reklama
38. tydzień

38. tydzień ciąży

Spakowana walizka stoi przy drzwiach, samochód zatankowany, czujny partner nie rozstaje się z telefonem komórkowym, a Ty... czekasz. Czy ta ciąża nigdy się nie skończy? Wsłuchujesz się w swoje ciało...

Skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz silniejsze i bardziej regularne. Zastanawiasz się: poród prawdziwy czy pozorny? Na ten ostatni wskazują nieregularne skurcze, których nasilenie nie rośnie (choć mogą być one bolesne), ból raczej w podbrzuszu niż okolicy krzyżowej, zanik skurczów podczas chodzenia lub zmiany pozycji, brązowa wydzielina z pochwy i nasilenie ruchów płodu w czasie skurczów.

Co się dzieje z Tobą w 38. tygodniu ciąży?

Zapewne czujesz się już bardzo zmęczona i ociężała, ale jeśli nie odeszły Ci jeszcze wody płodowe i masz ochotę, nie ma przeciwwskazań do seksu. Co więcej - stosunek seksualny uważany jest za jedną z naturalnych metod wywoływania porodu (sperma zawiera prostaglandyny przyspieszające "dojrzewanie" szyjki macicy).

W okresie oczekiwania na narodziny dziecka być może odczuwasz potrzebę szczególnej czułości ze strony osób najbliższych. Prawdopodobnie potrzebujesz od męża lub swojej mamy specjalnej opieki, serdeczności i wsparcia. Mogą się pojawić trudności z poruszaniem, silniejsze bóle krzyża i pleców, obrzęki. Trudniej będzie ci spać, za co częściowo będzie odpowiedzialne częstsze korzystanie z toalety.

W okolicy 38 tygodnia ciąży może odejść czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy. Może się to stać na kilka dni przed porodem, ale również w trakcie porodu. W śluzie mogą się pojawić niteczki krwi, ponieważ szyjka jest już bardzo bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd po badaniu ginekologicznym czasem pojawia się plamienie.

Twoje dziecko w 38 -tym tygodniu ciąży

Waży około 3 kilogramów i mierzy około 50 centymetrów. W tym czasie jego główka wstawia się w miednicę. Twój maluszek nie urósł od zeszłego tygodnia, ale przybrał kolejne 100 g. Jest już zupełnie gotowy żeby pojawić się na świecie. Jego waga i wzrost zależy od kilku czynników, między innymi od  genów.
Objętość wód płodowych wzrosła od jednej kropli do litra. Łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży od pół do jednego kilograma.

Twoje dziecko otrzymuje wraz z krwią odpowiednią dawkę hormonów. Dzięki nim przekazujesz mu swoje emocje.  Hormony mogą być wydzielane w stanie lęku, napięcia czy agresji lub w stanie rozluźnienia i radości. W zależności od tego, jakie hormony docierają do dziecka, zmienia się jego metabolizm. Maluch więc nieświadomie towarzyszy Ci w przeżyciach, kształtując swoje "emocjonalne upodobania".

Maleństwo może urodzić się z bujną czuprynką lub delikatnym meszkiem na głowie. Po porodzie może się okazać, że jego całe ciałko pokrywa brzoskwiniowy puszek nazywany lanugi. Jest to meszek płodowy, który pojawia się w 4. miesiącu ciąży i pokrywa całe ciałko płodu. I chociaż w 8. miesiącu ciąży pierwsze włoski wypadają, to noworodek może mieć pokryte nim niektóre części ciała. Ten miękki meszek wytrze się w ciągu kilku tygodni po porodzie, a na główce zastąpią go prawdziwe włoski. Maluszek ma coraz mniej miejsca w macicy, więc jego ruchy nie są tak intensywne , jak wcześniej, ale nadal powinien być aktywny, bo świadczy to o jego dobrym samopoczuciu.

Czy da się przegapić objawy porodu?

Przysięgamy, że nie. Możesz raczej się pomylić i ze skurczami przepowiadającymi pojechać do szpitala i usłyszeć, że to fałszywy alarm. Jednak kiedy rozpocznie się prawdziwy poród będziesz pewna, że to już czas w 100% Poród właściwy może się rozpocząć na dwa sposoby:

Objawy porodu: skurcze macicy

Skurcze są to bóle, które mogą umiejscowić się  w podbrzuszu, pachwinach, okolicy krzyżowej, a nawet nad nad pępkiem. Początkowo mogą być niezbyt dotkliwe, ale za to będą pojawiać się regularnie. Będą się pojawiać co 10 minut, co 8 minut, a potem co 5 minut i przybierać na sile. Jeśli nie będą słabły pod wpływem chodzenia, leżenia lub kąpieli to po dwóch godzinach powinnaś pojechać do szpitala. Na izbie przyjęć położna sprawdzi rozwarcie i zrobi KTG. Dzięki temu dowiesz się, jak postępuje poród.

Objawy porodu: odejście wód płodowych

Poród może również rozpocząć się odejściem wód płodowych. Jeśli zauważysz ich wyciek w ciągu dwóch godzin powinnaś się znaleźć na izbie przyjęć. Bez względu na to, czy rozpoczęła się akcja skurczowa. Najczęściej odejście wód rozpoczyna się dopiero w zaawansowanej części porodu, a czasem worek płodowy musi przekłuć położna.  Rzadko zdarza się  sytuacja żeby wody odeszły  nagle i przed czasem.

Co możesz zrobić w tym tygodniu?

Jeśli zamierzasz karmić piersią, przeczytaj o technikach i przygotuj wszystkie akcesoria, które ci się przydadzą. Możesz dołączyć do forum mam, które rodzą w tym samym czasie, co ty. Warto jest mieć grupę wsparcia, która ci pomoże w trudniejszych momentach. To również dobry czas,  żebyś się rozejrzała i sprawdziła, czy w twojej okolicy przyjmuje doradczyni laktacyjna. To tez dobry moment na przymierzenie stanika do karmienia, który ku twojemu zaskoczeniu może okazać się za mały.

Oczywiście nadal cię namawiamy, żebyś te ostatnie chwile przed porodem wykorzystała na przyjemności, spędzanie czasu z partnerem, wspólne wyjścia do kina i na spacery. To także może być ostatni moment na łóżkowe igraszki, które mogą również zaowocować rozpoczęciem się akcji porodowej. 

Jeśli nie masz problemów ze spaniem to wykorzystaj ten czas żeby wypocząć. Będziesz miała przynajmniej, co później wspominać.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,55 z 5. Głosów: 51
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama