Czym różni się druga ciąża od pierwszej?

Czym różni się druga ciąża od pierwszej?

Masz za sobą pierwszą ciążę, więc wydaje Ci się, że kolejna będzie taka sama, no bo w końcu ciąża to ciąża, prawda?

Szybko jednak może okazać się, że pewne rzeczy są całkiem inne i zupełnie zaskakujące. Nic w tym dziwnego, w końcu jesteś już doświadczona, Twój organizm sporo przeszedł, a w dodatku cały świat kręci się wokół malucha, który już jest na świecie.

Czym różni się druga ciąży od pierwszej? Co może Cię zaskoczyć?

W drugiej ciąży szybciej odczujesz ruchy dziecka

Wiesz, czego oczekiwać i jakie to uczucie. W pierwszej ciąży ruchy dziecka odczuwa się w 20-22 tygodniu. Jeśli to Twoje drugie dziecko, to ruchy poczujesz 2-4 tygodnie wcześniej. Po prostu pierworódki uważają, że te bulgotki , rybka, motylek, w brzuchu to wynik czegoś ciężkostrawnego, a doświadczona mama wie, że to pierwsze wygibasy jej pociechy.

reklama

W drugiej ciąży będzie ci się łatwiej oddychać

Mięśnie brzucha są nieco rozciągnięte i słabsze. Nie utrzymują dziecka tak wysoko, jak pierwszego. Dzięki temu jest nieco łatwiej oddychać, zgaga może też być nieco mniej uciążliwa. Ma to też swoje wady, bo jest większy ucisk na pęcherz i trzeba częściej udawać się do łazienki.

Ważne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży - mięśni Kegla: zacisnąć i zwolnić mięśnie tak, jakbyś próbowała powstrzymać siusianie – wytrzymaj 10 sekund. Ćwiczenia trzeba powtarzać 10 razy po 10 serii każdego dnia. Częściej też boli spojenie. Ważne jest, żebyś unikała podnoszenia ciężarów schylając się, podczas leżenia układała się na boku z poduszką między nogami, siadała na krześle opierając stopy na podnóżku – to może zmniejszyć ból spojenia i pleców.

Po drugiej ciąży poród zwykle trwa krócej

(choć nie jest to regułą), bo szyjka macicy utraciła nieco swojej sprężystości, co ułatwia postęp porodu. Jeśli za pierwszym razem rodziłaś przez cesarskie cięcie, mimo to masz szansę na poród naturalny – porozmawiaj o tym z lekarzem.

reklama

W drugiej ciąży możesz czuć mocniej skurcze przepowiadające

Skurcze Braxtona Hicksa są to sporadyczne skurcze macicy. Towarzyszą ci najczęściej od 6 tygodnia ciąży i na początku są właściwie nieodczuwalne. W ciągu kilku dni lub tygodni przed porodem mogą stać się rytmiczne, stosunkowo regularne , a czasem  bolesne.  W przeciwieństwie do skurczów porodowych nie narastają.

Zadbaj o swoją skórę – po pierwszej ciąży straciła swoją elastyczność, łatwiej więc o rozstępy. Pilnuj też wagi, bo zdobyte teraz kilogramy ciężko będzie zrzucić.

Po drugiej ciąży - opieka nad dziećmi

Jesteś już mamą i opiekujesz się starszym dzieckiem. To sprawia, że możesz być znacznie bardziej zmęczona, ale masz też mniej czasu i możliwości odpoczynku, dlatego zadbaj o siebie:

Zastanów się, jak podnosić starsze dziecko. Kup podnóżek, który umożliwi dziecku wejście do wanny, czy samodzielne umycie rąk (taki podnóżek powinien mieć podgumowane stopy, aby się nie przesuwał łatwo). Gdy dziecko chce na kolana, najpierw usiądź, potem pomóż mu się wdrapać (nie podnoś i siadaj z dzieckiem na rękach), Jeśli musisz podnieść dziecko, ugnij nogi w kolanach (nie schylaj się). Jeśli dziecko korzysta z wózka, to może czas zmienić go na jakiś naprawdę lekki i poręczny model.

Odżywiaj się zdrowo i nie zapominaj o odpowiedniej diecie, zwłaszcza gdy karmisz piersią. To przyniesie profity i Tobie i maleństwu. Lepiej zjeść 6 lekkich posiłków (w tym 3 zdrowe przekąski: jogurt, owoc, warzywo) niż 3 duże.

Bądź aktywna tak długo, jak możesz, ale pamiętaj też o odpoczynku – kiedy dziecko idzie spać – zdrzemnij się razem z nim.

Zaopatrz się w książeczki i zabawki, którymi możesz zająć dziecko w pozycji leżącej – bardzo przydadzą się w końcówce ciąży, kiedy trudniej Ci będzie się poruszać: sprawdzają się nalepki, układanki, klocki.

Druga ciąża zwykle jest spokojniejsza, mama nie koncentruje się tak bardzo na sobie, mniej ma też czarnych myśli i obaw. Dużo wie i mniej czasu poświęca na poszukiwanie informacji. Czas oczekiwania mija też znacznie szybciej i ani się obejrzysz, a na świecie będzie już Twój drugi maluszek.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: