Ile kosztuje leczenie niepłodności w Polsce?

Ile kosztuje leczenie niepłodności w Polsce?

Od roku bezskutecznie staracie się o dziecko. Wiesz, że nadszedł czas, by zwrócić się o pomoc do specjalisty, by ten zdiagnozował przyczynę niepłodności i podjął jej leczenie. Możesz znaleźć lekarza przyjmującego w ramach NFZ lub skierować się do prywatnej kliniki. Niestety nie jest to tania opcja. Czy wiesz, ile kosztuje prywatne leczenie niepłodności w Polsce?

Ile kosztuje leczenie niepłodności

Tak naprawdę trudno jest powiedzieć, ile dokładnie kosztuje leczenie niepłodności. Rzeczywiste koszty zależą od wielu czynników, między innymi od tego, jak daleko posunięta będzie diagnostyka, a i kiedy, po podjęciu ilu prób i metod, leczenie się zakończy. Bywa, że wystarczy niepogłębiona diagnostyka i podanie niedrogiego leku hormonalnego. Czasem jednak droga do upragnionej ciąży jest długa i kręta, badania diagnostyczne są bardzo zaawansowane, a leczenie kończy się sukcesem dopiero po kolejnym zabiegu in vitro, który do tanich nie należy. Kwota leczenia diagnostyki i niepłodności waha się od kilkuset do kilkudziesięciu złotych.

reklama

Diagnozowania niepłodności

Diagnozowania niepłodności to cykliczne wizyty u ginekologa i innych specjalistów, jak choćby endokrynologa. To badania diagnostyczne - genetyczne, monitorowanie cyklu, badanie drożności jajowodów, histeroskopia czy laparoskopia diagnostyczna i szereg innych badań, często dostępnych w pakietach (koszt od 500 - 2 500 zł).

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności zawsze powinno rozpoczynać się od metod najprostszych i najmniej inwazyjnych. Najczęściej pierwszym krokiem jest monitorowanie owulacji i planowanie stosunków płciowych w optymalnym terminie, następnie przeprowadza się stymulację hormonalną. Kolejny krok to zabiegi chirurgiczne. Jeśli powyższe techniki okażą się nieskuteczne, pozostają inne możliwości: inseminacja domaciczna czy IVF (ang. In Vitro Fertilization). Koszt leczenia waha się od kilkustet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

reklama

Przykładowe ceny w Polsce

Koszty diagnostyki i leczenia niepłodności w klinikach w Polsce kształtują się mniej więcej na tym samym poziomie, jednak trzeba pamiętać, że każda placówka ma swój cennik. Podane kwoty mają charakter orientacyjny.

 

Zabieg Koszt
Wizyta ginekologiczna 100 - 300zł
Leczenie hormonalne (zastrzyki) 1,5–2 tys. zł
Monitoring owulacyjny 100 - 350zł
Badanie nasienia ok. 150zł
Badanie drożności jajowodów (HSG) ok. 500zł
Inseminacja z nasieniem partnera 700 - 900zł
Leczenie autoszczepionkami 3–4,5 tys. zł
Histeroskopia diagnostyczna ok. 1000zł
Laparoskopia diagnostyczna ok. 2600zł           
IVF (zabieg sztucznego zapłodnienia metodą tradycyjną) od 5,5 tys. zł (za procedurę)
..... z terapią hormonalną ok. 10 do 19 tys zł

 

Zdarzają się kliniki, w których najdroższy pakiet in vitro kosztuje około 25 000zł.

Diagnostyka i leczenie niepłodności - refundacje NFZ

Łączny koszt badań, leków, zabiegów i zapłodnienia pozaustrojowego w prywatnych klinikach może wynieść od kilkuset do nawet 20 tys. zł. To niebagatelna kwota. Dlatego niektóre pary decydują się ośrodki, nie tylko państwowe, choć najczęściej są to szpitale publiczne, w których możliwa jest całkowita bądź częściowa refundacja zabiegów przez NFZ. Finansowane najcześciej są histeroskopia czy HSG, choć bywa,  że także inseminacja, badania hormonalne, spermiogram, a od 2013 roku także in vitro. To, co zniechęca, to najczęściej długi czas oczekiwania na wizyty u lekarza i badania, a także efekt finalny. Dlatego tak wiele par, które mogą sobie na to pozwolić, wybiera diagnostykę i leczenie niepłodności w prywatnych klinikach.

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: