Co robić z żylakami po porodzie? Przyczyny powstania i leczenie

Jak sobie skutecznie poradzić z żylakami. Czy prawdą jest, że żylaki po porodzie znikną same?

Co robić z żylakami po porodzie? Przyczyny powstania i leczenie

Ciąża sprzyja pojawianiu się żylaków i… pytań. Jak sobie z nimi radzić? Czy prawdą jest, że żylaki po porodzie znikną? Co robić, by zapobiegać ich pojawianiu się? Podpowiemy.

reklama

Dlaczego w ciąży pojawiają się żylaki?

Powodów, dla których pojawiają się żylaki w ciąży, jest kilka:

 • Ciąża to dla organizmu kobiety czas ogromnych zmian wywołanych hormonami, które mają wpływ także na żyły – rozluźniają je i rozszerzają.
 • Nie bez znaczenia jest stale powiększająca się waga i tendencje do zatrzymywania wody w organizmie.
 • Do tego trzeba dodać nacisk macicy na naczynia krwionośne w miednicy, co skutkuje wzrostem ciśnienia w naczyniach nóg i utrudnia odpływ krwi z dolnych partii ciała.
 • Wpływ ma również zwiększona ilość krwi w krwiobiegu, która dodatkowo obciąża ściany żył i je rozpycha.

To wszystko sprawia, że ciąża sprzyja żylakom. Z ich powodu niepokój odczuwa bardzo wiele kobiet – żylaki to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości podczas ciąży. Wiele kobiet zaczyna je u siebie dostrzegać już w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Co to są żylaki?

Żylaki nóg to widoczne, nabrzmiałe żyły pojawiające się na kończynach dolnych (choć w czasie ciąży mogą także występować w okolicy sromu i odbytu). Ponieważ żyły mają cienką warstwę mięśni, rozciągają się, czasem sinieją i przybierają wężykowate kształty – stąd nabrzmiałe, wypukłe żyły na nogach przypominają rozwidlającą się rzekę.

reklama

Jakie są objawy żylaków

Ale żylaki nie tylko widać, ale i czuć, ponieważ ich pojawieniu się towarzyszy ból, a także opuchlizna nóg, postępująca wtedy, gdy długo stoisz lub masz za sobą ciężki dzień. Pierwszym sygnałem, że pojawiają się żylaki, jest także uczucie ciężkości nóg, któremu może towarzyszyć drętwienie, mrowienie, świąd, pieczenie  a czasem skurcze.

Inny objaw to pajączki – czerwonawe bądź fioletowe, drobne, poszerzone żyłki lub popękane małe naczynka krwionośne. Prawdopodobnie z czasem owe żyłki, pod naporem krwi, poszerzą się i powiększą. Pojawią się żylaki.

Duże żylaki stanowią problem nie tylko estetyczny, ale i medyczny. Mogą się bowiem pojawić owrzodzenia czy krwawienia, a także zakrzepy (w skrajnych przypadkach zakrzepica żylna). Jeśli żylaki są duże, wskutek zaburzonego krążenia skóra może ulegać przebarwieniu w okolicy kostek.

Co się dzieje z żylakami po porodzie?

Dobra wiadomość jest taka, że żylaki, które pojawiły się podczas ciąży, po porodzie najczęściej stają się mniej widoczne lub znikają - gospodarka hormonalna ureguluje się, spadnie waga, a i ilość krwi w organizmie. Trwa to mniej więcej trzy miesiące. Jeśli tak się nie stanie, po upływie sześciu miesięcy można je leczyć.

reklama

Co robić, by zapobiegać pojawianiu się żylaków?

Ponieważ żylaki w ciąży mają tendencję do nawracania podczas kolejnych ciąż, warto dbać o siebie i swoje nogi, by im zapobiegać. Trzeba przestrzegać zasad – to nie tylko działanie profilaktyczne, ale i łagodzące objawy, jakie dają żylaki już istniejące:

 • Unikaj noszenia ciasnej bielizny (majtki, skarpety, rajstopy), a także spodni - w ciąży zwłaszcza
 • Nie noś butów na wysokim obcasie – wybieraj te o obcasie do 4 centymetrów wysokości.
 • Próbuj unosić nogi w czasie leżenia, siedzenia czy snu – możesz podkładać pod nie wałek lub poduszkę.
 • Staraj się nie siedzieć i nie leżeć długo w jednej pozycji. Nie śpij na plecach, a na boku.
 • Jeśli długi siedzisz, rób przerwy, a także napinaj mięśnie łydek, spaceruj.
 • Dbaj o wagę – zbyt szybkie i zbyt duże przyrosty masy (nie tylko w ciąży) na pewno nie wyjdą ci na zdrowie.
 • Ruszaj się – spaceruj, pływaj, uprawiaj fitness (w ciąży – w wersji prenatalnej). Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana.
 • Nie bierz gorących kąpieli – stosuj chłodne kąpiele nóg. Jeśli nie jesteś w ciąży, stosuj maści i żele chłodzące, noś bieliznę „przeciwżylakową”.
 • Pończochy uciskowe mogą pomóc złagodzić dolegliwości

Leczenie żylaków

Czasami jedyną szansą na pozbycie się żylaków jest leczenie operacyjne. Można zastosować metodę klasyczną, tzw. stripping. Za pomocą sondy zostaną usunięte fragmenty żyły, które są zmienione chorobowo.  Ta metoda łączy się z bólem pooperacyjnym, który może ci towarzyszyć przez kilka dni oraz krwiakami, które się tworzą w kanale po usuniętej żyle.

Inny sposobem jest operacja laserowa, która jest jedną z najłagodniejszych oraz najskuteczniejszych metod.  W wyniku zastosowania energii laserowej żyła zostaje trwale zamknięta.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: