Poronienie. Jakie są przyczyny poronień?

Poronienie. Jakie są przyczyny poronień?

Jeśli poroniłaś  chcesz wiedzieć, co było przyczyną i co możesz zrobić żeby zapobiec takiej sytuacji. To oczywiste, jednak wcale nie takie proste. Większość pytań może pozostać bez odpowiedzi, bo często nie można dokładnie określić dokładnej przyczyny. Przeczytaj, co może być powodem poronienia?

Chromosomy zawierają materiał genetyczny ważny dla rozwoju płodu i znajdują się wewnątrz każdej komórki w organizmie. Jeśli  w czasie podziału chromosomów nastąpi jakiś błąd, na skutek mutacji genów  zostanie  zaburzona prawidłowa budowa i funkcjonowanie organizmu dziecka.

Wczesne poronienie -przyczyny

Wczesne poronienie (przed 13 tygodniem) jest głównie związane z zaburzeniami chromosomalnymi zarodka. Ważne, że te nieprawidłowości  najczęściej nie mają związku ze zdrowiem matki lub ojca.  Oprócz wad chromosomalnych przyczyną mogą być  też wady rozwojowe płodu, np: wada serca, czy zaburzenia biochemicznych, wady pępowiny oraz oddzielenie się kosmówki, co prowadzi do  obumarcia płodu.

Czasami nieprawidłowości hormonalne, np: zwiększone wydzielanie hormonu luteinizującego, czy niewydolność ciałka żółtego i mała produkcja progesteronu prowadzą do utraty ciąży. Dobrze mieć świadomość, że praca narażająca przyszłą mamę na działanie czynników teratogennych,  np. kontakt z chemikaliami, promieniowaniem, czy polem magnetycznym może spowodować uszkodzenie jaja płodowego i w efekcie poronienia.

Późne poronienie występuje znacznie rzadziej. Dotyczy tylko 1-2% kobiet. Czym może być spowodowane?

reklama

Późne poronienie - przyczyny

Wady macicy
Nieprawidłowa budowa macicy może stanowić zagrożenie przedwczesnym porodem. Z badań wynika, że zwiększona liczba poronień, występuje wśród pacjentek, których jama macicy jest podzielona na dwie części.

Macica z przegrodą jest wadą wrodzoną. Podział ma co najmniej 15 mm długości. Zewnętrznie macica jest zbudowana prawidłowo, natomiast przegroda może stać się przyczyną poronień nawykowych i przedwczesnych porodów, dlatego zaleca się jej operację.

Macica dwurożna. Zarówno wewnętrzna jama, jak i zewnętrzny trzon macicy są zbudowane nieprawidłowo. W budowie zewnętrznej macicy widać dwa wydatne rogi, co objawia się wgłębieniem na powierzchni zewnętrznej macicy. Natomiast jama macicy wygląda prawie identycznie, jak macica z przegrodą. Ta wada występuje rzadko, jednak zagraża poronieniem oraz przedwczesnym porodem, dlatego zaleca się operację.

Macica jednorożna to wada rozwojowa polegająca na tym, że wykształcił się tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem. Jej budowa może zagrażać utrzymaniu ciąży i niesie ze sobą niebezpieczeństwo niewydolności szyjki macicy. Taka ciąża powinna być pod prowadzona szczególnie uważnie, ponieważ za względu na budowę macicy kobiecie grożą powikłania wynikające z nieprawidłowego ułożenia płodu oraz jego wolniejszego wzrastania i rozwoju.

Niewydolność szyjki macicy

Szyjka macicy powinna pozostać szczelnie zamknięte podczas ciąża. Czasem jednak zaczyna się  przedwcześnie rozszerzać i skracać. Bez interwencji medycznej nie jest w stanie utrzymać rosnącego dziecka.

Zakażenia

Niektóre zakażenia, podczas których dochodzi do zainfekowania dziecka lub  zakażenie płynu owodniowego,  mogą powodować późne poronienie, np: niebezpieczne są wirusy cytomegalii oraz  toksoplazmozy. Również choroby zakaźne przebiegające z wysoką temperaturą, np: różyczka .

Schorzenia przewlekłe

 • nieleczona cukrzyca,
 • ciężka choroba nerek
 • wrodzone wady serca
 • choroby tarczycy.

Zaśniad groniasty
czyli nieprawidłowy rozwój łożyska . Powstaje w pierwszych miesiącach ciąży w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, rzadko się zdarza, że może się rozwijać zarówno zaśniad, jak i żywy płód.
Wyróżniamy dwie formy – zaśniad groniasty całkowity i częściowy. Kobiety, u których wykryto to schorzenie i powinny pozostawać pod opieką lekarzy i przez rok nie zachodzić w ciążę. Nieleczony może zagrażać życiu, transformując się w postać nowotworu złośliwego – kosmówczaka.

Zespół antyfosfolipidowy (APS)

jest stanem, w który zwiększa się krzepliwość krwi. Może powstać zakrzepica naczyniowa łożyska i spowodować wczesne lub późne poronienie, dlatego ważne żeby kobieta pozostawała pod stałą opieką lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Inne czynniki, które mogą prowadzić do poronienia to:

 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i zakażenie wewnątrzmaciczne,
 • przedwczesne odklejenie się łożyska,
 • palenie tytoniu,
 • picie alkoholu lub używanie narkotyków,
 • ciężkie niedożywienie
 • zaawansowany wiek matki
 • czynniki emocjonalne

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Jakie są objawy ciąży? Może zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz mdłości, albo...   Więcej

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w...   Więcej

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża