Hemoroidy w ciąży.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży.

Hemoroidy, to bolesny obrzęk żył  odbytu i odbytnicy. Szacuje się, że około 50%  kobiet zmaga się z nimi podczas ciąży, a w III trymestrze dotyczy nawet 85% ciężarnych .  Związane jest to zarówno z uciskiem spowodowanym przez rosnącą macicę,  zmianami hormonalnymi,   przyjmowaniem  preparatów żelaza, zmniejszeniem aktywności fizycznej i wzrostem wagi ciała. To wszystko wpływa na powstawanie zaparć, a w efekcie pojawenie się żylaków odbytu.

reklama

Skąd się biorą hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytnicy (zwane też guzkami krwawiczymi lub żylakami odbytu), to choroba naczyń krwionośnych, które otaczają mięśnie zwieracza odbytu.

Żylaki odbytu w ciąży to konsekwencja zmian, jakie zachodzą w twoim organizmie . Podczas ciąży żyły dolnego odcinka jelita grubego, w tym odbytu, nadmiernie się rozszerzają, stają się obrzmiałe, a ich ścianki słabsze. Nie pomaga im także fakt, że działa na nie duże ciśnienie krwi. Dodatkowo sprawę komplikuje rosnąca macica, która uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Nie bez znaczenia jest również obciążenie genetyczne.

Dolegliwości nasilają się wskutek prowadzenia siedzącego trybu życia (jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne nadmiernie uciskane), są efektem złej diety w ciąży - ubogiej w błonnik, bogatej w potrawy ciężkostrawne i picia zbyt małej ilości płynów (co powoduje zaparcia i trudne wypróżnianie, a wysiłek włożony w wydalanie powoduje wzrost ciśnienie krwi w okolicach odbytu, ból, a nawet pękanie guzków).

Hemoroidy to sztandarowa dolegliwość ciąży, która nie stanowi zagrożenia zdrowia ani dla ciebie, ani twojego dziecka. Zła wiadomość jest taka, że raz nabyta przypadłość ma skłonności do nawrotów.

Jakie są objawy hemoroidów w ciąży?

Hemoroidy mogą  swędzieć, możesz mieć uczucie pieczenia a nawet bólu w okolicy odbytu. Czasem mogą powodować krwawienia, zwłaszcza jeśli cierpisz na zaparcia . Każde krwawienie z odbytu powinnaś zawsze zgłosić lekarzowi, ale w ciąży to hemoroidy lub drobne pęknięcia odbytu są najczęstszymi winowajcami.

Jak sobie radzić z hemoroidami w czasie ciąży?

  • Stosuj lekkostrawną dietę, bogatą w błonnik (warzywa, owoce, ciemne pieczywo, zboża), który dobrze wpływa na perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, jednym słowem reguluje trawienie i wypróżnianie. Pamiętaj o przyjmowaniu dużej ilości płynów – co najmniej 2 litry dziennie. Uwaga, jeśli za zgoda lekarza przyjmujesz błonnik w postaci, np: tabletek - pamiętaj, że koniecznie należy go popijać dużą ilością wody.
  • Często odpoczywaj, nie dźwigaj, oszczędzaj się. Podczas odpoczynku trzymaj nogi wyżej niż tułów.
  • Prowadź aktywny tryb życia. Postaw na sport (pływanie, spacery czy ćwiczenia dla kobiet w ciąży), który doskonale wpływa na układ trawienny, pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
  • Zadbaj o regularne wypróżnianie. Unikaj błędnego koła: boisz się bólu i krwawienia, dlatego odwlekasz wizytę w WC. Doprowadzasz do zaparć, które stają się przyczyną powstawania kolejnych nieprzyjemnych doznań, i kolejnych guzków.
  • Po każdym wypróżnieniu przemywaj okolice odbytu i krocza chłodną wodą i żelem do higieny intymnej. Nie używaj twardego, drażniącego papieru toaletowego lepiej kup mokre chusteczki dla niemowląt!
  • Odbyt i jego okolice przemywaj naparem z kory dębu (działa przeciwzapalnie). Stosuj okłady z ciepłej torebki herbaty (zawarta w niej tanina hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy), z lodu (zmniejszy obrzęk) lub specjalnych nakładek, które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu (do nabycia w aptekach).
  • Zażywaj chłodnej, ciepłej, ale nie gorącej kąpieli – nie tylko się zrelaksujesz, ale i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
  • Pamiętaj, że na hemoroidy w ciąży NIE stosuje się nasiadówek!
  • Po konsultacji ze swoim ginekologiem możesz zastosować maści lub czopki przeciw hemoroidom, które przyniosą ci ulgę w bólu, podziałają też przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Są to często p preparaty z dodatkiem kwasu hialuronowego lub preparaty ziołowe.
  • Nie kryj się ze swoją wstydliwą dolegliwością i nie staraj się być dzielna – nie leczone objawy mogą być przyczyną stanu zapalnego!
  • Śpij na boku, a nie na plecach, żeby zmniejszyć nacisk na ten obszar. Jeśli masz możliwość poleguj w ciągu dnia na lewym boku, aby zmniejszyć nacisk na żylaki odbytnicy.
  • Czy wiesz, że ćwiczenia ćwiczenia Keglamogą zapobiegać hemoroidom ponieważ zwiększają ukrwienie w "strategicznym obszarze":) Kolejny świetny powód żeby je wykonywać.
  • Również wypijanie łyżki oliwy z oliwek usprawnia pracę układu trawiennego i może pomóc wyregulować rytm wypróżnień

Jeśli jednak nasze rady ci nie pomagają - koniecznie zgłoś się do lekarza po pomoc. Nie musisz cierpieć.

Bibliografia

  1. Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu. dr hab. n. med. P. Wałęga, lek. M. Romaniszyn, dr n. med. P. Wręczycka-Cegielny
  2. O’Boyle A.L., O’Boyle J.D., Magann E.F. i wsp.: Anorectal symptoms in pregnancy and the postpartum period. J. Reprod. Med., 2008

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: