Guzki, torbiele, mastopatia - niegroźne zmiany w piersi

Guzki, torbiele, mastopatia - niegroźne zmiany w piersi

Każda z nas, wyczuwając w piersi jakąś zmianę, odczuwa niepokój. Trudno się dziwić – tyle wokół słyszy się o niebezpiecznych nowotworach piersi.

Na szczęście aż 80 % przypadków to niegroźne zmiany łagodne. Nie można ich jednak lekceważyć. Konsultacja u specjalisty, opcjonalnie stosowne badania rozwieją wątpliwości lub – w przypadku, gdy zmiana okazałaby się niepokojąca – daje szanse na szybką reakcję, czyli rozpoczęcie leczenia (co z kolei daje dużą szansę na wyleczenie).

Guzki i inne zmiany pojawiają się niezależnie od wieku, najczęściej wskutek zmian hormonalnych. Specjaliści wyróżniają 3 rodzaje zmian:

Włókniakogruczolaki

Włókniakogruczolaki – tworzą się z nadmiernie rozrastających się komórek gruczołowych, za sprawą dużej ilości estrogenów, głównie u kobiet przed 30. rokiem życia. Najczęściej można je zlokalizować w okolicy brodawek (zmian może być kilka), w górno-zewnętrznym kwadracie piersi.

Jak wygląda włókniakogruczolak?

Ma średnicę od jednego do kilku centymetrów, gładką powierzchnię i regularne brzegi. Nie jest twardy, ale dość zbity, przesuwa się pod skórą. Nie jest bolesny, nie zmienia się podczas cyklu miesiączkowego. Rzadko, bo w około 2 % przypadków, może ulec zezłośliwieniu. Po przekwitaniu ulega regresji i zwapnieniu.

Włókniakogruczolaki zazwyczaj nie wymagają leczenia. Usuwa się je, gdy zmiana:

  • szybko się powiększa;
  • pojawia się u kobiet po 30. roku życia;
  • wyniki badań nie są jednoznaczne.

reklama

Torbiele

Torbiele – zwane cystami, powstają w piersiach kobiet po 30. roku życia, często przed menopauzą. Najczęściej tworzy się ich kilka, w obydwu piersiach. Zmiany nie są bolesne, choć te większe mogą powodować dyskomfort w piersi, promienując bólem w okolice pachy.

Jak wygląda torbiel?

W dotyku przypomina pęcherzyk wypełniony płynem. Jest to zmiana okrągła, łatwo się przesuwa. Ma średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Charakterystyczne jest to, że najczęściej ich wielkość ulega zmianie podczas syklu miesiączkowego.

Torbiele zazwyczaj nie wymagają leczenia. Gdy są duże i bolesne, zaleca się odsysanie wypełniającego ją płynu. Usunięcie torbieli przeprowadza się wówczas, gdy wykryto w nich złośliwe komórki nowotworowe (zdarza się to bardzo rzadko).

reklama

Mastopatia

Mastopatia – zwyrodnieniowe zmiany włóknisto-torbielowate, zwane tez guzkowatością piersi, dotyka niemal połowę kobiet. Pojawia się już u osiemnastolatek, najczęściej jednak pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Z wiekiem zmiany powiększają się i pogłębiają, zwykle same znikają po menopauzie.

Mastopatii najczęściej towarzyszą nieprawodłowości w przebiegi cyklu miesiączkowego, jako że jej przyczyną są zaburzenia hormonalne (zbyt dużo estrogenów w stosunku do progesteronu).

Jak wygląda pierś mastopatyczna?

Zazwyczaj w obydwóch piersiach wyczuwa się wiele twardych, drobnych guzków, które mają nieregularny kształt. Mogą występować samodzielnie lub w skupiskach – w jednej piersi, w jej części, w obydwu. Mastopatyczne piersi porównuje się do talerza czy poduszki wypełnionych grochem.

Mastopatii się nie leczy, a jedynie łagodzi związane z nią dolegliwości, które nasilają się podczas owulacji czy miesiączki (np. obrzęk piersi i ich bolesność), za pomocą terapii hormonalnej. Tylko jeśli guzki wydają się podejrzane, wykonuje się USG czy biopsję cienkoigłową.

Uwaga!

Jeśli masz mastopatię, powinnaś być pod stałą opieka ginekologa, regularnie robić zalecone przez niego badania. Dlaczego? Ponieważ zmiany mastoplastyczne nie dość, że mogą zaburzać obraz piersi podczas badania (maskować inne zmiany), to mogą też zwiększać ryzyko rozwoju zamian nowotworowych

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: