Zakażenia poporodowe

Zakażenia poporodowe

Po narodzinach dziecka, organizm wymaga czasu, aby się zregenerować i chociaż obecnie dużo łatwiej o prawidłową opiekę nad kobietą w połogu to i tak czasami dochodzi do zakażeń poporodowych. Jakie są ich objawy i jak sobie z nimi poradzić? Przeczytaj koniecznie.

To normalne, że po porodzie występuje krwawienie. Masz przecież rany w macicy i wokół szyjki macicy, oczywiście również po nacinaniu krocza i po cesarskim cięciu.


Po porodzie twój organizm jest osłabiony i zdecydowanie bardziej podatny na infekcje, więc zdarzają się sytuacje, kiedy koniecznie powinnaś skontaktować się z lekarzem, bo być może potrzebujesz interwencji medycznej. 


Objawy infekcji po porodzie:


Chociaż po porodzie najczęściej zostajesz w szpitalu 3 do 5 dni pod obserwacją i w razie niepokojących symptomów zostaniesz zbadana i dostaniesz leki, to czasami jednak zdarza się, że infekcja poporodowa może się pojawić dopiero, kiedy trafisz do domu. Objawy mogą być różne, ale najbardziej popularne z nich to:

 • obfite krwawienie
 • gorączka
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny z rany
 • ból i tkliwość w okolicy cięcia krocza
 • ból i tkliwość w okolicy rany na brzuchu, po cesarskim cięciu
 • problemy z oddawaniem moczu i kału

Najczęstsze zakażenia poporodowe:

Jeżeli zaobserwujesz niektóre z objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie czekaj, że on minie. To ważne dla twojego zdrowia i życia.

Krwotok poporodowy:

Krwawienie ma prawo występować po porodzie. Jednak czasami się zdarza, że pojawia masywne krwawienie zwane krwotokiem poporodowym. I tak krwotok pierwotny oznacza utratę̨ około 500 mililitrów krwi w ciągu pierwszych 24 godzin od porodu. Wtórny krwotok poporodowy zachodzi w sytuacji, kiedy obfite krwawienie pojawia się w czasie od 24 godz. od porodu, aż̇ do szóstego tygodnia po porodzie.

Przyczyny mogą być różne, między innymi: nadmierne rozciągniecie macicy, infekcja macicy, nieprawidłowości łożyska, pozostawienie fragmentów łożyska, uszkodzenie pochwy czy szyjki macicy, uprzednie zaburzenia krzepnięcia krwi, krwiaki i inne.

Krwotok wtórny objawia się:

 • ogólnym złym samopoczuciem
 • zwiększonym krwawieniem,
 • dużą ilością skrzepów krwi,
 • przyśpieszoną akcją serca

Zaraz po porodzie, w przypadku, kiedy istnieje silne krwawienie lekarz może podać matce syntetyczny hormon o nazwie oksytocyna lub skorzystać innych leków, które pomagają stymulować skurcze.

Lekarz może również zarządzić masaż macicy, w celu wywołania skurczy hamujących krwawienie.

Jest doszło do uszkodzenia macicy, może zostać ona usunięta operacyjnie. W przypadkach, gdy nastąpiła nadmierna utrata krwi może być potrzebna transfuzja (przetaczanie) krwi.

Jeśli utraciłaś sporo krwi możesz zostać poddana badaniu krwi w celu sprawdzenia, czy w organizmie nie występuje jakiegokolwiek zakażenie lub czy nie masz anemii.

reklama

Zakażenie macicy po porodzie:

Podczas porodu, łożysko oddziela się od ściany macicy i jest wydalane z pochwy w ciągu 20 minut, po porodzie. Czasami niestety fragmenty łożyska pozostają w macicy, co prowadzi do zakażenia.

Do głównych objawów infekcji macicy należą:

 • cuchnące upławy,  

 • obrzęk i tkliwość w okolicy macicy, 

 • wysoka gorączka
 • 
bardzo wysoki poziom białych krwinek
 • przyspieszenie tętna

W większości przypadków lekarz zaleci antybiotykoterapię, często dożylną, aby uniknąć komplikacji, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia matki.

Zakażenie rany po cięciu cesarskim:

W tym przypadku infekcja pojawia się najczęściej dopiero kilka dni po porodzie. Dlatego tak ważne, żebyś postępowała zgodnie z zaleceniami położnej lub lekarza dotyczącymi pielęgnacji rany po cięciu cesarskim. Przypominamy, że Rana po cesarce powinna być delikatnie obmywana letnią wodą i szarym lub hipoalergicznym mydłem. Koniecznie pamiętaj, że po każdorazowym myciu musisz ją dokładnie osuszyć. Najlepiej korzystając z jednorazowych ręczników.

Uważaj na wszelkie objawy zakażenia, takie jak:
zaczerwienienie, 
obrzęk skóry
Zwiększona tkliwość w okolicy rany 
pojawienie się wydzieliny ropnej lub surowiczo - ropnej 
Uwaga: Zakażeniu rany nie musi towarzyszyć podwyższona temperatura!

W razie tych objawów lub pojawienia się dyskomfortu koniecznie poinformuj lekarza!  W razie potrzeby rana zostanie oczyszczona i zastosowane zostaną środki odkażające oraz antybiotykoterapia. 

reklama

Zakażenie okolic krocza

Obszar między pochwą i odbytem jest znany jako krocze. Ból w tej części jest częstym zjawiskiem poporodowym. Spowodowane jest to rozerwaniem lub rozciągnięciem w czasie porodu. Możesz czuć bolesność i zaobserwować obrzęk. Jeśli jednak zauważysz, że w miarę upływu czasu, pomimo pielęgnacji krocza po porodzie zwiększa się bolesność, zaczerwienienie, obrzęk, czy pojawia się surowicza lub ropna wydzielina koniecznie udaj się do lekarza.

Jeżeli miałaś zakładane szwy to zakażenie może spowodować ich rozejście się.

Pamiętaj, żeby okolice intymne oczyszczać zawsze w kierunku do odbytu. To pozwoli ci uniknąć pojawienie się infekcji.

Obfite odchody połogowe


Podczas pierwszych kilku tygodni po porodzie mogą się pojawić obfite upławy.  Zazwyczaj to krew i resztki łożyska są usuwane z twojego organizmu.
Początkowo upławy będą czerwone i mogą zawierać sporo skrzepów. Później stają się brązowo - czerwone. Po tygodniu stopniowo ich odcień stanie się biały lub żółtawy. Po około 3 tygodniach powinien pojawić się przezroczysty śluz.Jeśli zauważysz, że odchody połogowe nagle zaczynają brzydko pachnieć, zmieniają kolor na zielonkawy i/lub zaczyna im towarzyszyć gorączka i złe samopoczucie - natychmiast skontaktuj się z lekarzem.  To rozwijający się stan zapalny.

Ciąża i połóg to czas, kiedy twój organizm przechodzi dramatyczne zmiany, a poziom odporności potrafi się mocno obniżyć. Dlatego jeśli czujesz się słabo koniecznie skonsultuj się z lekarzem. To ważne! Zdrowa mama jest potrzebna maluszkowi. Pamiętaj, koniecznie o kontrolnej, poporodowej wizycie u ginekologa po 6 tygodniach, nawet jeśli połóg przebiega prawidłowo.  

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Połóg po porodzie naturalnym

Połóg po porodzie naturalnym

Urodziłaś, trzymasz w ramionach swoje wielkie małe szczęście, zapomniałaś o bólu, jesteś szczęśliwa....   Więcej

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Nareszcie w domu! Ty, szczęśliwy tata i wasz wyśniony maluszek. Rozpiera cię radość i duma, niestety nie...   Więcej

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Czy wiesz, że poporodowe uszkodzenia narządów rodnych mogą nie dawać żadnych objawów, przez co dopatrzyć...   Więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu będziesz pod baczną obserwacją w ciągu najbliższej doby. Lekarze muszą być pewni, że...   Więcej

6 tygodni po porodzie. Co się dzieje z młodą mama

6 tygodni po porodzie. Co się dzieje z młodą mama

Po 9. miesiącach ciąży i trudach porodu twój organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie i przystosować...   Więcej

Jak radzić sobie z bólem krocza po porodzie

Jak radzić sobie z bólem krocza po porodzie

Czas po porodzie, choć radosny, nie jest dla kobiety specjalnie komfortowy. Jej ciało, po trudach porodu...   Więcej

reklama