Jak poradzić sobie z obrzękami i opuchlizną po porodzie?

Jak poradzić sobie z obrzękami i opuchlizną po porodzie?

Spodziewałaś się, że po porodzie stracisz zbędne kilogramy i zaczniesz przypominać siebie sprzed kilku miesięcy. Tymczasem wciąż wyglądasz, jakbyś była w ciąży. Na dodatek jesteś strasznie opuchnięta. Masz stopy jak słoń, nie masz co marzyć o zaciśnięciu pięści. Skąd się biorą obrzęki po porodzie? Czy to minie? Jak sobie z nimi radzić? Podpowiemy.

reklama

Obrzęki po porodzie to częsta przypadłość

Obrzęki po porodzie pojawiają się bardzo często. Mogą ci towarzyszyć przez jakiś czas. Po około tygodniu (do dwóch) powinny zniknąć samoistnie. Specjaliści twierdzą, że w większości przypadków obrzęki nie są niebezpieczne i stanowią krótkotrwały problem.

Za obrzęki poporodowe, które pojawiają się nie tylko na stopach i kostkach, ale także na twarzy, brzuchu i dłoniach, odpowiadają zmiany hormonalne oraz zwiększająca się objętość płynów ustrojowych i krwi, które zapewniają dziecku dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Twoje ciało potrzebuje czasu, by wrócić do formy i stanu sprzed ciąży.

Obrzęki mogą również pojawić się miejscu nacięcia po cesarskim cięciu i pęknięcia krocza. Mogą powodować tkliwość i ból, który może być źródłem dyskomfortu.

Przyczyny obrzęków i opuchlizn

Obrzęki po porodzie pojawiają się z kilku powodów. Odpowiadają za nie:

Hormony

Podczas ciąży organizm produkuje dużą ilość progesteronu, który powoduje zatrzymywanie wody i sodu w organizmie oraz rozszerza żyły sprawiając, że krew krąży wolniej, co sprzyja powstawaniu żylaków i dodatkowo prowadzi do obrzęków.

Zwiększona produkcja krwi w czasie ciąży

W czasie ciąży twój organizm produkował o około 50% więcej krwi, by odżywić dziecko. Ponadto niskie stężenie białek i rozcieńczenie krwi prowadzi do niskiego stężenia hemoglobiny i gromadzenia się płynów. A przecież podczas porodu nie cała krew opuszcza ciało.

Powiększenie macicy

Czy wiesz, że już w 30. tygodniu ciąży twoja macica była od pięciuset do tysiąca razy większa w porównaniu z jej wielkością przed ciąża? Nic dziwnego, że macica wciąż naciska nie tylko na pęcherz, ale również żyły, ograniczając przepływ krwi do nóg. Powoduje to gromadzenie się płynów, które zostaną usunięte z organizmu po porodzie, ale potrzeba na to trochę czasu.

Naturalny poród

Podczas naturalnego porodu i parcia więcej krwi i płynów zostaje przetransportowane do kończyn, przez to mogą pojawić się obrzęki rąk, nóg, jak również twarzy.

Kroplówki podawane podczas porodu

Sporo kobiet, które mają cesarskie cięcie lub ich poród trwa wiele godzin, otrzymuje kroplówki z oksytocyną, nawadniające lub przeciwbólowe. Te dodatkowe płyny mają tendencję do gromadzenia się w organizmie - za jakiś czas zostaną usunięte.

reklama

Jak zmniejszyć obrzęki?

Chociaż nie można zapobiec obrzękom po porodzie, można zmniejszyć ich nasilenie, dzięki czemu stopy, dłonie czy nogi mogą stać się mniej wrażliwe i bolesne.

Możesz pomóc swojemu ciału w pozbywaniu się obrzęków. Co robić?

Uważaj na to, co jesz!

Jedz pokarmy bogate w potas, bo ten zmniejsza obrzęki. Możesz sięgnąć po banany, ziemniaki, cukinię, koperek, pomidory, szpinak, pietruszkę, morele, kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną, płatki owsiane i kukurydziane.

Ogranicz do minimum w swojej diecie sód, który znajdziesz w dużej ilości w przetworzonej żywności i soli (staraj się nie dosalać potraw). Zmniejsz spożycie cukru i tłustych potraw.

Pij więcej wody

Brzmi dziwnie, ale doskonale działa. Pijąc dużo płynów sygnalizujesz organizmowi, żeby pozbył się tych, które zgromadził. Oczywiście pamiętaj, żeby często opróżniać pęcherz.

Najlepiej pić wodę, możesz do niej dodać parę kropli soku cytrynowego lub pić słabą herbatę (dobrym wyborem jest np. herbata mniszka lekarskiego, ponieważ pomaga zapobiegać zatrzymywaniu płynów).

Trzymaj nogi uniesione w górę

Staraj się każdego dnia (przynajmniej przez 30 minut) trzymać nogi  powyżej poziomu serca. Dzięki temu nagromadzona w nich krew odpłynie i zmniejszy się obrzęk. Jeśli masz opuchnięte ręce również skorzystaj z tej metody.

Lekko uniesienie kończyn pozwoli na swobodny odpływ zalegającego płynu w tkankach.

Pamiętaj o ćwiczeniach

Pierwsze ćwiczenia możesz zacząć wykonywać prawie od razu po porodzie. Jeśli jednak chcesz robić ćwiczenia poprawiające krążenie i usuwające nadmiar płynów z organizmu, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że opieka nad maleństwem też wiąże się z wysiłkiem i powoduje lepsze krążenie krwi.

Aktywność pozwala na skuteczną walkę z obrzękami. Nie zapominaj o odpoczynku.

Zwróć uwagę na postawę ciała

Unikaj pozostawania długo w jednej pozycji i koniecznie zrezygnuj podczas siadania z zakładania nogi na nogę. Siadając lub leżąc kładź stopy powyżej linii bioder.

Rób zimne okłady

Zdarza się, że po porodzie możesz odczuwać silny ból i obrzęk w miejscu nacięcia. Możesz sobie pomóc, przykładając kompres z lodu, ale najpierw spytaj położnej, jak się do tego prawidłowo przygotować, żeby nie doszło do zakażenia. Nie stosuj żadnych balsamów ani kremów dopóki nacięcie całkowicie się nie zagoi.

Ulgę może przynieść stosowanie chłodnych (nie zimnych!) okładów.

Czerp z medycyny ludowej - mocz stopy

Namocz stopy w mieszaninie wody i olejku, np. cyprysowego, lawendowego lub rumiankowego. Mocz nogi w misce z chłodną wodą lub rób sobie okłady z liści kapusty. Liście należy delikatnie rozbić i  umieścić w  lodówce, a następnie owinąć nimi opuchnięte kończyny. Powtórz ten proces kilka razy w ciągu dnia.

Uwaga: Liście kapusty przynoszą również komfort mamom, które podczas nawału pokarmu mają kłopot z bolesnymi, obrzękniętymi piersiami.

Masaż

Masaż to świetny sposób na łagodzenie obrzęków. Poproś partnera o delikatny masaż nóg i stóp, zaczynając od dołu i pracując w górę. Do masażu można użyć oliwki (unikaj aromatycznych olejków eterycznych).

Na co jeszcze zwróć uwagę?

  • Nie noś obcisłych ubrań, ponieważ  utrudniają przepływ krwi, powodując obrzęk. Staraj się chodzić wubraniach luźnych, najlepiej z naturalnych tkanin. Zrezygnuj z ozdób typu bransoletki, pierścionki, które powodowałyby ucisk.
  • Nie przegrzewaj mieszkania, wietrz je często.
  • Bierz chłodne prysznice.
  • Kładź się na lewym boku, ponieważ to wspomaga pracę nerek, które łatwiej usuwają nadmiar wody, poprawia krążenie krwi, a tym samym zmniejsza obrzęk.

Kiedy obrzęki po ciąży są niebezpieczne?

W większości przypadków opuchlizna ustąpi samoistnie po około tygodniu. W tym czasie prawdopodobnie będziesz odczuwać zwiększone oddawanie moczu, a dodatkowe płyny będą wydalane jako pot, przez pory. Jednak czasem obrzęk może być objawem groźnych chorób. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli obrzękom towarzyszy:

  • ból, 
  • kłopoty z oddychaniem,
  • kołatanie serca,
  • uogólniony obrzęk ciała,
  • skąpomocz,
  • zaczerwienienie obrzękniętej skóry,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • nadmiar białka w moczu,
  • silne bóle głowy
  • problemy z widzeniem

natychmiast skonsultuj się z lekarzem! To może być objaw zakrzepicy żylnej, stanu przedrzucawkowego, problemów z krążeniem, czy funkcjonowaniem nerek. Koniecznie trzeba to sprawdzić! Absolutnie nie lecz się na własną rękę, ponieważ może to spowodować dalsze komplikacje!

Jeśli obrzęki nie ustępują w ciągu tygodnia lub wręcz nasilają się, gdy pojawiły się inne problemy zdrowotne, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem. Zgłoś się do niego, by sprawdził ciśnienie krwi, być może masz anemię lub inne poważne problemy, takie jak choroby serca, nerek, wątroby. Nie lekceważ swojego stanu!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: