Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy dotyka nawet co trzecią ciężarną. Wywołują je namnażające się bakterie beztlenowe. Procesowi temu sprzyja brak równowagi bakteryjnej i zmiana pH pochwy, do której doprowadzają hormony ciążowe.

Nie wszystkie kobiety wiedzą czy czują, że mają bakteryjne zapalenie pochwy, ponieważ albo nie odczuwają żadnych objawów albo je bagatelizują (np. uznają, że zwiększona ilość wydzieliny jest ciążową normą). Dlatego tak ważna jest nie tylko obserwacja swojego ciała i zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów ginekologowi, ale i sama regularność spotkań ze specjalistą prowadzącym ciążę.

Objawy bakteryjnego zapalenie pochwy to:

  • białawe lub żółtawe upławy o nieprzyjemnym zapachu (rybim),
  • świąd, pieczenie i zaczerwienie warg sromowych,
  • kłucie w podbrzuszu,
  • ból przy oddawaniu moczu.

Przy podejrzeniu, że mamy do czynienia z zapaleniem pochwy oraz by wiedzieć, jakie bakterie ów stan wywołały, należy zrobić posiew na podstawie wymazu z pochwy. Badanie zleca i inicjuje lekarz.

Jak bakteryjne zapalenie pochwy może wpłynąć na ciążę?

Bakteryjne zapalenie pochwy, zwłaszcza nie leczone, może mieć poważne konsekwencje - jest niebezpieczne dla płodu i utrzymania ciąży. Grozi: podwyższonym ryzykiem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, wystąpieniem skurczów porodowych, poronieniem oraz urodzeniem dziecka z niską wagą. Dodatkowo wzrasta prawdopodobieństwo nabycia kolejnych infekcji, a także rozprzestrzenienia się ich na macicę (wówczas bakterie mają szanse, by przeniknąć do płodu).

reklama

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy polega na podawaniu pacjentce leków – dopochwowych, doustnych bądź miejscowych, które są bezpieczne dla ciężarnej i dziecka. Dodatkowo stosuje się probiotyki, które wspierają proces normalizacji flory bakteryjnej.

Choć bakteryjne zapalenie pochwy nie jest chorobą przenoszoną droga płciową, to ważne jest, by leczenie infekcji objęło także partnera. W innym wypadku można spodziewać się nawrotu choroby (do ponownego zakażenia dochodzi podczas stosunku).

Co możesz robić, by ustrzec się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy?

  • Podmywaj się codziennie (nie za często), od przodu ku tyłowi, używając preparatów, które nie naruszają naturalnego Ph. Zrezygnuj z myjek i gąbek.
  • Nie nos obcisłej bielizny uszytej z nieprzyjaznych, nie oddychających materiałów (postaw na luźne bawełniane majtki).
  • Do prania używaj łagodnych środków piorących.
  • Regularnie kontroluj – samodzielnie lub proś o to ginekologa – poziom pH pochwy.
  • Prowadź higieniczny tryb życia – odżywiaj się racjonalnie (możesz wzbogacić dietę o probiotyki dostępne np. w aptece), wysypiaj się, unikaj sytuacji stresowych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: