Żylaki w ciąży

Żylaki to zmora niejednej kobiety, niekoniecznie przyszłej mamy - choć trzeba przyznać, że to właśnie one są na nie narażone szczególnie. Szpecące, często bolesne, poszerzone i widoczne przez powłoki skórne żyłki, mogą pojawić się na każdym etapie ciąży.
Najczęściej powstają na nogach, wargach sromowych, w pochwie oraz odbycie (hemoroidy). Ich zwiastunem mogą być tzw. pajączki, czyli siateczka żyłek, które później mogą przekształcić się w niebieskosine, bolesne i obrzęknięte pręgi. Na żylaki mają wpływ także geny (niestety jest to skłonność dziedziczona) oraz niehigieniczny tryb życia: zła dieta, otyłość i brak ruchu.
Przyczyn ich pojawienia się może być wiele. Znaczący wzrost zarówno ilości, jak i ciśnienia krwi krążącej w żyłach (głównie w kończynach dolnych i macicy), zwiększony poziom progesteronu, który wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył oraz ucisk powiększającej się macicy, utrudniający przepływ krwi.
Objawy wskazujące na występowanie żylaków:
Pajączki i żylaki mogą wyglądać nieładnie, ale na szczęście w większości przypadków są niegroźne, jednak zawsze warto skonsultować się na ich temat z lekarzem. Niektóre z objawów, które mogą świadczyć o występowaniu żylaków to:
- Swędzenie skóry na obszarze narażonym na ich wystąpienie
- Skurcze mięśni
- Uczucie ciężkości i bolesności nóg
- Opuchnięte kostki i stopy
- Tkliwość lub bolesność żył
- Niebieskie lub fioletowe pajączki występujące pod powierzchnią skóry
Żylaki w ciąży - jak sobie pomóc?
- Jeżeli wiesz, że w twoim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia żylaków lub już je zaobserwowałaś, koniecznie zainwestuj w pończochy przeciwżylakowe.
- Prowadź aktywny tryb życia – ćwicz w ciąży, pływaj, spaceru przynajmniej 40 minut dziennie! To zapewni optymalny przepływ krwi w organizmie. Unikaj długiego stania i siedzenia. Dużo odpoczywaj, najlepiej w pozycji leżącej, z uniesionymi nogami.
- Próbuj spać na lewym boku, tak aby odciążyć żyłę główną, a obie stopy umieść na miękkiej poduszce.
- Jeśli masz pracę siedzącą staraj się nie zakładać nogi na nogę i jeśli możesz kup podnóżek, na którym trzymaj stopy.
- Zadbaj o to, by zdrowo i mądrze się odżywiać przed i po ciąży. Twoja dieta w ciąży, lub gdy wybrałaś karmienie piersią powinna być bogata w błonnik oraz witaminy, szczególnie C oraz PP. Odpowiednie żywienie pozwoli ci w utrzymaniu optymalnej masy ciała, która ma duży wpływ na układ krążenia (głównie żyły nóg i odbytu).
- Koniecznie ogranicz spożycie soli
- Zainwestuj w wygodne obuwie
- Porozmawiaj z lekarzem, ile maksymalnie możesz utyć podczas ciąży. Monitoruj swoją wagę w ciąży i pamiętaj, że każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla układu krążenia.
- Unikaj podnoszenia wszelkich ciężarów w okresie najbliższych dziewięciu miesięcy!
- Po konsultacji z lekarzem stosuj maści bądź kremy pochodzenia naturalnego, które dzięki wyciągom z kasztanowca i rutyny zmniejszających dolegliwości związane z żylakami.
- Nie bagatelizuj dolegliwości – żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. Wiesz, że zaniedbane mogą stać się przyczyną powstania zakrzepowego zapalenia żył?
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem na temat żylaków?
Żylaki podczas ciąży często są jedną z dolegliwości, ale są sytuacje kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza. Koniecznie zadzwoń, kiedy:
- Twoje nogi nagle stają się spuchnięte i są bardzo bolesne. Może to oznaczać, że masz zakrzep krwi w żyłach głębokich .
- Czujesz pod skórą wyraźne guzki, które mogą być oznaką zakrzepu lub zapalenie żył.
- Twój stan nie poprawia się pomimo zmiany trybu życia i wykorzystania domowych metod, a żylaki sprawiają ci ból