Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie

reklama

Krwawienie po porodzie, niezależnie od tego, czy odbył się on w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie, jest normalnym objawem. To znak, że macica oczyszcza się, obkurcza i goi. Są jednak sytuacje, że krwawienie niepokoi. Koniecznie przeczytaj, kiedy staje się niebezpieczne, a kiedy jest naturalnym prawem połogu.

Krwawienie po porodzie

Po porodzie, do 6. tygodni, w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które mają na celu doprowadzić go do stanu sprzed ciąży. Jednym z przejawów takiego działanie jest krwawienie z pochwy - wydalanie odchodów połogowych, czyli poporodowych, to jest wydzieliny z rany macicy.

Ponieważ odchody, które zawierają śluz, krew i resztki błon płodowych mają postać krwawych plamień, nazywa się je krwawieniem po porodzie. Krwawienie jest  naturalne – oznacza, że macica obkurcza się, oczyszcza i goi.

Krwawienie po porodzie może utrzymywać się nawet przez 3 tygodnie, ale zdarza się, że przez cały okres połogu występują plamienia. Często towarzyszą mu bóle w podbrzuszu – to wynik kurczenia się macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Bóle nasila karmienia piersią, ponieważ wzrasta wtedy stężenie oksytocyny wywołującej skurcze macicy.

Krwawienie połogowe w pierwszych dniach po porodzie jest bardziej obfite niż podczas miesiączki, ale z każdym dniem krwi będzie coraz mniej. Ilość wydalanych odchodów połogowych to na początku nie więcej niż 500 ml na dobę, a w z ciemnoczerwonej wydzielinie mogą znajdować się skrzepy. Po mniej więcej tygodniu (do 10 dni) wydzielina zmienia swe zabarwienie na różowe, a następnie na brązowe lub brązowoczerwone, by stać się żółta i pod koniec połogu - przeźroczysta. 

Co ważne - zapach wydzieliny powinien być mdły, przypominać woń krwi miesiączkowej.

Inne przyczyny krwawienia poporodowego to: uszkodzenie lub nacięcie krocza przy porodzie, rany szyjki macicy, pęknięcie macicy i krwawienie do wnętrza mięśnia macicznego, problemy z krzepnięciem krwi.

reklama

Kiedy krwawienie po porodzie powinno niepokoić?

Choć krwawienie z pochwy po porodzie jest czymś naturalnym, zdarza się, że powinno zaniepokoić, bo świadczy o tym, ze dzieje się coś niedobrego.

Kiedy krwawienie powinno niepokoić? Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

  • kiedy krwawieniom towarzyszy bardzo silny ból brzucha,
  • odchody połogowe wydzielają nieprzyjemny zapach - może to być objaw zakażenia,
  • nastąpiło nagłe zatrzymanie krwawienia - to tzw. zatrzymaniu odchodów, co może być wynikiem zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska,
  • pojawiła się gorączka – powyżej 38ºC, a kolor krwi zmienił się na jasnoczerwony,
  • w wydzielinie obserwujesz bardzo duże kawałki śluzowych skrzepów – to może wskazywać na nieprawidłowe obkurczanie się mięśnia macicy, urazy okołoporodowe szyjki macicy, pochwy lub tkanek miękkich krocza,
  • kiedy krwawienie staje się wyjątkowo obfite (zmieniasz podpaski co godzinę, maksymalnie dwie). Bardzo silne krwawienia poporodowe może oznaczać, że mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób lub że pojawił się krwotok - ten wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Krwotok poporodowy jest stanem zagrożenia życia i występuje u 5% kobiet. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy dzienna utrata krwi przekracza 500 ml na dobę po porodzie naturalnym i więcej niż 1000 ml na dobę po porodzie operacyjnym.

Podczas pierwszej doby po porodzie istnieje ryzyko wystąpienia pierwotnego krwotoku poporodowego. Po upływie doby od porodu - wtórnego krwotoku poporodowego. Przyczynami krwotoku poporodowego mogą być: ciąża mnoga, duży rozmiar dziecka, wielowodzie, długi poród, łożysko przodujące czy przedwczesne oddzielenie się łożyska.

Higiena podczas krwawienia

Podczas krwawienia, zwłaszcza w jego początkowym okresie, przydadzą się duże podpaski dla kobiet w połogu, podpaski urologiczne lub pieluchy dla dorosłych. Nie wolno stosować tamponów. Nie mniej ważna jest higiena, ponieważ podczas krwawienia bardzo łatwo o infekcję.

O czym należy pamiętać? Jakich zasad przestrzegać?

  • Należy podmywać się po każdej zmianie podpaski, zawsze w kierunku odbytu.
  • Należy używać płynów do higieny intymnej o neutralnym pH, szarego mydła lub środków antyseptyczne o działaniu przeciwzapalnym (do rozpuszczenia w przegotowanej wodzie).
  • Należy myć się pod prysznicem lub w bidecie – nie wolno korzystać z kąpieli w wannie. To nie tylko niehigieniczne, ale i niebezpieczne, ponieważ ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i może wywołać krwotok.
  • Nosić przewiewne, najlepiej bawełniane majtki (także jednorazowe czy wielorazowe, siateczkowe), a podczas leżenia wietrzyć krocze – to przyspiesza gojenie.


Ocena: 5 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: