37. tydzień ciąży

W 37 tygodniu ciąży dziecko może już bezpiecznie pojawić się na świecie, a u większości kobiet w dziecko jest w pozycji porodowej, w położeniu główkowym

37. tydzień ciąży

To już prawie koniec

Koniec 37 tygodnia ciąży oznacza, że dziecko jest już donoszone - a więc poród może odbyć się w każdej chwili! Najwyższy czas spakować walizkę do szpitala (nawet jeśli planujesz przywitać dziecko we własnym domu). W szale pakowania nie zapominaj o wykonywaniu ćwiczeń Kegla (co najmniej 25 razy dziennie) - ułatwią one poród i pomogą w powrocie do formy. 

Co się dzieje z Tobą?

37 tydzień - czyli początek ostatniego miesiąca III trymestru oznacza, że możesz już odczuwać narastający ucisk w podbrzuszu (niektóre mamy mówią, że robi im się "twardy brzuch"). To znak, że dziecko zaczyna "wstawiać się do kanału miednicy" (jak mawiają fachowcy) i wielkimi krokami zbliża się poród. Chodzenie staje się szczególnie uciążliwe - niektóre kobiety mają wrażenie, że za chwilę dziecko im wypadnie (co oczywiście nie ma prawa nastąpić).

Prawdopodobnie czekasz z niecierpliwością na narodziny maleństwa, pragniesz je wziąć w ramiona i przytulić. Jednocześnie zastanawiasz się nad przebiegiem porodu i dniem, w którym to nastąpi. Czasami zdarza się, że  kobieta odczuwa lęk przed porodem. Dobrym sposobem może okazać się rzeczowa wiedza z zakresu porodu a także wesołe opowieści forumowiczek o porodzie.

W 37 tygodniu nie jest niczym niezwykłym, jeśli zauważasz więcej śluzu w pochwie. Jeśli nie jesteś pewna, czy nie odchodzą ci wody płodowe, pójdź do toalety i po opróżnieniu pęcherza, w majtkach umieścić białą podkładkę. Jeśli w ciągu najbliższych kilku godzin stanie się mokra pojedź na izbę przyjęć, to może być odejście wód płodowych. Przeczytaj co robić jeśli odeszły wody płodowe a nie masz jeszcze skurczy.

Twoje dziecko

Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży? Maluch ma już 48,6 cm długości i waży około 2,8  kilograma i  wygląda, jak donoszony noworodek. Jego rozwój w macicy już się właściwie zakończył, chociaż nadal przybiera na wadze - ok. 30 gramów dziennie. Gromadzony tłuszcz chroni go przed utratą ciepła i reguluje temperaturę ciałka.

Dziecko przyzwyczajone jest do stałych warunków panujących w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują. Na jego reakcję mają wpływ bodźce dochodzące zarówno ze świata zewnętrznego, jak również z wewnątrz macicy. Swoje potrzeby dziecko sygnalizuje za pomocą zróżnicowanych ruchów, ufając, że odpowiednio je zinterpretujesz i na nie odpowiesz. W ten sposób - przez ruchy dziecka - rodzi się komunikacja prenatalna.

Ponieważ w macicy ma coraz mniej miejsca, więc raczej może się jedynie rozpychać, niż swobodnie się wiercić. U ogromnej większości kobiet w tym okresie dziecko jest już w pozycji porodowej - najczęściej w położeniu główkowym.

Jak na usg wygląda płód w 37 tygodniu ciąży

Co cię może niepokoić?

Większość przyszłych mam zauważa problemy z równowagą. W 37 tygodniu ciąży może pojawić się ból miednicy, spojenia łonowego i krzyża. Jeśli tak się zdarzy staraj się, jak najczęściej wypoczywać. Na kręgosłup mogą ci pomóc ciepłe okłady, które pozwolą się rozluźnić mięśniom. Zrezygnuj z butów na obcasach a ciężkie zakupy niech nosi twój partner lub zamawiaj je ze sklepów internetowych.

Twoja waga w 37 tygodniu ciąży

Do tej pory większość mam przybrała między 11-13.5 kilograma. Chociaż w porównaniu z wagą dziecka wydaje się , że to dużo, jednak należy pamiętać, że na dodatkowe kilogramy składają się również ciężar macicy, płynu owodniowego, łożyska i dodatkowej ilości krwi produkowanej w okresie ciąży.

Nadal się staraj zdrowo odżywiać sięgając po chude mięso, owoce i warzywa zawierające błonnik . Ostatnie tygodnie ciąży to również moment, kiedy możesz dziecku zaszczepić preferencje do określonych smaków. Jedz koniecznie zróżnicowane pod względem smaków produkty. Dziecko w twoim łonie połyka płyn owodniowy, do którego przenikają smaki z potraw. To właśnie dzięki temu po raz pierwszy próbuje określonych smaków i uczy się ich. Może przez to urodzisz prawdziwego smakosza?

Nie zapomnij, aby pić dużo wody. To pomoże ci nie tyko zachować kontrolę nad wagą (jeśli pijesz to rzadziej czujesz chęć na jedzenie), ale również wypłukujesz toksyny z krwi. jeśli w tym okresie uda ci się zapanować nad kilogramami - po porodzie łatwiej odzyskasz figurę sprzed ciąży.

Badanie GBS na obecność bakterii paciorkowca grupy B

37 tygdzień ciąży to już ostatni moment, w którym lekarz powinien ci wykonać badanie GBS na obecność bakterii paciorkowca grupy B. Każda kobieta w ciąży powinna je zrobić pomiędzy 35. a 37. tygodniem. Wynik pokaże, czy w jej drogach rodnych bakterie GBS będą obecne w trakcie porodu. Paciorkowiec podczas ciąży jest niebezpieczny, może przedostać się bowiem do macicy i zagrozić zdrowiu maleństwa. Podczas porodu maluszek może się nim zakazić połykając zakażony płynem owodniowym. W efekcie mogą się pojawić choroby układu oddechowego a nawet posocznica. Dlatego koniecznie pamiętaj o wykonaniu badań.

Niezdarność

Zaczęłaś mieć poczucie, że stajesz się niezdarna, a rodzina się śmieje, że chodzisz, jak kaczuszka? Winna temu jest relaksyna. I chociaż teraz może dać ci się nieźle we znaki zaburzając twoją równowagę, to podczas przygotowań i samego porodu jest niezastąpiona. Dzięki niej zmniejsza się napięcie mięśni oraz więzadeł macicznych ułatwiając poród. Zmniejsza również napięcie mięśnia szyjki macicy ułatwiając jej rozciągnięcie podczas przedostawania się na świat dziecka.

Poród w 37 tygodniu ciąży

Nawet jeśli twoje dziecko przyjdzie teraz na świat to będzie uważane za donoszone. Światowa Organizacja Zdrowia uważa za normalny termin porodu okres pomiędzy 37 tygodniem a 42 tygodniem ciąży.

W większości przypadków lekarz prowadzący wyśle cię do szpitala i pozwoli na rozwinięcie się akcji porodowej.

Jakie są oznaki zwiastujące, że poród może właśnie się zaczął?

  • Regularne skurcze, które trwają coraz dłużej, są coraz bardziej bolesne i występują w coraz krótszych odstępach czasu
  • Skurcze, na które nie wpływa zmiana aktywności lub pozycji, w której się znajdujesz
  • Sączenie się lub wytrysk wód płodowych
  • Silny ból pleców, podbrzusza i pachwin
  • Uczucie rozpierania w pochwie

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że mniej niż 5% urodzeń występuje w terminie.

Co możesz zrobić dla siebie?

  • Koniecznie pamiętaj o zrobieniu badania GBS, jeśli go do tej pory nie miałaś
  • Miej spakowaną torbę do szpitala ( nie zapomnij o wodzie i dmuchanym kółku)
  • Wybierz się do kina - to może być ostatnie wyjście w najbliższym czasie. Czytaj, oglądaj filmy, odwiedź też forum i porozmawiaj z innymi mamami na finiszu.
  • Zrób sobie pamiątkowe zdjęcia z brzuszkiem

W 37. tygodniu może zdarzyć się, że pojawia się rozwarcie szyjki macicy (zwykle na jeden palec). Jeśli podczas najbliższego badania stwierdzi je lekarz, powinnaś zmniejszyć aktywność i obroty, na jakich funkcjonujesz - dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Chociaż dziecko urodzone po skończonym 37. tygodniu ciąży jest w pełni rozwinięte i zasadniczo gotowe do przyjścia na świat, może się zdarzyć, że będzie miało problemy z oddychaniem. Dlatego warto jeszcze chwilę zaczekać (o ile to oczywiście możliwe).

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: