Rozejście spojenia łonowego. Co jest przyczyną, jak rozpoznasz objawy i wyleczysz dolegliwość? [video]

Rozejście spojenia łonowego. Co jest przyczyną, jak rozpoznasz objawy i wyleczysz dolegliwość? [video]

Rozejście spojenia łonowego zazwyczaj pojawia się pod koniec ciąży, ale nie jest obecne u każdej spodziewającej się dziecka kobiety. Spowodowane jest rozluźnieniem aparatu więzadłowego - czyli takich specjalnych tasiemek, które utrzymują miednicę w całości.

To poluzowanie jest czystą fizjologią, naturalnym procesem dzięki, któremu ciało kobiety stwarza więcej przestrzeni i mniej oporu swojemu dziecku, które ma się wydostać na świat przez kanał rodny - znajdujący się właśnie w obrębie miednicy.

Ból zazwyczaj pojawia się pod koniec ciąży ale bywa, że wcześniej, szczególnie w kolejnych ciążach. Zazwyczaj mija samoistnie po porodzie w ciągu kilki dni ale zdarza się, że daje dolegliwości dłużej. Ból szczególnie jest odczuwalny podczas zmiany pozycji - obracanie się z boku na bok, wstawania, a także w czasie  pozycji asymetrycznych jak stanie na jednej nodze, wchodzenie po schodach, podnoszenie jednej nogi w górę.

Rozejście spojenia łonowego - objawy

  • obrzęk i ból spojenia lub okolic podbrzusza
  • ból nasila się podczas zmiany pozycji, chodzenia po schodach, stania na jednej nodze
  • w zaawansowanych stadiach pojawiają się problemy z siedzeniem czy chodzeniem
  • przy silniejszych uszkodzeniach pojawia się utykanie

reklama

Rozejście spojenia łonowego - ćwiczenia i fizjoterapia

Leczenie polega na wypoczynku i unikaniu dźwigania. Czasami (pod nadzorem lekarza) kobietom w ciąży podaje się leki przeciwzapalne. Natomiast najkorzystniejsza jest fizjoterapia. Podczas wizyty fizjoterapeuta pokaże jak zmieniać pozycję w sposób, który zniweluje ból , w razie potrzeby zastosuje terapię manualną oraz pokaże wiele ćwiczeń.

Bardzo istotne jest wzmocnienie mięśni nóg, odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni brzucha - szczególnie mięsienia poprzecznego oraz trening mięśni dna miednicy.

W razie silnego, ciągłego bólu pomocne są także specjalne pasy stabilizacyjne, które zakłada się wokół obręczy miedniczej. Noszenie pasa powoduje, że pacjentki czują się stabilniej i nie odczuwają intensywnie dyskomfortu. Jest to jeden ze sposób na szybkie pomniejszenie dolegliwości.

Obejrzyj webinary i dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia rozejścia spojenia łonowego.

Absolwentka wrocławskiej AWF na wydziale Fizjoterapii. Certyfikowana terapeutka uroginekologiczna.
Fizjoklinika

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: