reklama
Ból owulacyjny - 5 powodów, by go nie ignorować

Ból owulacyjny - 5 powodów, by go nie ignorować

Wiele kobiet podczas owulacji odczuwa ból w podbrzuszu. Nie zawsze jednak jest to ból owulacyjny. Może to być zwiastun kobiecych dolegliwości, którego nie powinny ignorować zwłaszcza kobiety, które planują ciążę bądź już starają się o dziecko.

Ból owulacyjny – co to takiego?

Ból owulacyjny pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego (w 14. dniu przy 28-dniowym cyklu). Towarzyszy pęknięciu pęcherzyka Graafa w jajniku i uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Charakterystyczne jest, że odczuwalny jest on wyłącznie po jednej stronie podbrzusza, choć może promieniować w okolice miednicy i pleców. Mogą mu towarzyszyć mdłości, nudności czy pogorszenie samopoczucia. Dolegliwości nie występują w każdym cyklu miesiączkowym, a jeśli się pojawią, mogą być odczuwalne zarówno kilka minut, jak i kilka dni. Mijają, gdy organizm wchłonie uwolnione płyny.

Inne przyczyny bólu brzucha podczas owulacji

Ponieważ ból owulacyjny w połowie cyklu miesiączkowego uznajemy za coś normalnego, nie jesteśmy czujne i ignorujemy go. Ot, boli brzuch – trudno, tak po prostu jest. Niektóre z nas wręcz cieszą się, że dzięki niemu wiedzą, kiedy przypada szczytowa forma ich płodności - nie muszą obliczać dni płodnych.

U niektórych kobiet bolesna owulacja przybiera ostrzejszą formę i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból jest silny i dotkliwy, towarzyszy mu osłabienie. Jednym słowem czujesz się naprawdę niedysponowana – i to już nie jest naturalne.

Czy wiesz, że nie każdy ból podbrzusza jest związany z owulacją? Istnieją choroby, które mogą go powodować, a niektóre z nich mogą utrudniać zajście w ciążę.

Najczęstsze przyczyny bólu podczas owulacji to:

1. Torbiele  - ból owulacyjny może być objawem występowania torbieli narządów rodnych (torbiel to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych macicy), bardzo często towarzyszy PCOS, czyli zespołowi policystycznych jajników. Zespół policystycznych jajników (czyli PCOS) to zaburzenie występujące u 10 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na zaburzeniu gospodarki hormonalnej i jest często przyczyną trudności w poczęciu dziecka. Torbiele podczas owulacji mogą w pękać.

2.Endometrioza - endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet i objawia się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, obfitym  krwawieniem miesiączkowymi i bólem w obrębie podbrzusza, zarówno podczas menstruacji, jak i owulacji.

3. Choroby przenoszone drogą płciową - ból owulacyjny może być wywołany przez choroby przenoszone drogą płciową, na przykład chlamydię, która może prowadzić do stanów zapalnych miednicy mniejszej.

4. Zapalenie przydatków - wywoływane jest przez bakterie, które powodują stan zapalny jajników i jajowodów (dostają się przez pochwę, w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej lub współżycia z zakażonym partnerem).

5. Zrosty – pod pojęciem zrostów mogą kryć się nie tylko te blizny, które powstały po operacjach czy chirurgicznych zabiegach ginekologicznych, ale także te, które wytworzyły się w efekcie źle leczonych (bądź zaniedbanych) przewlekłych stanów zapalnych jajników czy jajowodów.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zgłoś się do lekarza, jeśli ból, który bierzesz za owulacyjny jest silny (czasem przypomina ból towarzyszący zapaleniu wyrostka robaczkowego), gdy towarzyszy mu gorączka, nudności czy wymioty, plamienia między miesiączkami, ból przy oddawaniu moczu bądź gdy ból trwa dłużej niż 3 dni.

Lekarz, by ustalić, co jest przyczyną bólu pojawiającego się w momencie owulacji, będzie chciał prześledzić twoje notatki -  co miesiąc zapisuj więc daty wyznaczające początek i koniec miesiączki, a także wystąpienia bólu i czas jego trwania. Dodatkowo ginekolog przeprowadzi wywiad chorobowy i badanie fizykalne, zleci wykonanie badań laboratoryjnych czy innych (np. USG, badanie laparoskopowe).

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama