reklama
20. tydzień

20. tydzień ciąży

Tak, tak, to już połowa ciąży! A zmieniając temat - jak tam u Was z seksem? Sporo kobiet w drugim trymestrze ciąży odczuwa większą ochotę na swobodne igraszki - minęło niebezpieczeństwo poronienia, przyszła mama wygląda kwitnąco, a i brzuszek jeszcze nie jest na tyle duży, aby skutecznie uniemożliwiać łóżkowe igraszki.

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodu, żeby rezygnować z seksu! To świetny sposób na pogłębienie więzi z partnerem, a ponadto - na uwolnienie się od napięcia. Więcej o seksie w ciąży.

Twoje dziecko w 20. tygodniu ciąży

Twoje maleństwo waży już prawie 300 gram i mierzy 16,5 centymetra. Na jego główce zaczynają wyrastać włosy, wkrótce pojawią się brwi, rzęsy, oraz paznokcie. W tym okresie ciąży szczególnie szybko rozwijają się zmysły.

W odpowiednich częściach mózgu wykształcają się komórki nerwowe odpowiadające za "obsługę" poszczególnych narządów zmysłów. W piątym miesiącu ciąży bardzo dynamicznie rozwija się układ nerwowy, a liczba neuronów  rośnie w tempie 2,5 milionów na minutę.

Dziecko ćwiczy swój zmysł równowagi. Zapamiętuje ruchy kołysania w czasie poruszania się mamy i jej oddychania. Kołysanie niemowlaka będzie dla niego ważnym elementem życia po narodzeniu, który złagodzi trudności z przystosowaniem się do nowego życia.

Maluszek potrafi również reagować na zmianę temperatury otoczenia. Jego żywa reakcja na Twój zbyt ciepły lub zbyt zimny prysznic, jest jak najbardziej uzasadniona. Jeśli narodzić się ma dziewczynka, w jej jajnikach znajduje się już kilka milionów niedojrzałych jajeczek, wykształca się również pochwa.

Wszystkie główne narządy są już uformowane. Teraz płód zaczyna rosnąć i przybierać na wadze i oczywiście nadal się rozwijać.  Kostki ucha wewnętrznego są już całkowicie rozwinięte. Nosek zaczyna nabierać kształtów.

Powieki są nadal zamknięte, ale już za kilka tygodni maleństwo otworzy oczy.  Rozwijają się kubki smakowe na tym etapie i dziecko spożywa coraz większą ilość płynu owodniowego. W ten sposób trenuje układ pokarmowy. W 20 tygodniu ciąży wątroba, trzustka, żołądek i jelita są  już zamknięte w powłokach brzusznych.

Delikatna skóra dziecka pokryta jest mazią płodową,  woskową, białą substancją wytwarzaną przez gruczoły łojowe płodu. To właśnie ona chroni przed  negatywnym wpływem wód płodowych. Podczas porodu ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny i bezpośrednio po urodzeniu zapewnienia prawidłowe zakwaszenie skóry uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.

Serduszko maleństwa jest już na tyle silne, że bicie można usłyszeć w trakcie badania stetoskopem.

Co się dzieje z Tobą w 20. tygodniu ciąży?

Dno macicy sięga teraz pępka i przez kilka następnych tygodni będzie podnosiło się mniej więcej o centymetr. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie bólu pępka oraz bólu krocza. To wina rozluźnionych więzadeł. Spacery, nagłe ruchy, kaszel, czy kichanie mogą wywołać ból.

Pomiędzy 18 - 22 tygodniem powinnaś mieć zrobione połówkowe USG. Lekarz będzie mógł ocenić wzrost i rozwój dziecka oraz zdiagnozować ewentualne wady wrodzone (np.: wadę cewy nerwowej, czy zespół Downa). Pozwala także wymierzyć kończyny i sprawdzić pępowinę, łożysko i płyn owodniowy oraz ewentualnie przepływy, aby upewnić się, że dziecko dostaje wszystko, czego potrzebuje. Jest szansa, że właśnie teraz dowiesz się, jaką płeć ma twoje maleństwo.

W czasie ciąży niektóre kobiety doświadczają kłopotów ze wzrokiem. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, być może będziesz musiała z nich zrezygnować - zmniejszona ilość płynu w oczach powoduje, że stają się niewygodne, ale nie kupuj nowej pary okularów - po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.

Być może zauważyłaś, że od jakiegoś czasu Twoje poczucie szczęścia nabiera innego wymiaru. Teraz nie wszystko Cię cieszy, jak dawniej, powody smutku też są inne. Wybiegasz myślami w przyszłość. Częściej zastanawiasz się, jak chciałabyś wychować swoje dziecko. Myślisz także o odpowiedzialności, która z chwilą narodzin dziecka będzie Ci towarzyszyć nieustannie. To trudne kwestie, ale warte wcześniejszego przemyślenia.

Co jeszcze może niepokoić w 20–tym tygodniu ciąży?

Krwawienie z dziąseł podczas ciąży

Podczas ciąży  dziąsła są bardziej podatne na ból, obrzęk, a nawet sporadyczne na krwawienie. Praktycznie, jak za większość dolegliwości jest odpowiedzialny progesteron do spółki z estrogenami. Dodatkowo swoje robi zwiększona nawet o 50%   objętość krwi. W rezultacie to zwiększa ryzyko zapalenie dziąseł.

 Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł w ciąży?

  • Myj zęby przynajmniej  dwa razy dziennie, najlepiej z elektryczną szczoteczką do zębów,
  • Szczotkuj zęby przez co najmniej dwie minuty
  • Używaj nici dentystycznych, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii w przestrzeniach między zębami.
  • Płucz jamę ustną preparatami polecanymi dla kobiet w ciąży
  • Jedz pokarmy bogate w wapń
  • Suplementacja witaminy C też powinna być pomocna

Pójdź do dentysty:

Oczywiście warto iść na początku ciąży, a potem, co jakiś czas kontrolować stan jamy ustnej. Jednak są sytuacje, które powinny cię skłonić do natychmiastowego pojawienia się w gabinecie dentystycznym:

  • Silny ból zęba
  • Silny stan zapalny, obrzęk lub ból dziąseł
  • Długotrwałe krwawienie z dziąseł

Więcej o krwawieniu dziąseł w ciąży

Rozstępy

Rozstępy są nieodłączną częścią większości ciąż, więc jeśli się pojawią po prostu postaraj się je zaakceptować. Początku mogą wyglądać, jak fioletowe, czy różowe pręgi, ale w końcu staną się srebrzyste lub białe. Mogą się pojawić na brzuchu, piersiach, czy udach, a czasem nawet na skórze pleców.

Twoje geny w dużej mierze zadecydują, czy się ujawnią, czy będziesz szczęściarą, którą ominie ten defekt kosmetyczny.  Wiele kobiet wierzy, że rozstępy są bezpośrednio związane z przyrostem masy ciała podczas ciąży, ale to nie jest prawda. I chociaż znajdziesz miliony sposobów, jak się ich pozbyć, to nie ma szans żeby zniknęły całkowicie.

To, co możesz zrobić to dbać o odpowiednie nawilżenie skóry preparatami, które są rekomendowane dla kobiet w ciąży. Dzięki temu uda ci się częściowo im zapobiec.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,13 z 5. Głosów: 23
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama