Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu. Co cię czeka?

Jak odróżnić pierwszą miesiączkę po cesarce od krwawienia połogowego? Kiedy ureguluje się cykl miesięczny?

Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu. Co cię czeka?

Tak naprawdę trudno jest dokładnie określić termin, kiedy po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka – zarówno w odniesieniu do porodu naturalnego, jak i tego, który odbył się przez cesarskie cięcie.

Kluczową kwestią jest nie to, w jaki dziecko przyszło na świat, a sposób jego żywienia. Miesiączka po porodzie pojawia się w różnym czasie, w zależności od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie.

Jeśli nie karmisz maluszka piersią, pierwsza miesiączka może się pojawić się około 6-8 tygodni po porodzie, choć może nawet i później. Jeśli zaś karmisz piersią, na dodatek często, miesiączka nie powinna się pojawić wcześniej niż 20 tygodni po porodzie. Należy jednak  pamiętać, że to sprawa indywidualna, a każda mama zarówno połóg, jak i okres dochodzenia do formy sprzed ciąży przechodzi w inny sposób.

U niektórych kobiet miesiączka może pojawić się kilka tygodni po porodzie, a u innych - po kilku miesiącach. Nie ma tu po prostu reguły.

Krwawienie po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

Trzeba także pamiętać, że czym innym jest miesiączka, a czym innym krwawienie z pochwy po porodzie, tzw. krwawienie połogowe.

Krwawienie połogowe pojawia się u każdej świeżo upieczonej mamy, bez względu na to, czy rodziła naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Po cesarce wydzielina ta zazwyczaj jest mniej obfita niż po porodzie siłami natury, a krwawienie utrzymuje się krócej niż u mam, które rodziły siłami natury (zazwyczaj przez ok. 2-3 tygodnie).

Niemniej połóg po cesarskim cięciu dla wielu mam jest bardziej dokuczliwy niż po porodzie naturalnym, a i niedogodności trwają dłużej - proces dochodzenia do siebie przebiega inaczej niż wówczas, gdy kobieta rodzi siłami natury.  

Po cesarskim cięciu pojawi się krwawienie połogowe, które możne trwać kilka tygodni. Można pomylić je z miesiączką, ale to zdecydowanie nie ona. Ta wydzielina to odchody poporodowe, składające się ze śluzu, krwi i pozostałości tkanek łożyska. Z czasem krwawienie zmienia swój charakter i nasilenie – przechodzi w plamienie. Intensywność krwawienia, tak jak i jego kolor (od czerwieni do jasnej żółci) także będzie się zmieniać w czasie. Dopiero później pojawi się pierwsza miesiączka.

Dla komfortu i bezpieczeństwa nie używaj tamponów. W macicy masz świeżą ranę, a wprowadzając tampon sprawiasz, że krew i odchody połogowe zatrzymują się w pochwie, co stwarza warunki do zakażenia.

reklama

Cykl miesiączkowy po cesarskim cięciu

Jeśli spodziewasz się, że po cesarskim cięciu, po upływie kilku tygodni, pojawi się stara znajoma, regularna miesiączka, możesz się rozczarować. Nim cykl miesiączkowy po porodzie ureguluje się, może minąć trochę czasu (nawet kilka miesięcy).

Zmianie może ulec kolor, struktura i zapach wydzieliny. Najprawdopodobniej na początku okres będzie występować nieregularnie, może być bezowulacyjny. Może trwać krócej lub… dłużej, krwawienie może być bardziej intensywne i obfite lub… odwrotnie, może mu towarzyszyć ból większy niż przed okresem lub… mniejszy (najczęściej jednak mamy nie narzekają już na bardzo silny ból menstruacyjny).  Jak widzisz nie tu żadnej reguły.

Ważne jest, abyś pamiętała, że brak okresu nie oznacza, że jesteś zabezpieczona przed zajściem w ciążę. Wprawdzie laktacja ma wpływ na miesiączkowanie, ale nie jest to żadna metoda antykoncepcji. Zatrzymanie miesiączki to skutek działania prolaktyny, hormonu, który stymuluje produkcję pokarmu. Podczas karmienia piersią poziom prolaktyny gwałtownie wzrasta i blokuje wydzielanie innego hormonu - FSH, którego zadaniem jest pobudzanie jajników.

Owulacja i miesiączka nie zawsze występują po sobie, możesz mieć okres bez owulacji. Po drugie brak okresu nie świadczy o tym, że nie masz owulacji - miesiączkę zazwyczaj poprzedza jajeczkowanie, możesz więc zajść w ciążę jeszcze przed pojawieniem się pierwszej menstruacji po porodzie. Jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, pomyśl o antykoncepcji. Jej wybór zależy od tego, czy karmisz piersią, czy nie.

Jeśli karmisz piersią, nie stosuj plastrów hormonalnych ani klasycznych tabletek, jedynie tzw. minipigułkę (Cerazette). Na czas laktacji polecane są też: wkładka wewnątrzmaciczna i zastrzyki (Depo-provera), prezerwatywy.

Pamiętaj, by po 6 tygodniach po porodzie odwiedzić swojego lekarza ginekologa. Wizyta u lekarza konieczna jest także w każdym niepokojącym Cię przypadku lub gdy krwawienie pojawia się nagle i jest bardzo silne lub gdy towarzyszą mu: gorączka, silny ból brzucha, osłabienie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: