Zajście w ciążę po Mirenie

Zajście w ciążę po Mirenie

Wkładka wewnątrzmaciczna, zarówno klasyczna, jak i hormonalna, to popularna i wygodna metoda antykoncepcji, która ma wiele zalet, ale i wady. Nie jest też uniwersalna – nie poleca się jej na przykład planującym potomstwo. Bywa jednak, że po usunięciu wkładki kobieta zechce chce mieć dzieci. Jak wygląda zajście w ciążę po Mirenie?

Co to jest Mirena?

Mirena swoim wyglądem przypomina zwykłą wkładkę wewnątrzmaciczną – jest mała, w kształcie litery T. To, co ją wyróżnia to fakt, że posiada pojemniczek, z którego w stałej dawce uwalnia się hormon – lewonorgestrel. Wprowadza się ją do macicy. Mirena utrzymuje skuteczność przez 5 lat. Można ją kupić bez recepty, jednak założyć może ją wyłącznie ginekolog.

reklama

Zalety Mireny

Główną zaletą wkładki jest to, że zawarty w niej progesteron  działa bezpośrednio na śluzówkę macicy, a nie na cały organizm, jak ma to miejsce w przypadku pigułek. Dzięki spirali na co dzień nie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przed niepożądaną ciążą.

Wkładka  wewnątrzmaciczna posiada najwyższą odwracalną skuteczność antykoncepcyjną. Jej obecność zmniejsza ryzyko zakażeń w miednicy mniejszej oraz bolesność i obfitość krwawień miesięcznych. Chroni także przed powstawaniem nieprawidłowych przerostów błony śluzowej jamy macicy.

Skuteczność wkładki z jednej strony polega na działaniu hormonów, z drugiej opiera się wywołanym miejscowym stanie zapalnym macicy, który utrudnia zagnieżdżenie zarodka.

Działania niepożądane podczas stosowania Mireny

Jednak z użytkowaniem Mireny związane są pewne niedogodności. Działania niepożądane to między innymi: zwiększone ryzyko zakażeń układu rodnego, zwiększone ryzyko ciąż pozamacicznych, zwiększone ryzyko stanów zapalnych macicy.

Kobiety, które nie rodziły, nie powinny stosować wkładek domacicznych także ze względu na ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy w czasie jej zakładania. Może to być przyczyną trudności z zajściem w ciążę lub mieć wpływ na jej przebieg

Wkładki wewnątrzmaciczne są zalecane kobietom, które w najbliższym czasie nie planują ciąży, a nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.

reklama

Dlaczego Mireny nie poleca się kobietom planującym ciążę?

Nie bez powodu wkładka wewnątrzmaciczna jest metodą antykoncepcji zalecaną głównie kobietom, które już są mamami i w najbliższym czasie nie planują zajść w ciążę. Związane jest to zarówno z opisanymi działaniami niepożądanymi, mogącymi pojawić się podczas stosowania i zakładania wkładki, ale i z uwagi na to, że jej użytkowanie może niekorzystnie wpływać na płodność i przebieg ciąży.

Zajście w ciążę po usunięci wkładki

Jeśli kobieta, po usunięciu Mireny, chce zajść w ciążę, jest to możliwe. Teoretycznie już pierwszy cykl pozwala na zapłodnienie. Związane jest to z tym, że hormon zawarty we wkładce działa miejscowo na błonę śluzową macicy, nie ogólnie.

Ważne jednak jest, by po sunięciu Mirreny organizm kobiety miał czas i szansę na powrót do równowagi, także hormonalnej, a zmiany w śluzówce, wywołane mechanicznym podrażnieniem, mogły się zagoić.

Ponieważ dostrzeżono także związek pomiędzy stosowaniem spirali a wzrostem ryzyka poronienia i ciąży pozamacicznej, zaleca się, by po usunięciu wkładki odczekać z próbami zajścia w ciążę do najmniej trzy miesiące, dla bezpieczeństwa tak matki, jak i dziecka.


Ocena: 2.5 z 5. Ocen: 6

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Badania po poronieniu

Badania po poronieniu

Większość lekarzy po pierwszym poronieniu zaleca kobietom jedynie podstawowe badania.Często też twierdzą,...   Więcej

Co nie sprzyja zajściu w ciążę

Co nie sprzyja zajściu w ciążę

Od dłuższego czasu staracie się z partnerem o dziecko, niestety bez efektów? Zadajesz sobie pytanie dlacz...   Więcej

Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność dotyka nawet co czwartą parę – jej przyczyny są różne, niekiedy trudne do ustalenia....   Więcej

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych

Nieważne jak często uprawia się seks, ważne żeby robić to w odpowiednim momencie – to rada, jaką może...   Więcej

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Planujesz ciążę? Dobrze się do niej przygotuj. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić i jakich lekarzy...   Więcej

Ciąża a wiek, czyli w jakim wieku najlepiej zostać mamą

Ciąża a wiek, czyli w jakim wieku najlepiej zostać mamą

Szalenie trudno jest określić, kiedy jest idealny czas na zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Najpierw...   Więcej

reklama