Nasze pomysły na czas wolny w ciąży

Nasze pomysły na czas wolny w ciąży

Pewne sprawy odkładasz na później, myśląc, że co się odwlecze, to nie uciecze i jeszcze zdążysz, tylko pozbędziesz się tego brzucha i urodzisz. W tych planach zapominasz o jednym malutkim szczególe – dziecko dużo zmieni, sił będziesz miała jeszcze mniej niż teraz, a i czasu oraz chęci może zabraknąć.

Dlatego nie czekaj, nie zwlekaj – właśnie teraz zrób coś tylko dla siebie  - nasza lista jest otwarta i nie ma nic wspólnego z wyprawką i torbą do szpitala.

1.    Poświęć trochę czasu przyjaciółkom

Zapomnij na kilka godzin o macierzyństwie i dziecku – niech to będzie temat zakazany. Zamiast tego pobawcie się jak za dawnych czasów: spotkajcie w kawiarni, zróbcie pokaz swoich ulubionych filmów czy bezalkoholową imprezę z szalonymi tańcami. Przez kilka godzin pobaw się zapominając o tym, że już za chwilę czeka Cię inna rola. Jeśli masz przyjaciół, z którymi od dawna się nie widziałaś, to skontaktuj się z nimi właśnie teraz, może uda się Wam spotkać lub chociaż spokojnie porozmawiać przez telefon.

2.    Zadbaj o paznokcie u stóp

Jeśli brzuszek jest już spory, to pewnie masz trudności w sięgnięciu do nich, ale one nadal tam są. Możesz więc zafundować sobie wizytę w gabinecie kosmetycznym albo poprosić przyjaciółkę o pomoc.

reklama

3.    Relaksujący masaż

Im większy brzuch, tym większe trudności ma układ mięśniowo-kostny – kręgosłup musi zrównoważyć te kilogramy z przodu, a to sprawia, że bolą plecy, biodra, a często też nogi i kark. W takich wypadkach może pomóc masaż. Wykwalifikowany masażysta wie, jak zmniejszyć napięcie mięśni i złagodzić ból. Jeśli problemem są koszty takiej przyjemności, można kupić specjalny olejek do masażu (jednak równie dobrze sprawi się olej kokosowy) i poprosić o masaż partnera – pewnie w jego wykonaniu zabieg ten nie będzie tak profesjonalny, za to na pewno znacznie bardziej czuły.

4.    Spędź szalony weekend sam na sam z partnerem, ale koniecznie poza domem

We trójkę na pewno sobie na to nie będziecie mogli pozwolić (przynajmniej nie od razu), więc korzystaj z tej szansy (następna może trafić się dopiero za kilkanaście lat) i wyjedźcie gdzieś z dala od codziennych problemów, wyprawki, zakupów i pracy. Nawet krótki odpoczynek może dać duży zastrzyk energii. Wyjazd nie musi się łączyć z wielkimi kosztami – może ktoś znajomy udostępni na te 2-3 dni swój domek w górach czy nad morzem? A może odwiedzicie dawno niewidzianą rodzinę  na drugim końcu kraju?

5.    Fotografuj i uwieczniaj swój brzuszek

Wydaje Ci się, że wyglądasz okropnie i marzysz o płaskiej sylwetce? Jednak za jakiś czas – szczególnie, gdy dziecko zacznie wypytywać o to, skąd się wzięło, takie fotografie będziesz pokazywać z radością. Dlatego nie unikaj aparatu, często rób fotografie i pozwalaj je sobie robić, a może warto wykupić ciążową sesję fotograficzną? Możesz też zrobić odlew swojego brzuszka lub pomalować go i uwiecznić na zdjęciu – ciążowe brzuszki są naprawdę piękne. Może zapiszesz też, co czujesz, o czym myślisz i jak sobie wyobrażasz swoje dziecko? - będzie to wspaniała pamiątka do albumu dziecka.

reklama

6.    Idź do kina

Tak, to nic ekscytującego, a ten sam film można obejrzeć na ekranie telewizora w domowym zaciszu, jednak wyjście do kina (z partnerem lub znajomymi) to coś fajnego, z czego przez jakiś czas będziesz musiała zrezygnować.

7.    Czytaj książki

Wprawdzie później też jest to możliwe (szczególnie jak się karmi piersią), ale nie wszyscy dają radę lub mają do tego głowę. Jeśli więc na półce leży książka, którą zawsze chciałaś przeczytać, to teraz jest niezła chwila, aby tym się zająć.

8.    Idź do restauracji

Zjedzenie posiłku bez pośpiechu, w eleganckim miejscu, bez konieczności organizowania opieki nad dzieckiem (i martwienia się, jak sobie maluszek radzi bez mamy), to może być luksus, na który nieprędko sobie pozwolisz, więc skorzystaj z tej szansy, póki dziecko jest jeszcze w środku.

reklama

9.    Zrób sobie długą kąpiel

Wiele młodych mam skarży się, że czasem nawet na krótki prysznic brakuje im czasu, dlatego jeszcze przed porodem nalej do wanny dużo wody z ulubionym płynem czy olejkiem do kąpieli i mocz się tak długo, aż palce u stóp się pomarszczą.

10.    Rozpieszczaj siebie i pozwalaj na to innym

Już za chwilę na świecie pojawi się mały człowiek, który całkowicie pochłonie Waszą uwagę i to jego będziecie rozpieszczać. Dlatego, jeśli wiesz, że coś sprawi Ci teraz przyjemność – pozwól sobie na nią, nawet jeśli będzie to zakup jeszcze jednych śpioszków...

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: