Czy w ciąży mogę jeść pizzę?

Czy w ciąży mogę jeść pizzę?

Na pierwszy rzut oka pytanie wydaje się być retoryczne i wręcz banalne. Cóż bowiem może być szkodliwego w jedzeniu pizzy w ciąży? Jeśli zrobiono ją ze składników świeżych i dobrej jakości, jest dobrze upieczona i jedzona na ciepło, niestosowna wydaje się co najwyżej jej wysoka kaloryczność.Niemniej jedząc pizzę w ciąży, trzeba uważać. Na co?

Pizza w ciąży - na co uważać?

Zamawiając pizzę w ciąży lub samemu ją robiąc, należy uważać na ser pleśniowy (np. brie i camembert) – może on być przyczyną zachorowania na listeriozę (choroba przypomina grypę, może być łagodna – w przebiegu - dla matki, ale niebezpieczna dla zdrowia dziecka).

Kolejnym składnikiem, który warto pominąć w pizzy w ciąży są owoce morza – zwłaszcza wtedy, gdy nie są one dobrze upieczone, mogą nieść ryzyko wywołania infekcji wirusowej, bakteryjnej lub pasożytniczej.

Następnym produktem spożywczym, którego nie powinna zawierać pizza w ciąży są niektóre wędliny. Po pierwsze ze względu na zagrożenie ryzyko zakażenia np. listeria monocytogenes (listerioza). I tak pizza z pepperoni, salami czy szynką parmeńską powinna być naprawdę dobrze upieczona. Po drugie wędliny takie jak kiełbasa czy boczek oprócz tego, że mogą dostarczyć organizmowi sporej dawki azotanów czy azotynów, są także wysokokaloryczne i ciężkostrawne. Zjedzenie ich może mieć bolesne konsekwencje, w postaci niestrawności, uczucia ciężkości, zgagi. Jedzenie dużych ilości tłuszczów nasyconych może tez podnieść poziom cholesterolu we krwi.

reklama

Pizza w ciąży - nic nie stoi na przeszkodzie

Pizza w ciąży? Jak najbardziej. Najlepiej, by była na cienkim cieście (może skusisz się na pełnoziarniste?), bez „ryzykownych” dodatków, z chudym serem i dużą ilością warzyw. I co najważniejsze – powinna być upieczona w domu lub w dobrej pizzerii, a jedzona wyłącznie w rozsądnych ilościach.
 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: