reklama
Jak łagodzić objawy przeziębienia i grypy w ciąży?

Jak łagodzić objawy przeziębienia i grypy w ciąży?

W pejzaż sezonu jesienno-zimowego wpisane są przeziębienia i grypa – złapać je możesz w każdej chwili. Jeśli jesteś w ciąży, na zachorowanie jesteś narażona szczególnie – twój system odpornościowy w naturalny sposób jest osłabiony.

Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie rozpoczyna się powoli, z kolei grypa – gwałtownie. W przeziębieniu objawy pojawiają się stopniowo i nie są specjalnie dotkliwe. Należą do nich podwyższona temperatura (do 38 stopni C), uczucie ogólnego rozbicia. Z kolei symptomy grypy pojawiają się szybko: bóle kostno- mięśniowe czy kostno stawowe oraz ogólne rozbicie potrafią uprzykrzyć życie.

W przypadku kobiet w ciąży absolutnie nie wolno lekceważyć przeziębienia - ani tym bardziej grypy - i po prostu przechodzić, przeczekać, aż infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych sama przejdzie. O ile przeziębienie nie jest groźne dla malucha (zwłaszcza, że najczęściej mija po kilku dniach niedyspozycji), o tyle grypa jest dużo bardziej niebezpieczna i źle leczona może doprowadzić do powikłań. Grypa może być groźna dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak łagodzić objawy grypy i przeziębienia w ciąży?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie, wywołują wiele dolegliwości - kobiety w ciąży mogą ich doświadczać dłużej i bardziej intensywnie. Jeśli infekcja nie jest dotkliwa i poważna, unika się większości leków i zaleca stosowanie domowych metod. Jak możesz sobie pomóc?

 • Odpoczywaj. Leż w łóżku, w dobrze wywietrzonym pokoju.
 • Jedz owoce, które zawierają witaminę C – cytrusy czy czarną porzeczkę, które w smaczny sposób pomogą ci walczyć z objawy przeziębienia.
 • Pij dużo wody, a także soki i mleko z miodem (i opcjonalnie z masłem).
 • Jeśli masz gorączkę – Podwyższona temperatura i dreszcze to powszechnie znane i bardzo  nieprzyjemne objawy przeziębienia. Są jednak jednocześnie pierwszą oznaką, że organizm się broni. Zanim zaczniemy je zwalczać, nauczmy się je postrzegać jako naturalny mechanizm obrony. W przypadku infekcji wirusowej organizm mobilizuje swoje zdolności obronne. Gorączka jest jednym z objawów, które pomagają organizmowi w zwalczaniu wirusa. Pamiętajmy, że podwyższenie temperatury do 38,5 stopni C jest klasyfikowane jako stan podgorączkowy, a gorączka to temperatura powyżej tej granicy. System immunologiczny wykrywa obce ciała (wirusy) i produkuje przeciwciała do ich zwalczania. Podwyższona temperatura ciała to zatem znak, że mechanizm obrony naszego organizmu został uruchomiony. Nie jest zbędna ani szkodliwa i decyzja, czy ją obniżać, powinna być uzależniona nie tylko od jej wysokości. Należy brać pod uwagę całokształt innych objawów choroby. Jeżeli jednak stwierdzisz, że w ciągu 48 godzin nie nastąpiła poprawa i gorączka nadal się utrzymuje, należy zasięgnąć porady lekarza.
 • Jeśli masz katar – zakraplaj do nosa sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, smaruj podrażnione okolice nosa maścią majerankową.
 • Jeśli dokucza ci kaszel, możesz pić syrop z cebuli (posiekaną lub pokrojoną w talarki cebulę zasyp cukrem i poczekaj, aż puści sok) lub z cebuli i czosnku (zawierają fitoncydy - substancje bakteriobójcze); napar z prawoślazu i lukrecji lub sięgnąć po bezpieczny syrop apteczny, który poleci ci lekarz (prawoślazowy, syrop z babki lancetowej).
 • Jeśli boli cię gardło, pomoże płukanka z soli lub naparu szałwii, a także inhalacje. W tym celu możesz wykorzystać olejek sosnowy i eukaliptusowy lub napary z mięty, rumianku czy lawendy.

Pamiętaj, że niektóre środki, nawet te ogólnodostępne, sprzedawane bez recepty,  mogą przenikać przez łożysko i mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Są po prostu niebezpieczne dla dziecka. Dlatego nie zażywaj niczego, czego nie przepisał ci lekarz.

Jeśli czujesz się źle, dolegliwości cię niepokoją bądź się nasilają, nie stawiaj sama diagnozy, nie lecz się sama. Skontaktuj się z lekarzem, który dobierze stosowne i bezpieczne leki - choć objawy przeziębienia i grypy są podobne, leczy się je inaczej.

Substancje czynne, na które powinnaś uważać będąc w ciąży:

 • paracetamol w ciąży: nie należy stosować w I trymestrze ciąży.
 • ibuprofen w ciąży: w I i II trymestrze stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, w III trymestrze nie należy stosować. Stosowanie w późniejszym okresie ciąży może powodować u płodu przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla oraz wpływać na czynność kurczową macicy.3
 • kwas acetylosalicylowy w ciąży i w okresie karmienia piersią: nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.4
 • pseudoefedryna w ciąży i w okresie karmienia piersią: stosować jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. W okresie stosowania leku należy przerwać karmienie piersią.5
reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama