reklama
Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka? Jak zbić gorączkę w ciąży

Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka? Jak zbić gorączkę w ciąży

Gorączka, choć jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, w ciąży może być niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Dlatego nie wolno jej lekceważyć. Kiedy iść do lekarza, jak sobie z nią radzić i przy jakiej temperaturze bić na alarm? Przeczytaj.

Kiedy mówimy o gorączce?

Prawidłowa temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6ºC. Jednak u przyszłych mam, wskutek zmian hormonalnych (działanie progesteronu) i wskutek rozwoju płodu, temperatura ciała wzrasta i za normę uznaje się tę nie przekraczającą 37,5ºC. O gorączce mówimy więc, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 ºC.

O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Stan podgorączkowy (do 38,5 stopnia Celsjusza) to znak, że organizm walczy z infekcją.

Dlaczego gorączka w ciąży może być niebezpieczna?

Gorączka sugeruje początek infekcji bakteryjnej lub wirusowej lub innej choroby - wszystkie mogą mieć wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale i na rozwój dziecka.

Temperatura ciała powyżej 38ºC jest szczególnie niebezpieczna między 4. a  14 tgodniem ciąży. Wówczas dochodzi do implantacji zarodka, a także kostnienia żeber oraz kręgów.

Gorączka może towarzyszyć przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok czy górnych dróg oddechowych, a także zakażeniu układu moczowego. Jest sygnałem, ze organizm się przed czymś broni. Jest naturalnym i pożytecznym procesem, niemniej może być niebezpieczna dla płodu, ponieważ:

Każda wysoka temperatura, bez względu na jej przyczynę, może wywołać skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu.

  • naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dostrzegli związek pomiędzy niekontrolowaną gorączką a prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń w rozwoju u potomstw - ryzyko autyzmu i opóźnienia rozwoju może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Dlatego gdy gorączka jest wysoka, trzeba ją obniżać.

Wczesny rozwój płodu zależy od aktywności białek, a te są wrażliwe na zmiany temperatury. To dlatego wysoka temperatura jest szczególnie groźna w pierwszym trymestrze ciąży.

  • gorączka jest niebezpieczna dla płodu zwłaszcza między 4. - 14. tygodniem ciąży, kiedy to dochodzi do implantacji zarodka oraz kostnienia żeber oraz kręgów. Długotrwała, wysoka gorączka może ów proces zaburzyć, a nawet doprowadzić do poronienia. W efekcie jej działania dziecko może być dotknięte wadami kończyn, małogłowiem czy zniekształceniem twarzy.

Gorączka w ciąży może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy i rozwoju dziecka, dlatego długo utrzymująca się podwyższona temperatura ciała u ciężarnej wymaga konsultacji z lekarzem.

Leczenie gorączki w ciąży

Nie przyjmuj leków konsultacji z lekarzem – każdy lek z podręcznej apteczki w twoim stanie może być niebezpieczny.

Za bezpieczny uznaje się paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (2 tabletki), jednak przyjmowany nie dłużej niż przez 3 dni. Najlepiej unikać go w 1. trymestrze ciąży. Paracetamol został zakwalifikowany do grupy B przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), a więc środków stosunkowo bezpiecznych dla ciężarnych. Przyjmowany sporadycznie we właściwych dawkach (jednorazowo 500 mg) nie wykazuje działania sprzyjającego powstawaniu wad rozwojowych u płodu. Pamiętaj jednak, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Nie przyjmuj leków bez konsultacji lekarskiej - może się to bowiem okazać szkodliwe dla płodu.

Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny! Badania wykazały, że kwas acetylosalicylowy znacznie podnosi ryzyko występowania wad serca i rozszczepu podniebienia u niemowląt.

Domowe sposoby na gorączkę w ciąży

Jeśli chodzi o domowe sposoby na gorączkę w ciąży to należy jednak pamiętać, że nie leczą one przyczyny choroby lecz łagodzą jeden z jej uciążliwych objawów.

Możesz stosować: letnie okłady na czoło, chłodną kąpiel bądź prysznic. Koniecznie pij duże ilości płynów (woda, herbatki np. z malin). Staraj się leżeć w łóżku i odpoczywać.

Aby obniżyć temperaturę pij dużo płynów, najlepiej soków lub ziół. Staraj się ubrać tak, by nie było ci za ciepło. Wykąp się w chłodnej wodzie. Odpoczywaj.

Kiedy do lekarza?

  • Jeśli jesteś w ciąży i masz gorączkę, która trwa 3 dni i nie spada.
  • Jeśli masz stan podgorączkowy dłużej niż 3 dni.
  • Jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza.
  • Kiedy towarzyszące gorączce dolegliwości cię niepokoją bądź są dotkliwe.
  • Jedź natychmiast do szpitala, gdy gorączce towarzyszy: krwawienie z dróg rodnych, masz trudności z oddychaniem, drętwieje ci szyja, wymiotujesz, bardzo boli cię głowa.
reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama