Depresja w ciąży

Depresja w ciąży

Ciąża postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety, dlatego o wiele częściej możemy usłyszeć o depresji poporodowej czy baby blues. Tymczasem dla wielu kobiet ciąża wiąże się ze stresem, poczuciem osamotnienia czy strachu. Szacuje się, że 10 do 20% ciężarnych doświadcza depresji w trakcie ciąży.


Niepokojące jest to, że depresję rzadko prawidłowo diagnozuje się w ciąży, ponieważ jej objawy przypominają objawy zaburzeń hormonalnych charakterystycznych dla ciąży. Tymczasem nieleczona depresja może mieć fatalne skutki dla matki i nienarodzonego dziecka

Jakie są objawy depresji w ciąży?

Podczas ciąży zmiany hormonalne mogą mieć wpływ na substancje chemiczne mózgu i wywołać stany lękowe lub depresję. Na co powinnaś zwrócić uwagę? Jeżeli ponad dwa tygodnie trwa jeden lub kilka z wymienionych objawów, koniecznie zgłoś się po pomoc do specjalisty.

  • trudności z koncentracją
  • poczucie ciągłego smutku
  • izolowanie się od rodziny i przyjaciół
  •  zaburzenia snu zarówno bezsenność, jak i spanie wiele godzin
  • utrata zainteresowania działaniami , które zazwyczaj lubisz
  • myśli samobójcze,  lub poczucie beznadziei i niepokoju
  • poczucie winy
  • zmiana nawyków żywieniowych np.: (jedzenie kompulsywne lub jadłowstręt)
  • drażliwość wpadanie w gniew, płaczliwość
  • bóle głowy, mięśni

Co może być przyczyną depresji w ciąży?

Na rozwój depresji bardziej narażone są kobiety, w których rodzinach występowała ta choroba lub które doświadczyły jej przed ciążą; również dotyczy kobiet mających trudną sytuację rodzinną, finansową, czy życiową. Stan też może być wywołany, jeśli ciąży towarzyszą komplikacje lub była nieplanowana. Jeżeli ciąża jest wynikiem leczenia niepłodności lub kobieta utraciła poprzednią, to wzrasta zarówno stres, jak i ryzyko pojawienia się depresji.   

reklama

Czy depresja w ciąży może być niebezpieczna  dla dziecka?

Nieleczona depresja może prowadzić do złego odżywiania, problemów ze snem, stosowania używek typu alkohol, papierosy czy narkotyki  oraz do prób samobójczych. W następstwie grozi to przedwczesnym porodem, niską wagą urodzeniową i problemami rozwojowymi maluszka. Badania  zwracają również uwagę na odległe niekorzystne skutki dla dzieci, np. zaburzenie relacji pomiędzy mamą a dzieckiem oraz problemy emocjonalne, adaptacyjne i większe prawdopodobieństwo  wystąpienia  w przyszłości depresji u dziecka.

Jak się leczy depresję w czasie ciąży ?

Przede wszystkim - jeżeli uważasz, że ten problem może dotyczyć ciebie, zgłoś się po pomoc do lekarza, który wybierze najlepsze opcje leczenia.  W zależności od nasilenia choroby może ci zaproponować dołączenie do grupy wsparcia, psychoterapię, fototerapię lub środki farmakologiczne.

reklama

Czy istnieją bezpieczne leki w leczeniu depresji w czasie ciąży?

Czasem objawy depresji są tak nasilone, że lekarz podejmuje decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego. Wszystkie leki będą przenikać przez łożysko i trafiać do krwioobiegu dziecka. Nadal nie ma jednoznacznych wyników badań, jak duży wpływ mają na ewentualne wady rozwojowe lub dysfunkcje i dzieci, jednak szacuje się, że 1-3 proc. wszystkich wad rozwojowych może wynikać ze stosowania leków ( tymczasem aż w 20-25 proc  wynikają z uwarunkowań genetycznych).  Dlatego tak ważne jest, żeby lekarz zaproponował ci sposób leczenia i dobrał odpowiednie preparaty i dawkowanie. Nigdy samodzielnie nie stosuj leków  przeciwdepresyjnych. Trzymaj się ściśle ustaleń i pamiętaj, że ich nagłe odstawienie może mieć dużo gorsze skutki dla ciebie i maleństwa

Czy w jakiś sposób mogę zadbać o to, by uniknąć lub złagodzić objawy depresji w ciąży?

Przede wszystkim zadbaj o siebie. Pamiętaj o odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Brak snu podwyższa poziom stresu, więc się wysypiaj.

Wysiłek fizyczny czyli zarówno ćwiczenia dla kobiet w ciąży, jak i spacer naturalnie zwiększają poziom serotoniny czyli tzw. „hormonu szczęścia” we krwi.

Świadomie zadbaj o sposób odżywiania. Sprawdź, co powinnaś jeść w ciąży żeby dobrze się poczuć.

Jedz preparaty zawierające kwasy omega-3. Badania pokazują, że biorąc codziennie suplementy zawierające olej omega - 3 możesz zmniejszać objawy depresji .

Porozmawiaj z lekarzem i sprawdź, po które preparaty ziołowe wpływające na nastrój możesz sięgnąć. Wśród mam najpopularniejsza jest melisa, która ma działanie lekko uspokajające, łagodzi napięcie nerwowe i należy do "ziół bezpiecznych" w czasie ciąży.

Staraj się zadbać o swój nastrój czytając miłe książki, oglądając przyjemne filmy czy spotykając się z przyjaciółmi. Nagradzaj się.

Jeśli jednak masz poczucie, że nie radzisz sobie z emocjami – koniecznie udaj się do lekarza.  Pamiętaj, że depresja nie jest niczym wstydliwym i że większość z nas chociaż raz w życiu przeżyła jej epizod. Nie musisz się zadręczać i czekać, że sama minie  - poproś o pomoc

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Astma w ciąży

Astma w ciąży

Szacuje się, że od 0,4 do 4 procent kobiet w ciąży cierpi na astmę. Jakie zagrożenia dla niej i dla...   Więcej

Czego nie jeść w ciąży

Czego nie jeść w ciąży

Ciąża często stanowi impuls do przyjrzenia się temu, co mamy na talerzu. Przyszła mama odżywia przecież...   Więcej

Gestoza, czyli zatrucie ciążowe

Gestoza, czyli zatrucie ciążowe

Gestoza to niezwykle poważna dolegliwość, która może dotknąć kobietę w ciąży. Co jest przyczyną...   Więcej

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące – termin trochę nadużywany przez ciężarne kobiety, najczęściej wówczas, gdy lekarz...   Więcej

Utrata wagi w ciąży

Utrata wagi w ciąży

Utrata wagi na początku ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza jeśli nękają cię poranne...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża