Róż i bycie księżniczką źle wpływają na psychikę dziewczynek? Teraz już wiem.

Róż i bycie księżniczką źle wpływają na psychikę dziewczynek? Teraz już wiem.

Moja córka ma 12 lat, chodzi ubrana na czarno, uwielbia grać w koszykówkę, jeździć na gokartach i bawić się ze swoimi młodszymi braćmi. Jest wolontariuszką i zajmuje się zwierzętami. Uważa, że ma takie same prawa jak chłopcy i często rozmawiamy, że może zostać w swoim życiu tym kimkolwiek zechce.Kiedy miała dwa latka chciała być księżniczką. Wszystko musiało być różowe, błyszczeć się, świecić i połyskiwać. Kochała balowe sukienki, korony, pantofelki. Po domu biegała na paluszkach, wymachując czarodziejską różdżką, a do zdjęć pozowała, jak przyszła następczyni tronu.Nieustannie oglądałyśmy filmy o księżniczkach, czytałyśmy książki o księżniczkach, po prostu na co dzień moja córka czuła się małą księżniczką reklama

To samo się działo, kiedy miała 3, 4 i 5 lat. Powiem szczerze, że w pewnym momencie lekko przestraszona skonsultowałam się z psychologiem, że może coś zrobiłam źle i wykrzywiłam jej psychikę. Zaśmiał się i powiedział, że z tego co widzi, to zależy jej po prostu na różowych sukienkach, a nie na tym, żeby w jej życiu pojawił się książę ją uratował. I że to co robi jest jej wyborem i zabawą, a nie rolą, w którą my ją wsadzamy.

Fakt, że w tej różowej sukience potrafiła się wspiąć na drzewo, czy wytaplać w błocie i ścigać się po podwórku z chłopakami, a nawet któremuś przyłożyć, jeśli była taka konieczność.Teraz patrząc na nią jestem pewna, że psycholog miał rację. Zdecydowanie moja córka wyrosła na świetną dziewczynę, która absolutnie nie czeka na księcia z bajki, który miałby odmienić jej życie. Z pewnością nie cierpi na Kompleks Kopciuszka i zdecydowanie nie ma poczucia, że kobieta powinna być zależna od mężczyzny zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Ma swoje plany i marzenia.


Wbrew moim przewidywaniom te kilka lat, które spędziła w różach, tiulach i błyskotkach nie miało negatywnego wpływu na jej psychikę czy rozwój.  

Z drugiej strony się cieszę, że ostatnie produkcje Disney‘a pokazują, że dziewczynki, nawet jeśli są księżniczkami, świetnie sobie radzą z przeciwnościami, są samodzielne, niezależne i odważne.

reklamaDlatego nie obawiaj się, jeśli twoja córka z uporem maniaka twierdzi, że jedyne o czym marzy to bycie księżniczką. Pewnego dnia dorośnie i stanie się nowoczesną księżniczką, która będzie cenić sobie swoją niezależność, a nawet jeśli do końca życia będzie uwielbiać różowy kolor to przecież nic złego.

A czy ty masz w domu małą księżniczkę?
Kaja
 
 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: