Ciąża zwiększa ryzyko dłuższego utrzymywania się objawów COVID. Naukowcy przestrzegają.

Ciąża zwiększa ryzyko dłuższego utrzymywania się objawów COVID. Naukowcy przestrzegają.

Jesteś w ciąży? Dbaj o siebie, bo naukowcy nie mają już wątpliwości, że objawy COVID-19 podczas ciąży mogą utrzymywać się długo i mieć znaczący wpływ na twoje samopoczucie i powrót do zdrowia.

Badania ciężarnych rozpoczęto już w marcu 2020 roku. Zaproszono do niego 594 kobiety w ciąży, które były zakażone SARS-CoV-2 i nie wymagały hospitalizacji.

Okazało się, że najczęstszymi wczesnymi objawami u kobiet w ciąży był kaszel, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe i gorączka. Połowa uczestników nadal miała objawy po 3 tygodniach, a u 25% utrzymywały się po 8 tygodniach.

reklama

Najczęstsze objawy COVID- 19 wśród ciężarnych

  • kaszel (20%),
  • ból gardła (16%),
  • bóle ciała (12%)
  • gorączka (12%);  (tymczasem, gorączka występuje u 43 %  hospitalizowanych osób nie będących w ciąży)  
  • utrata smaku lub zapachu (6%)

Inne objawy to: duszność, katar, kichanie, nudności, ból gardła, wymioty, biegunkę lub zawroty głowy.

Na szczęście, aż 60% kobiet nie miało żadnych dolegliwości po upływie 4 tygodni, ale niestety u 25 % objawy utrzymywały się ponad 37 dni.  Niektóre z przyszłych mam chorowały jednocześnie na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, choroby serca, choroby tarczycy, stany lękowe i depresję.

Większość uczestniczek w przebadanej grupie miała łagodny przebieg choroby i nie było potrzeby hospitalizacji. Mimo to ustąpienie objawów zajęło średnio 37 dni.- powiedziała główna autorka badania dr n. Med. Yalda Afshar, z David Geffen School of Medicine na UCLA

Szczęśliwie noworodki urodzone przez kobiety z COVID-19 wykazywały niewiele negatywnych skutków i na ogół dobrze sobie radziły sześć do ośmiu tygodni po narodzinach

Chociaż badania wykazały, że zakażenie SARS-CoV-2 u matki zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i może być przenoszone z matki na dziecko, to z ostatnich badań wynika, że dotyczyło to 1,1% noworodków.

Ogólnie rzecz biorąc, wstępne ustalenia dotyczące zdrowia noworodków są uspokajające, ale należy zauważyć, że większość tych porodów pochodziła z infekcji w trzecim trymestrze ciąży - powiedział autorka jednego z badań dr n. med. Stephanie L. Gaw z UCSF

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: