8. tydzień ciąży

Jak wygląda i rozwija się zarodek w ósmym tygodniu ciąży...

8. tydzień ciąży

A może to bliźniaki (lub trojaczki, lub...)? Na tym etapie nie jest łatwo określić liczbę noszonych przez kobietę dzieci, ale w ósmym tygodniu na ciążę mnogą mogą wskazywać następujące objawy:

  • szybsze przybieranie na wadze,
  • szybsze powiększanie obwodu brzucha
  • uczucie ciężkości w miednicy,
  • zwiększona skłonność do zatrzymywania wody w organizmie,
  • pojawienie się żylaków,
  • większe zmęczenie.

Twoje dziecko


Zarodek ma długość ok. 15 mm i przy badaniu ultrasonograficznym (USG) można zaobserwować jego bijące serce. Już na tym etapie rozwoju dziecka zauważono jego spontaniczne ruchy, które za kilka lub kilkanaście tygodni poczujesz również i Ty.

Powstają zawiązki zębów, barwnik w zawiązku oka oraz zawiązki palców dłoni i stóp. Wątroba wytwarza komórki krwionośne. W mózgu tworzą się ścieżki neuronowe a komórki nerwowe się rozgałęziają i tworzą kolejne połączenia. Serce twojego dziecka bije z prędkością 150 - 160 uderzeń na minutę, czyli dwukrotnie szybciej niż u dorosłego człowieka.

To już końcowy etap embrionalnego stadium ciąży. Dziecko traci swój ogonek i przestaje przypominać kijankę. Niebawem przestanie być zarodkiem, a stanie się płodem.

Co się dzieje z Tobą?


Możesz już zauważyć poszerzenie talii, choć zapewne nikt postronny jeszcze nie domyśla się, że jesteś w ciąży. Kiedy naciśniesz podbrzusze, możesz wyczuć powiększoną macicę - ma ona teraz wielkość niewielkiej piłki.

Możesz też czuć dyskomfort w dolnej części brzucha. Jest to związane ze stale rosnąca macicą, która jednocześnie w tym okresie zaczyna naciskać na pęcherz, co sprawia, że potrzebujesz częściej chodzić do toalety.

U niektórych kobiet pojawiają się bóle i skurcze w podbrzuszu, które mogą cię przestraszyć, ale najczęściej są oznaką zagnieżdżającego się zarodka.

Ponadto twoje piersi rosną i przygotowują się do laktacji, chociaż na razie maleństwo nie przekracza 3 centymetrów. Możesz zauważyć na piersiach pojawienie się niebieskich żyłek, które się uwidoczniają w wyniku zwiększonego dopływu krwi do tętnic w piersiach. Również otoczki brodawek stają się ciemniejsze z powodu zwiększonego ukrwienia. 



Jeśli 7 tydzień ciąży powitał cię porannymi mdłościami lub wymiotami, w ósmym tygodniu ciąży nadal mogą ci towarzyszyć. Są powszechną dolegliwością we wczesnym okresie ciąży. Nie do końca wiadomo, co jest ich przyczyną, ale część naukowców uważa, że to wina zwiększonego metabolizmu, który wpływa na gwałtowne spadki cukru we krwi, co wywołuje uczucie głodu.

Ponieważ w nocy nie jesz, poranki witają cię uczuciem mdłości. Pocieszające jest to, że badania naukowe wskazują, że kobiety cierpiące na nudności są w dużo mniejszym stopniu narażone na poronienie. 
My radzimy - trzymaj przy łóżku herbatniki bądź sucharki. Staraj się jeść chociaż troszkę, bo kiedy będziesz miała pusty żołądek, to może to skutkować jeszcze większymi dolegliwościami.

Pamiętaj o piciu. Jeśli jest ci niedobrze pij małymi łyczkami. Części mam pomaga herbata, bądź woda z imbirem, niektóre sięgają po miętę lub kiszone ogórki.

Wiele kobiet w 8 tygodniu ciąży zauważa, że również ich powonienie stało się dużo bardziej wrażliwe. Często zapachy, które wcześniej były tolerowane teraz wywołują dyskomfort, a nawet są powodem wymiotów. Dobra wiadomość? Kiedyś minie. Może warto mieć przy sobie, np. chusteczkę nasączoną "przyjaznym" aromatem i w razie czego wsadzać w nią nos.

reklama

Niedokrwistość czyli anemia

Rodzaj niedokrwistości, która występuje tylko podczas ciąży nazywana jest niedokrwistością fizjologiczną i jest uważana za normalną w tym okresie, jednak nie należy jej ignorować..

Przyczyną anemii w czasie ciąży jest wzrost objętości osocza krwi w organizmie przyszłej mamy, a co za tym idzie, rozrzedzenie się krwi. Jeśli ilość hemoglobiny będzie miała wartość niższą niż 11 g/dl będzie to sygnałem, że masz anemię.

Zadbaj, żeby w twojej diecie znalazły się pokarmy bogate w żelazo i kwas foliowy. Sięgaj między innymi po żółtka jaj, mięso wołowe, cielęcinę oraz zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowych oraz ciemne pieczywo i kasze z grubego przemiału.

Pamiętaj, ze żelazo lepiej się przyswaja, jeśli jest podawane jednocześnie z produktami zawierającymi dużo witaminy C.

Zapewne lekarz dodatkowo zaleci ci odpowiednią suplementację.

Palenie papierosów w ciąży

Palenie w czasie ciąży jest niesamowicie szkodliwe i wpływa zarówno na matkę, jak i na płód. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne w organizmie, w tym te z pępowiny, przez co zmniejsza się dopływ tlenu do dziecka. Ograniczona podaż tlenu i składników odżywczych utrudniają rozwój różnych narządów i części ciała maleństwa, co prowadzi do ograniczenia wzrostu i różnych wad wrodzonych.

Papierosy na każdym etapie w ciąży są szkodliwe dla dziecka, ale zagrożenie jest wyższe podczas pierwszych tygodni rozwoju płodu. Niektóre z powikłań to: zmniejszenie ruchów płodu, zaburzenie funkcjonowania i rozwoju łożyska, wrodzone wady serca i zmniejszona pojemność płuc, a nawet poronienie

Jak zrezygnować z palenia podczas ciąży?

  1. Wyznacz sobie konkretną datę i rzuć
  2. Staraj się mieć cały czas zajęte ręce, dobrym sposobem jest noszenie ze sobą butelki z wodą
  3. Pij sporo wody, żeby dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu
  4. Znajdź dla siebie przyjemne zajęcia, które odciągną cię od myśli o paleniu,
  5. Unikaj sytuacji oraz emocji, które kojarzą ci się z paleniem papierosów
  6. Żuj gumę
  7. Poproś rodzinę i przyjaciół o wsparcie

Jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenie od razu spróbuj je ograniczyć Zaplanuj sobie, że codziennie będziesz zmniejszać liczbę wypalanych papierosów tak żeby w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia móc z nich zupełnie zrezygnować

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Bibliografia

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
  2. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  3. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
  4. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
  5. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
  6. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  7. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  8. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  9. Ciąża bliźniacza – jak postępować?, prof. dr hab. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  10. Opieka nad pacjentką w ciąży wielopłodowej, Dagmara Filipecka-Tyczka
  11. Zapotrzebowanie na żelazo u ciężarnych, dr n. med. Andrzej Bacz
  12. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: