Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Domowe test ciążowe mają około 95% skuteczności. Zdarza się więc, że pokazują ciążę, chociaż jej nie ma. Oto sześć powodów, które mogą sprawić, że test będzie fałszywie dodatni.

Ciąża chemiczna lub biochemiczna

To rodzaj wczesnej ciąży, która została w sposób naturalny utracona. Poronienie odbywa się zanim ciąża stanie się widoczna w badaniu USG, natomiast może się chwilowo "ujawnić" jeśli użyjesz jednego z wrażliwych testów ciążowych. Najczęściej wczesne poronienia są wynikiem genetycznie nieprawidłowych ciąż. W większości przypadków kobiety nawet nie są świadome, że doszło do zapłodnienia.

Minuty, które mają znaczenie

Postępuj zgodnie z instrukcją testu, bo możesz zobaczyć coś, czego nie ma. Jeżeli w wyznaczonym przez producenta czasie na teście pojawi się tylko linia kontrolna (brak ciąży), to poczekaj maksymalnie 5 minut. Po tym czasie, jeśli wynik się zmieni może być reakcją na zachodzące zmiany chemiczne.

reklama

Test może być uszkodzony

Sprawdź datę ważności przed zakupem. Jeżeli o ciążę starasz się od kilku miesięcy i kupiłaś na wszelki wypadek kilka testów, za każdym razem sprawdź, czy nadal możesz ich użyć. Czasami może się okazać, że test jest po prostu wadliwy, więc jeśli podejrzewasz ciążę a wynik tego nie potwierdza na wszelki wypadek zrób ponownie badanie.

Bierzesz leki

Niektóre leki mogą zmieniać wyniki testu, szczególnie jeśli jesteś w trakcie leczenia bezpłodności. Czasami w taki sposób mogą też zadziałać leki przeciw alergii, bezsenności, czy przeciwlękowe.

reklama

Zwiastun choroby

Wynik dodatni testu może być spowodowany przez zaśniad groniasty lub raka endometrium. Na szczęście obie choroby występują rzadko.

Menopauza

Menopauza i dodatni wynik ciążowy? A jednak. Gonadotropina kosmówkowa jest zwykle uważana za hormon ciążowy, choć nawet kobiety, które nie są w ciąży wytwarzają jej niewielkie ilości. Zdarza się, że kobiety przechodzące menopauzę często mają wyższy poziom hCG niż kobiety w okresie rozrodczym i wtedy wynik testu może być niezłym (chwilowym) zaskoczeniem.

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży powtórz badanie za kilka dni. Może warto zrobić je w laboratorium analitycznym, tam test będzie miał większą dokładność. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: