Chiński kalendarz płci - chłopiec, czy dziewczynka?

Chiński kalendarz płci - chłopiec, czy dziewczynka?

Ładuję...

Czym jest chiński kalendarz płci?

Każdy, kto myśli o dziecku, ma jedno marzenie - chce, by było ono zdrowe. Kwestia "chłopiec czy dziewczynka" schodzi na dalszy plan. Niemniej wiele mam i tatusiów ma swoje preferencje dotyczące płci, stąd popularność metod, które mają na celu jej zaplanowanie. Jedną z nich jest chiński kalendarz płci. Jak działa kalendarz? I czy rzeczywiście jest skuteczny? Zobacz.

Tabela chińskiego kalendarza płci

Tabela chińskiego kalendarza płci powstała, by określić płeć dziecka w zależności od wieku mamy i miesiąca księżycowego, podczas którego doszło do poczęcia. Po raz pierwszy opublikowano ją na Tajwanie w roku 1972 i podobno jest to przedruk oryginalnej tabeli, rzekomo zaginionej w Pałacu Cesarskim w 1900 roku, ale odnalezionej i przechowanej przez Anglię i Austrię. Niektóre źródła mówią o 700-letniej historii tego dokumentu, ale nie ma na to żadnych dowodów. 

Chiński kalendarz - kalkulator płci

Chiński kalendarz to kalkulator płci. Wskazuje, w których miesiącach jest szansa na poczęcie dziewczynki, a w których chłopca. Pod uwagę brany jest wiek matki. Płeć kalendarz płci dziecka wylicza na podstawie kalendarza księżycowego. Jak zaplanować płeć dziecka?

Kalendarz chiński jest to kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni, co jakiś czas dodaje się w nim 13. miesiąc).

Ta metoda planowania płci dziecka nie jest prosta. Opiera sie na założeniu, że w określonym wieku i konkretnym miesiącu można począć chłopca lub dziewczynkę. Inna wersja chińskiego kalendarza płodności mówi o wieku matki, ale nie w chwili poczęcia, a porodu.

Kalendarz chiński - skuteczność

Jeśli chodzi o skuteczność tej metody, to wedle chińskich szacunków kalendarz płci dziecka sprawdza się aż w 90%. Co ciekawe, amerykańscy naukowcy, którzy zbadali tę metodę, szacują ją na 85 procent skuteczności, czyli niewiele mniej. Według nas i rodziców, którzy testowali chiński kalendarz - cóż - jest to mało prawdopodobne. Najpewniejszym stwierdzeniem jest, że wynosi ona około 50%. Płeć dziecka uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami biologicznymi i data poczęcia malucha nie ma wpływu na jego płeć. Poza tym chiński kalendarz nie uwzględnia wpływu męskich chromosomów na płeć dziecka. Całą odpowiedzialność za urodzenie chłopca lub dziewczynki zrzuca na matkę. Tymczasem wiadomo, że o płci dziecka decydują chromosomy X i Y. W pewnym uproszczeniu można wręcz powiedzieć, że to właśnie mężczyzna, a konkretnie chromosom zawarty w plemniku, decyduje o płci poczętego potomstwa.

Chiński kalendarz płci swoje wyniki opiera na dwóch danych: wieku matki i miesiącu poczęcia dziecka.

Badania dowodzą, że nie istnieją racjonalne podstawy, by chiński kalendarz brać na poważnie. W 2010 r. przeprowadzono szerokie badania na temat jego skuteczności. Przebadano blisko 3 mln narodzin w Szwecji w latach 1973-2006 r. Wnioski? Stosowanie chińskiego kalendarza do przewidywania płci dziecka jest równie skuteczne jak rzucanie monetą. Niemniej zachęcamy do sprawdzenia i podzielenia się wynikiem w komentarzach! Czy w Twoim przypadku zadziałała dobrze? 

Wiek mamy w kalendarzu chińskim

Dane z którzych korzystamy znajdziesz w tabeli poniżej, ale spróbuj użyć naszego kalkulatora. Precyzyjnie oblicza on niezbędne dane, przede wszystkim wiek w kalendarzu chińskim. A jest on inny niż się spodziewasz! Dziecko w chwili porodu ma bowiem 1 rok. A kolejne lata dolicza się w dniu Chińskiego Nowego Roku. Jeśli więc dziecko urodzi się niedługo przed Nowym Rokiem, to już parę dni po porodzie może mieć 2 lata! A Nowy Rok jest związany z cyklem księżyca i jego data w kalendarzu gregoriańskim (jakiego używamy) zmienia się co rok. 

reklama

Miesiąc zapłodnienia
Wiek
mamy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45

Ocena: 3.14 z 5. Ocen: 191

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz poranne mdłości, albo przesunął Ci się…   Więcej

Chłopiec czy dziewczynka, czyli jak wywróżyć płeć dziecka

Chłopiec czy dziewczynka, czyli jak wywróżyć płeć dziecka

Chłopiec, czy dziewczynka? Wprawdzie dzięki USG dość łatwo stwierdzić płeć dziecka, ale bywa i tak, że…   Więcej

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

U moich synów właściwy kolor oczu pojawił się kilka miesięcy po urodzeniu: jeden ma szare, a drugi…   Więcej

Czy mózg chłopca różni się od mózgu dziewczynki?

Czy mózg chłopca różni się od mózgu dziewczynki?

Czy mózg chłopca różni się od mózgu dziewczynki? Zdaniem naukowców tak, bo są ukształtowane według…   Więcej

reklama