Ciąża ektopowa a dynamika przyrostu hormonu β – hCG

Ciąża ektopowa a dynamika przyrostu hormonu β – hCG

Ostatnimi czasy ektopia jaja płodowego jest najczęściej spotykanym powikłaniem w pierwszym trymestrze ciąży. Szacuje się, że częstość występowania ciąży pozamacicznej mieści się w przedziale od 1,5 do 2,0% przypadków.

W ciąży ektopowej lub zwanej inaczej pozamacicznej embrion zagnieżdża się poza jamą macicy. Jajo płodowe w 80% przypadków jest zlokalizowane w bańce, cieśni lub stępkach jajowodu. Są znane bardzo rzadkie przypadki, w których zarodek zagnieździł się w jamie brzusznej, jajniku, szyjce czy w rogu macicy. Istnieje wiele czynników które mogą wpłynąć na nieprawidłową implantację zarodka. Jednak wciąż w wielu przypadkach nie stwierdza występowania żadnego z nich!

Bardzo istotne jest skontrolowanie dynamiki przyrostu podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej na samym początku ciąży, gdyż stężenie β – hCG silnie koreluje z jej wczesnym rozwojem.

reklama

Zakłada się, że w pierwszych tygodniach niepowikłanej ciąży poziom tego hormonu powinien się podwajać co 48h. Jednak, aż  64% ciąż pozamacicznych może charakteryzować się prawidłową dynamiką wzrostu tego hormonu [1]. Co więcej nie we wszystkich przypadkach, w których przyrost tego hormonu odbiegał od wartości książkowych odnotowano ektopie jaja płodowego. Najnowsze badania pokazują, że we wczesnej ciąży minimalny przyrost β – hCG nie  powinien wynosić mniej niż 53% po 48 godzinach [2].

Sama seria pomiarów β – hCG nie jest obrazem klinicznym ciąży pozamacicznej bez względu na to jak bardzo odbiega od norm. Dopiero badanie ultrasonograficzne (USG) potwierdzi ciąże ektopową lub ją wykluczy. Tak więc, przy stężeniu β – hCG 700–1000 mjm./ml w USG dopochwowym powinien już być widoczny pęcherzyk ciążowy w jamie macicy [1]. Jeżeli pęcherzyka nie widać, a dynamika przyrostu hormonu hCG jest daleka od książkowej dopiero drastycznie wzrasta ryzyko ciąży pozamacicznej.

Gdy zaistniało podejrzenie ciąży ektopowej bardzo istotne jest kontrolowanie poziomu hormonu β – hCG do samego końca. W literaturze odnotowano wstępne spadki tego hormonu a następnie dalszy przyrost. Co potwierdziło, iż płód dalej rozwijała się poza macicą pomimo wcześniejszej tendencji spadkowej tego hormonu.

Zauważono także, iż poziom progesteronu może być skutecznym markerem w wykrywaniu ciąży pozamacicznej. Poziom powyżej 25 ng/ml wyklucza ektopie jaja płodowego z prawie 100% trafnością. Natomiast wynik poniżej 5ng/ml sugeruję z bardzo dużym prawdopodobieństwem ciąże ektopową lub obumarłą [1].

reklama

Jednak ze względu na częstą suplementacje tego hormonu na samym początku ciąży pomiar ten może nie mieć żadnej wartości diagnostycznej. Dodatkowo progesteron jest wydzielany pulsacyjnie przez jajniki, dlatego trzeba wykonać kilka pomiarów, ażeby wynik był wiarygodny.

kate_p7

[1] B. Męczekalski, A. Czyżyk „Ciąża ektopowa – aspekty hormonalne”.
[2] Barnhart KT, Sammel MD, Rinaudo PF, et al. Symptomatic patients with an early viable intrauterine pregnancy: HCG curves redefined.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: