5 rzeczy, które musisz wiedzieć starając się o dziecko. Rozmowa z prof. B. Koletzko

5 rzeczy, które musisz wiedzieć starając się o dziecko. Rozmowa z prof. B. Koletzko

Przez 6 lat profesor Berthold Koletzko współtworzył międzynarodowy projekt EarlyNutrition, który miał na celu zbadanie długoterminowego wpływu wczesnego odżywiania na zdrowie.

Czy możemy będąc na etapie ciąży zadbać o zdrowie naszego dziecka?

Jeśli tak to w jaki sposób? Te pytania zadałam podczas rozmowy z profesorem. Jakie są najważniejsze wnioski?

To, w jaki sposób odżywia się kobieta zarówno podczas ciąży, jak i przed poczęciem, a także to, jakie pokarmy znajdą się w diecie dziecka w pierwszych 2 lata życia, ma wymierny wpływ na metabolizm i jego zdrowie w późniejszym życiu.

Czy wiesz, że jeśli matka ma nadwagę, to jej dziecko będzie dwukrotnie bardziej narażone na otyłość jako osoba dorosła? Dlatego dużo ważniejsza jest waga kobiety sprzed ciąży niż ta, którą osiągnie podczas ciąży.

U ciężarnych z nadwagą dużo częściej rozwija się cukrzyca i płód jest narażony na nadmierną podaż glukozy i insuliny. Obie te substancje sprzyjają odkładaniu się tłuszczu i tworzeniu tkanki tłuszczowej, więc dziecko rodzi się zagrożone otyłością w przyszłości. Dlatego ogromnie istotne jest, żeby przyszłe mamy zadbały o swoją wagę, zanim zajdą w ciążę.

Kolejną rzeczą, która negatywnie wpływa na dzieci, jest palenie papierosów przez matki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas badań zaobserwowano zmiany w genotypie dzieci, których mamy paliły w ciąży. Wiadomo, że te zmiany są odpowiedzialne za rozwój wielu chorób w późniejszym życiu.

Pan profesor zwrócił również uwagę na to, że głównie mówi się o znaczeniu 1000 pierwszych dni dziecka, a według niego równie istotne jest przyglądanie się okresowi poprzedzającemu ciążę. To, w jaki sposób odżywia się kobieta przed ciążą, odgrywa zasadniczą rolę podczas kolejnych 9 miesięcy.

Dlatego tak ważne jest, żeby planując ciążę pomyśleć o diecie bogatej w warzywa i ryby. Jeśli z różnych powodów nie jadasz ryb, zadbaj o pokarmy bogate w kwasy omega lub suplementację kwasem tłuszczowym omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy).

Ważna jest również suplementacja kwasu foliowego. Wiadomo, że kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej. Jeśli przyjmujemy go przed poczęciem dziecka, mamy większą pewność, że cewa domknie się prawidłowo, co ochroni przed rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem.

Największym zaskoczeniem dla profesora był wpływ karmienia piersią na zdrowie dzieci. Okazało się, że odpowiednie i długie karmienie piersią potrafi obniżyć ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci aż o 25%. Co więcej, nawet jeżeli pewnym w momencie mamy są zmuszone, by przejść na tzw. karmienie mieszane, to i tak ten efekt nadal się utrzymuje.

Podsumowując:

1.    Przed poczęciem zadbaj o swoją wagę. Nadwaga w ciąży jest groźna nie tylko dla ciebie, ale wpływa również na zdrowie dziecka w przyszłości.
2.    Przed ciążą rozpocznij suplementację kwasu foliowego.
3.    Jeśli nie jesz ryb, sięgnij po kwas tłuszczowy omega-3 DHA.
4.    Nie pal. Palenie jest niebezpieczne nie tylko dla ciebie, ale zmienia również genotyp płodu.
5.    Karmienie piersią nie tylko wspiera zdrowie malucha, ale również przeciwdziała otyłości.

reklama


 

Profesor pediatrii Berthold V. Koletzko - dr habilitowany, światowej sławy specjalista od metabolizmu, odżywiania w ciąży i podczas laktacji oraz odżywiania w dzieciństwie. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagroda za badania nad żywieniem małych dzieci European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN), German Society Nutritional Medicine 2006 Freedom to Discover Award, Bristol Myers Squibb Foundation, New York.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: