reklama
Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronieniem kończy się około 20 procent ciąż. Najczęściej w pierwszych tygodniach. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że doszło do poronienia, bo nie mają świadomości, że są w ciąży. Nie zawsze też znane są przyczyny poronienia.  Ważne żeby wiedzieć, jakie są objawy wczesnego poronienia, bo być może będziesz potrzebować opieki medycznej. 

Jak dochodzi do poronienia? 
W czasie owulacji jajnik uwalnia jajo, które porusza się  w kierunku macicy. W czasie, kiedy jest w jajowodzie lub dociera do macicy może dojść do zapłodnienia przez plemniki. Po zapłodnieniu zaczyna się dzielić na komórki; około 10 dnia, blastocysta zagnieżdża się w macicy. 

Po zagnieżdżeniu zarodka, rozwijające się łożysko  zaczyna wytwarzać progesteron, który ma chronić embrion przed odrzuceniem. Jeżeli  jednak wytwarzanie progesteronu jest zbyt małe może dojść  do złuszczania się błony śluzowej macicy i pojawienia się obfitej miesiączki. 

Objawy  wczesnego poronienia mogą przypominać po prostu ciężki okres, w związku z czym wiele kobiet nawet nie ma świadomości, że nastąpiło poronienie.

Wczesne poronienie - objawy

Poronieniem kończy się jedna na pięć ciąż, najczęściej przed dziesiątym tygodniem ciąży. Niektóre kobiety od samego początku czują, że są w ciąży, inne nawet tego nie podejrzewają, ale u obu grup objawy poronienia będą podobne.

1.Krwawienie, jako objaw wczesnego poronienia
W czasie zagnieżdżania się zarodka może pojawić się plamienie, ale jest ono dużo słabsze niż podczas menstruacji.  Jeśli jednak podejrzewasz, że jesteś w ciąży, te objawy są niepokojące:
plamienie brązowe lub jasnoczerwone, któremu towarzyszą (lub nie)  skurcze

 • krwawienie ze skurczami lub bez
 • pojawienie się jasnoczerwonej krwi
 • obfite krwawienie, podczas którego zużywasz więcej niż jedną podpaskę w ciągu godziny    
 • krwawienie, które zawiera skrzepy lub tkanki
 • krwawienie, które pojawia się nagle i staje się coraz bardziej obfite

Koniecznie skontaktuj się  z lekarzem lub położną

2. Skurcze, jako objaw wczesnego poronienia
Łagodne skurcze pojawić się mogą już w czasie zagnieżdżania zarodka i  często towarzyszą kobietom przez całą ciążę, ale pojawienie się tych wymienionych w dalszej części artykułu powinno budzić niepokój.  Normalne skurcze są łagodne i przemijające, jeżeli jednak pojawiają się:

 • skurcze silniejsze niż menstruacyjne     
 • silne bóle w okolicy krzyża
 • skurcze utrzymują się przez długi czas
 • skurczom towarzyszy krwawienie

 to mogą być objawy poronienia.
Jak najszybciej skontaktuj się  z lekarzem lub położną

3. Wyciek wodnistej wydzieliny lub śluzu
Pojawienie się biało-różowego śluzu lub strzępków tkanki jest powodem do niepokoju, gdyż może to być tkanka łożyska. Nagłe pojawienie się dużej ilości wydzieliny może również wskazywać poronienie. Koniecznie jedź do szpitala.

4. Pozostałe objawy wczesnego poronienia
Innymi objawami wczesnego poronienia mogą być:

 • niewytłumaczalna utrata wagi (Chociaż sporo dziewczyn w pierwszym kresie ciąży traci na wadze. Często jest to spowodowane złym samopoczuciem, mdłościami, czy wymiotami)
 • nieoczekiwany zanik objawów ciąży., np: obrzmienia piersi.  Może się okazać, ze ciąża obumarła
 • brak czynności serca płodu podczas badania USG

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i pojawią się objawy, które uważasz za niepokojące - koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli straciłaś ciążę i potrzebujesz  porozmawiać dołącz do mam na forum, które przeżyły równie bolesną stratę.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża