16. tydzień ciąży

Sprawdź jakie umiejętności ma twoje dziecko w piętnastym tygodniu

16. tydzień ciąży

Początek przygotowań

Teraz, gdy już oswoiłaś się z realnością faktu pojawienia się na świecie dziecka, warto zastanowić się, gdzie to nastąpi. W szesnastym tygodniu ciąży możesz czuć się na tyle dobrze, żeby zacząć planować. Popytaj koleżanek, poczytaj wiadomości na forum dla mam, odwiedź okoliczne szpitale. No i omów z partnerem kwestię ewentualnego wspólnego rodzenia.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapisz się na zajęcia do szkoły rodzenia. Dzięki nim dowiesz się więcej na temat pielęgnacji dziecka, nauczysz się technik oddychania przydatnych podczas porodu, a ćwiczenia pozwolą Ci na utrzymanie dobrej formy fizycznej.

Nawet jeśli to Twoja kolejna ciąża, na pewno przyda Ci się krótki kurs przypominający. Poza tym nawiążesz kontakt z innymi przyszłymi mamami (pomyśl o nich jako o towarzyszkach Twoich spacerów z niemowlęciem) - może będzie to początek długiej przyjaźni?

Twoje dziecko

Dziecko w 16 tygodniu ciąży waży 100 gram i mierzy prawie 12 cm. Kręgosłup i mięśnie pleców dziecka stają się na tyle silne, że pozwalają mu wyprostować głowę. Chrzęstny szkielet powoli zaczyna zamieniać się w układ kostny, ale kości pozostaną nadal elastyczne w momencie porodu. Rozwój mięśni twarzy pozwala dziecku ćwiczyć połykanie i ssanie.

Chociaż narząd słuchu w pełni ukształtuje się dopiero w okolicy 24 tygodnia ciąży, jednak już w szesnastym tygodniu dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a raczej odczuwać dźwięki i na nie reagować. Dlatego mów do maluszka, śpiewaj piosenki, puszczaj ulubioną muzykę (naukowcy twierdzą, że malutkie dzieci wyraźnie preferują muzykę klasyczną). To wszystko może się przydać po porodzie! Badania wskazują, że noworodek ssie mocniej i szybciej się uspokaja słysząc dźwięki znane mu z życia płodowego.

Skóra dziecka nadal jest tak cienka i przezroczysta, że możesz zobaczyć pod nią naczynia krwionośne, ale powoli zaczyna pojawiać się tkanka tłuszczowa, która później będzie stanowić ochronę termiczną. Układ krążenia, płuca i drogi moczowe są w pełni rozwinięte. Serduszko pompuje prawie 25 litrów krwi w ciągu dnia.

Zakończył się również rozwój pępowiny, która składa się z dwóch tętnic i żyły, otoczonych galaretowatą, sprężystą substancją. To właśnie ona dostarcza wraz z krwią wiele odpowiednich składników odżywczych. Są one niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju dziecka. Od momentu zakończenia kształtowania się wszystkich narządów dziecka, trwa intensywny przyrost jego wagi i wzrostu.

Głowa maluszka stanowi 1/3 wielkości całego ciała. W 16 tygodniu ciąży dziecko wykazuje dużą aktywność ruchową - kręci głową, a także przemieszcza oraz zgina swoje rączki i nóżki, jednak rzadko którakolwiek z przyszłych mam to odczuwa, ponieważ jest jeszcze zbyt maleńkie. Jeśli masz łożysko, które leży bliżej tylnej ścianki macicy to prawdopodobnie szybciej zauważysz ruchy płodu, niż przyszła mama, której łożysko umiejscowione jest na przedniej ściance macicy. Kobiety w kolejnych ciążach na ogół wcześniej rozpoznają ruchy płodu niż pierworódki.

Co zobaczysz na usg w 16 tygodniu ciąży?

Badanie USG wykonywane w 16 tygodniu pokaże rysy twarzy Twojego dziecka, wydatny nos, czoło, usta i oczy blisko siebie. Zewnętrzne narządy płciowe są już widoczne, więc specjalista USG może być w stanie wykryć płeć na tym etapie, ale zależy to od położenia dziecka w macicy. Na tym etapie będzie można wykryć ewentualne wady fizyczne maluszka. Za pomocą Dopplera ginekolog może sprawdzić przepływy, tętno oraz ogólny dobrostan płodu.

Jak na usg wygląda płód w 16. tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Z dużym prawdopodobieństwem w szesnastym tygodniu twój ciążowy brzuszek stanie się widoczny na tyle, że zaczną go zauważać inne osoby. Rosnąca macica i rozciągające się więzadła mogą powodować ból.



Ciąg dalszy ciążowych dolegliwości: zatkany nos i krwawienia z nosa. Oczywiście ich sprawcami są hormony - progesteron i estrogen, powodujące obrzmienie śluzówki. Postaraj się jednak unikać kropli do nosa - niekiedy ulgę przynosi większe nawilżenie powietrza w sypialni.

Niewielka liczba kobiet można zauważyć wypływ siary z piersi. Wiedz, że nie ma to nic wspólnego z późniejszą zdolnością do karmienia piersią dziecka. Jeśli wyciek siary jest irytujący skorzystaj ze specjalnych wkładek do biustonosza.

W tym tygodniu warto żebyś porozmawiała z lekarzem na temat testu AFP, który się wykonuje pomiędzy 16 tygodniem a 20. tygodniem ciąży. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne wykrywający przepuklinę rdzeniową inne wady rdzenia kręgowego i mózgu. Jeśli dziecko obarczone jest wadą układu nerwowego, wtedy poziom AFP w krwi jest zazwyczaj wyższy od przeciętnej, jeżeli jest niższy może wskazywać na zespół Downa lub inną wadę chromosomalną. W przypadku nieprawidłowości AFP we krwi badanie powtarza się lub kobieta zostaje skierowana na badania USG.

Na tym etapie Twojego życia bardzo ważne jest doświadczanie cennych chwil spokoju, wewnętrznego wyciszenia i możliwości skoncentrowania się tylko na dziecku. Nabieraj wiary we własne siły i rozbudzaj swoje pozytywne nastawienie do porodu. Rezultat aktualnych osiągnięć z pewnością zobaczysz podczas porodu. W podpowiadaniu cennych wskazówek najlepsza będzie wspomniana wcześniej szkoła rodzenia.

Ból więzadła obłego macicy w ciąży

Macica podczas ciąży powiększa się około 100 razy powodując silne rozciąganie rozciągnięcie mięśni i tkanki łącznej. Przez to możesz odczuwać silny dyskomfort w pachwinach, boku jak również w podbrzuszu. Może pojawiać się ostry, rwący ból, podobny do tych menstruacyjnych bądź zakwasów.

Co jeszcze wywołuje ból więzadła obłego macicy?

  • Kaszel
  • Kichanie
  • Śmiech
  • Nagła zmiana pozycji ciała
  • Kopanie i poruszanie się dziecka
  • Wypełniony pęcherz
  • Ćwiczenia fizyczne

Jak można sobie pomóc, kiedy boli więzadło obłe macicy?

  • Staraj się unikać gwałtownych ruchów, zwłaszcza jeśli postanawiasz zmienić pozycję ciała
  • Kładź się na lewym boku i podpieraj brzuszek poduszkami
  • Dbaj o nawodnienie organizmu, a jednocześnie o regularne opróżnianie pęcherza
  • Odpoczywaj
  • Weź ciepłą kąpiel
  • Noś pas podtrzymujący brzuch
  • Rób regularne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Ból związany z rośnięciem macicy jest typowa dolegliwością ciążową i po prostu kiedyś minie. Jest jednak kilka sytuacji, które koniecznie powinnaś zgłosić swojemu lekarzowi.

Zadzwoń do doktora, kiedy ból narasta i się pogłębia. Pojawiają się:

  • gorączka,
  • wymioty,
  • nudności czy dreszcze.
  • Boli cię podczas chodzenia albo oddawania moczu.
  • Orientujesz się, że masz więcej upławów, być może zauważasz, że plamisz i towarzyszy ci ból w dolnej części pleców.

Te objawy mogą wskazywać na infekcje, jak i na rozpoczęcie się porodu przedwczesnego.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla mam.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: