Ból owulacyjny - 5 powodów, by go nie ignorować

Ból owulacyjny - 5 powodów, by go nie ignorować

Wiele kobiet podczas owulacji odczuwa ból w podbrzuszu. Nie zawsze jednak jest to ból owulacyjny. Może to być zwiastun kobiecych dolegliwości, którego nie powinny ignorować zwłaszcza kobiety, które planują ciążę bądź już starają się o dziecko.

Ból owulacyjny – co to takiego?

Ból owulacyjny pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego (w 14. dniu przy 28-dniowym cyklu). Towarzyszy pęknięciu pęcherzyka Graafa w jajniku i uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Charakterystyczne jest, że odczuwalny jest on wyłącznie po jednej stronie podbrzusza, choć może promieniować w okolice miednicy i pleców.

Mogą mu towarzyszyć mdłości, nudności czy pogorszenie samopoczucia. Dolegliwości nie występują w każdym cyklu miesiączkowym, a jeśli się pojawią, mogą być odczuwalne zarówno kilka minut, jak i kilka dni. Mijają, gdy organizm wchłonie uwolnione płyny.

Inne przyczyny bólu brzucha podczas owulacji

Ponieważ ból owulacyjny w połowie cyklu miesiączkowego uznajemy za coś normalnego, nie jesteśmy czujne i ignorujemy go. Ot, boli brzuch – trudno, tak po prostu jest. Niektóre z nas wręcz cieszą się, że dzięki niemu wiedzą, kiedy przypada szczytowa forma ich płodności - nie muszą obliczać dni płodnych.

U niektórych kobiet bolesna owulacja przybiera ostrzejszą formę i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból jest silny i dotkliwy, towarzyszy mu osłabienie. Jednym słowem czujesz się naprawdę niedysponowana – i to już nie jest naturalne.

Czy wiesz, że nie każdy ból podbrzusza jest związany z owulacją? Istnieją choroby, które mogą go powodować, a niektóre z nich mogą utrudniać zajście w ciążę.

Najczęstsze przyczyny bólu podczas owulacji to:

reklama

1. Torbiele

ból owulacyjny może być objawem występowania torbieli narządów rodnych (torbiel to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych macicy), bardzo często towarzyszy PCOS, czyli zespołowi policystycznych jajników. Zespół policystycznych jajników (czyli PCOS) to zaburzenie występujące u 10 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na zaburzeniu gospodarki hormonalnej i jest często przyczyną trudności w poczęciu dziecka. Torbiele podczas owulacji mogą w pękać.

2. Endometrioza

endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet i objawia się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, obfitym krwawieniem miesiączkowymi i bólem w obrębie podbrzusza, zarówno podczas menstruacji, jak i owulacji

Endometrioza jest bolesnym stanem, w którym tkanka menstruacyjna macicy wyrasta poza jamą macicy. Dotknięte niż obszary stają się podrażniona. Mogą pojawić się blizny lub zrosty. Ból towarzyszący chorobie opisywany jest jako pulsujący, nękający, ostry, czasem rozdzierający. Stosuje się terapię hormonalną lub/i operacje.

reklama

3. Choroby przenoszone drogą płciową

ból owulacyjny może być wywołany przez choroby przenoszone drogą płciową, na przykład chlamydię, która może prowadzić do stanów zapalnych miednicy mniejszej
Bólowi towarzyszy często nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub cuchnące upławy.  Może pojawić się gorączka. Możesz czuć pieczenie podczas oddawania mocz.

Objawy te mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub chorobę przenoszoną drogą płciową wymagającą pilnej pomocy lekarskiej. Bez leczenia infekcje i choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do niepłodności, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.

4. Zapalenie przydatków

wywoływane jest przez bakterie, które powodują stan zapalny jajników i jajowodów (dostają się przez pochwę, w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej lub współżycia z zakażonym partnerem).

reklama

Ból najczęściej odczuwalny jest w podbrzuszu, potrafi promienowac do pleców.  Skurczowe bóle w niektórych przypadkach są niesamowicie ostre,  w innych ból jest tępy i długotrwały.  Podczas leczenia stosuje się antybiotykoterapię i podaje niesterydowe leki przeciwbólowe. Równocześnie stosuje się preparaty doustne i dopochwowe.

5. Zrosty 

pod pojęciem zrostów mogą kryć się nie tylko te blizny, które powstały po operacjach czy chirurgicznych zabiegach ginekologicznych, ale także te, które wytworzyły się w efekcie źle leczonych (bądź zaniedbanych) przewlekłych stanów zapalnych jajników czy jajowodów.

Kiedy zgłosić się do lekarza z powodu bólu owulacyjnego?

Zgłoś się do lekarza, jeśli ból, który bierzesz za owulacyjny jest silny (czasem przypomina ból towarzyszący zapaleniu wyrostka robaczkowego), gdy towarzyszy mu gorączka, nudności czy wymioty, plamienia między miesiączkami, ból przy oddawaniu moczu bądź gdy ból trwa dłużej niż 3 dni.

Lekarz, by ustalić, co jest przyczyną bólu pojawiającego się w momencie owulacji, będzie chciał prześledzić twoje notatki -  co miesiąc zapisuj więc daty wyznaczające początek i koniec miesiączki, a także wystąpienia bólu i czas jego trwania. Dodatkowo ginekolog przeprowadzi wywiad chorobowy i badanie fizykalne, zleci wykonanie badań laboratoryjnych czy innych (np. USG, badanie laparoskopowe).

Jak złagodzić ból owulacyjny?

  • Weź leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie i nie przekraczaj zalecanej dawki.
  • Zrób ciepły kompres. Niektóre kobiety zauważyły, że ciepły kompres łagodzi objawy. Prawdopodobnie dlatego, że ciepło zwiększa przepływ krwi oraz rozluźnia mięśnie. Część kobiet dla odmiany preferuje zimne kompresy. Sprawdź, co działa na ciebie najlepiej.
  • Odpręż się w kąpieli. Ciepła lub gorąca kąpiel może działać jak poduszka rozgrzewająca, która rozluźnia i łagodzi objawy.
  • Rozważ skorzystanie z tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli twoje objawy są bardzo uciążliwe, porozmawiaj z lekarzem o terapii hormonalnej. Leki antykoncepcyjne na receptę zapobiegają ciąży, częściowo, zatrzymując owulację. Omów z ginekologiem omówić zalety i wady pigułek antykoncepcyjnych i czy są one właściwym wyborem dla Ciebie.

Ocena: 4.04 z 5. Ocen: 12

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Jakie są objawy ciąży? Może zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz mdłości, albo...   Więcej

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania

Czy wiesz, że obserwacje miesiączki mogą wiele powiedzieć na temat twojego stanu zdrowia, a także o...   Więcej

Mity na temat miesiączki

Mity na temat miesiączki

Miesiączka towarzyszy nam, kobietom, przez większą część życia. Choć te kilka dni w miesiącu chciałybyśmy...   Więcej

Dwie owulacje w jednym cyklu – czy to możliwe?

Dwie owulacje w jednym cyklu – czy to możliwe?

Myśląc o odstępstwach i nieprawidłowościach w kontekście miesiączkowania specjaliści najczęściej mówią o...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża