Niepłodność hormonalna kobiet

Niepłodność hormonalna kobiet

Niejedna z nas zastanawia się, dlaczego nie może zajść w ciążę. Tymczasem przyczyn niepłodności może być wiele - zarówno po stronie kobiety, jak i jej partnera. Jedną z przyczyn niepłodności leżących po stronie kobiet i dotyczącej niemal 40% przypadków, jest niepłodność hormonalna. Na czym polega, co powoduje i jakich hormonów dotyczy?

Niepłodność hormonalna polega na zaburzeniach w wydzielaniu i produkcji żeńskich hormonów:

Gonadotropin przysadkowych, folikulotropina (FSH) oraz lutropina (LH), które mają wpływ na cykl miesiączkowy, funkcjonowanie jajników, przyczyniają się do dojrzewania i pękania pęcherzyków jajnikowych i uwalniania komórki jajowej (owulacji). Zahamowanie lub jakiekolwiek zaburzenia hamują owulację i wywołują niepłodność.

Tyreotropiny (TSH), wydzielanej przez przysadkę mózgową, która działa na gruczoł tarczowy. Zaburzona produkcja hormonów tarczycy jest przyczyną niedoczynności lub nadczynności tarczycy, które zmniejszają szanse na zajście w ciążę (zanik owulacji, niemożności zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy, nieregularne miesiączki bądź ich brak).

Prolaktyny, której zarówno nadmiar (hiperprolaktynemia), jak i niedobór (hipoprolaktynemia), uniemożliwiają zajście w ciążę.

Estrogenów i progestagenów, produkowanych przez jajniki, a odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego, dojrzewanie komórki jajowej, a w przypadku zapłodnienia za zagnieżdżenie się zarodka i jego dojrzewanie. Zaburzenia związane są z nieprawidłowym dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych oraz niewydolnością lub ciałka żółtego.

Zaburzenia hormonalne są przyczyną braku owulacji, nadmiaru lub niedoboru hormonów, cyklów bezowulacyjnych, niewydolności ciałka żółtego, endometriozy i wielu innych dolegliwości, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Dlatego jeśli co najmniej rok bezowocnie staracie się o dziecko, skontaktujcie się z ginekologiem, który zleci stosowne badania, by niepłodność zdiagnozować i leczyć.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży