Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności

Bardzo chcecie zostać rodzicami, jednak pomimo intensywnych starań nie możesz zajść w ciążę. Jeśli sytuacja trwa co najmniej rok, jesteście jedną z wielu par, której dotyczy problem niepłodności.

Niepłodność

Niepłodność określa się jako chorobę cywilizacyjną, społeczną. W Polsce boryka się z nią nawet co czwarta para. Jej przyczyny są bardzo różne, a ich ustalenie jest zwykle czasochłonne, niemniej warto - dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny niepłodność można z powodzeniem leczyć.

Parą, której dotyczy niepłodność, powinien zająć się ginekolog, najlepiej specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności. Leczenie należy rozpocząć od diagnostyki, na która składa się szereg badań – wykonywanych tak przez kobietę, jak i mężczyznę - w celu ustalenia przyczyny problemu. Konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, mikrobiologicznych (by wykluczyć infekcje narządu rodnego), USG, również badanie nasienia (opcjonalnie badania dodatkowe).

Leczenie niepłodności

Leczenie – dobór metody, a także jej skuteczność – zależą od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest wiek kobiety i stan zdrowia przyszłych rodziców, a także czas trwania niepłodności. Choć nie ma metody, która daje pewność wyleczenia, to zdecydowana większość (kliniki leczenia niepłodności mówią nawet o 80%) par zostaje rodzicami.

Leczenie niepłodności zawsze powinno rozpoczynać się od metod najprostszych i najmniej inwazyjnych.

  • Najczęściej pierwszym krokiem jest monitorowanie owulacji i planowanie stosunków płciowych w optymalnym terminie.
  • Następnie przeprowadza się stymulację hormonalną, która polega na podawaniu leków pobudzających rozwój pęcherzyków jajnikowych (co zwiększa szansę na prawidłową owulację).
  • Leczenie może także wymagać wykonania zabiegu chirurgicznego, który usunie przyczyny np. w przypadku niedrożności układu rozrodczego (u kobiet i mężczyzn).

Jeśli powyższe techniki okażą się nieskuteczne, pozostają inne możliwości - metody wspomaganego rozrodu. Najczęściej stosowana jest:

  • inseminacja domaciczna, dzięki której może dojść do naturalnego zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik w jajowodzie. Polega ona na przeniesieniu - przy użyciu cewnika - wyselekcjonowanych plemników do jamy macicy.
  • zabieg in vitro (IVF, ang. In Vitro Fertilization), czyli zapłodnienie pozaustrojowe, zwane też sztucznym zapłodnieniem. Polega na doprowadzenia do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym, a po 3 -5 dniach od zapłodnienia umieszczenie ich bezpośrednio w jamie macicy.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży