Plamienie implantacyjne - jakie są objawy?

Plamienie implantacyjne - jakie są objawy?

Plamienie implantacyjne z dróg rodnych jest związane z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Dochodzi do niego, gdy ten spowoduje niewielkie uszkodzenie naczyń krwionośnych narządu. Zazwyczaj obserwuje się je między 6 a 12 dniem od zapłodnienia, stąd wiele kobiet bierze je za miesiączkę. Krwawienie implantacyjne jest uznawane za wczesny objaw ciąży. Jak wygląda i jak długo trwa? Jak je odróżnić od menstruacji?

Co to jest implantacja zarodka?

Implantacja zarodka to zagnieżdżenie w macicy zarodka, który powstał w konsekwencji zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, która powstała w czasie owulacji. Ma to zwykle miejsce w ciągu 6-12 dni od zapłodnienia (czyli między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki).

Do zapłodnienia, czyli połączenia gamety męskiej z żeńską, dochodzi zazwyczaj w jajowodzie. Powstała w ten sposób zygota - złożona z 46 chromosomów - rozpoczyna wędrówkę do macicy. Droga przez jajowód zajmuje zarodkowi około 2-3 dni.

Zygota nieustannie podlega licznym podziałom. To dlatego z zygoty w stadium moruli (swoim wyglądem przypomina owoc morwy), powstaje składająca się z dwóch warstw blastocysta. Pierwsza zewnętrzna (trofektoderma) odpowiada za implantację w ścianie macicy, z czasem przekształca się w łożysko. Z drugiej wewnętrznej (węzeł zarodkowy) powstaną tkanki zarodka oraz większość błon płodowych.

Jak długo implantacja zarodka?

Ile trwa implantacja zarodka? Nie da się tego precyzyjnie ustalić. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj zajmuje to mniej więcej kilka dni, choć może się przeciągnąć nawet do 12. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy to plamienie implantacyjne, można zerknąć w kalkulator zagnieżdżenia zarodka)

Czym jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest nazywane również krwawieniem implantacyjnym. To zjawisko fizjologiczne i objaw zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Pojawia się, gdy implantujący (zagnieżdżający) się w macicy zarodek uszkadza drobne naczynka lub większe naczynie krwionośne jej ściany. Tym samym plamienie implantacyjne jest sygnałem wskazującym na wczesne objawy ciąży.

Przyczyny plamienia implantacyjnego

Błona śluzowa macicy bezpośrednio przed owulacją jest mocno przekrwiona, co ma związek z działaniem progesteronui estrogenu (w tej fazie cyklu hormony te osiągają maksymalną wartość). Dzieje się tak, by zapłodniona przez plemnik komórka jajowa mogła się rozwijać w jamie macicy i być odżywiana. To dlatego w czasie zagnieżdżenia bardzo łatwo o mechaniczne uszkodzenie naczynia krwionośnego.

Bardzo często plamienie implantacyjne pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki. To dlatego wiele kobiet myśli, że pojawiło się właśnie comiesięczne krwawienie miesiączkowe. Nie przypuszczają, że mogą być w ciąży.

Czy plamienie implantacyjne pojawia się u wszystkich kobiet?

Plamienie implantacyjne, choć jest zjawiskiem fizjologicznym, nie pojawia się u wszystkich kobiet spodziewających się dziecka. Nie jest stałym objawem ciąży(jednak jest z nią bezpośrednio związane). Doświadcza go jedynie około 25-30% z nich.

Co ważne, krwawienie implantacyjne nie stanowi zagrożenie dla ciągłości ciąży czy zdrowia przyszłej mamy.

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne bywa mylone z miesiączką przede wszystkim dlatego, że pojawia się w tym samym momencie, w którym kobieta spodziewa się okresu. Jednak nie jest do końca takie samo. Jak wygląda plamienie implantacyjne? Jak je odróżnić od krwawienia miesiączkowego?

Plamienie implantacyjne to krwawienie, które może przypominać miesiączkę z tą różnicą, że:

  • krwawienie po implantacji zarodka jest mniej obfite,
  • wydzielina jest rzadsza,
  • nie ma w niej skrzepów,
  • plamienie implantacyjne ma kolor mniej intensywny niż krwawienie menstruacyjne. Zwykle jest jasnoróżowe, brązowe, a nawet brunatne (w sytuacji niedoboru progesteronu). Krwawienie miesięczne ma najczęściej intensywną czerwoną barwę,
  • krwawieniu nie towarzyszą skurcze w podbrzuszu czy odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa (choć lekkie i nieregularne skurcze mogą się pojawić),
  • w przeciwieństwie do miesiączki krwawienie implantacyjne nie wiąże się z dolegliwościami takimi jak rozdrażnienie, osłabienie, złe samopoczucie czy nudności.

Krwawienie implantacyjne trwa krócej niż miesiączka, która zwykle towarzyszy kobiecie średnio 5 dni (w przypadku cyklu miesiączkowego, który trwa średnio 28 dni (za normę przyjmuje się od 25 do 35 dni, zazwyczaj 3-7 dni przypada na krwawienia). Plamienie implantacyjne zwykle utrzymuje się przez kilka godzin, choć zdarza się, że przedłuża się do 3 dni.

Krwawienie implantacyjne nie daje żadnych specyficznych objawów oprócz tego, że obserwuje się niewielkie brudzenie lub plamienie. Najczęściej zwiastuje się wyłącznie brunatnymi lub bladoróżowymi plamami na bieliźnie. Tym samym kilka kropli krwi na bieliźnie czy wkładce higienicznej to znak, że doszło do zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy.

reklama

Krwawienie implantacyjne - co dalej?

Jeśli po krwawieniu implantacyjnym pojawią się takie objawy jak zmęczenie, ból piersi, awersje pokarmowe, nadwrażliwość na zapachy, poranne mdłości i wymioty czy częste oddawanie moczu (czyli typowe pierwsze objawy ciąży), dobrze jest zrobić test ciążowy, a jeśli ten będzie pozytywy, umówić się na wizytę do ginekologa.

Krwawienie implantacyjne powinno skłonić również do czasowego ograniczenia aktywności fizycznej i seksualnej.

Inne przyczyny krwawienia

Warto wiedzieć, że krwawienie nie zawsze musi być wczesnym objawem ciąży, może bowiem dojść do niego z innego powodu. Bywa, że to symptom poronienia, ciąży pozamacicznej (czyli ektopowej) czy polipa na szyjce macicy.

Należy więc zgłosić więc do ginekologa, gdy pojawią się niepokojące objawy i:

  • plamienie nie ustępuje,
  • plamienie się nasila,
  • pojawiają się inne objawy, które mogą niepokoić, ponieważ nie mają związku ze zbliżającą się miesiączką.

Jeśli plamienie pojawia się przez dłuższy czas i nie jest krwawieniem implantacyjnym lub miesiączką, może świadczyć o jego innym charakterze.

Plamienie a ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (czyli ektopowa) to sytuacja, gdy zapłodniona komórka jajowa nie ulega prawidłowej implantacji i rozwija się poza błoną śluzową jamy macicy. Najczęściej lokalizuje się w bańce jajowodu, rzadziej w obrębie jajnika, szyjki macicy, otrzewnej czy w innej części jajowodu.

Jakie są objawy ciąży ektopowej?

Jednym z pierwszych objawów ciąży pozamacicznej - tak samo jak w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży - jest zatrzymanie krwawienia miesięcznego, dodatni test ciążowy, silne bóle brzucha i plamienie. W drugim tygodniu od ustania miesiączki zaczyna się krwawienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji trzeba iść do ginekologa, by sprawdzić, czy zapłodnione jajeczko rozwija się w jamie macicy.

W zależności od lokalizacji zagnieżdżonej zapłodnionej komórki jajowej, ciąża ektopowa może rozwijać się w sposób ostry lub przewlekły.

W ostrym przebiegu dochodzi zwykle do zapalenia otrzewnej oraz objawów wstrząsu wskutek utraty dużej ilości krwi w wyniku obfitego krwawienia spowodowanego pęknięciem jajowodu. Konieczna jest natychmiastowa operacja.

W przypadku przewlekłego przebiegu ciąży ektopowej obecne są mało charakterystyczne objawy, które wynikają z ciąży oraz przewlekłego niewielkiego krwawienia do jamy otrzewnej.

Każda ciąża ektopowa może prowadzić może do zagrażającego życiu krwotoku wewnętrznego, stąd konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Plamienie a poronienie

Poronienie to ukończenie ciąży przed 22 tygodniem. W około 40% przypadków ma ono związek z nieprawidłowościami w obrębie rozwijającego się płodu oraz błon płodowych, pępowiny lub łożyska.

Inną przyczyną poronienia są zmiany patologiczne w kobiecych narządach rodnych (nieprawidłowe położenie macicy, niedorozwój macicy, wady rozwojowe macicy, mięśniaki macicy, guzy jajników), a także czynniki hormonalne.

Duże znaczenie ma mała produkcja gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), która w prawidłowych warunkach jest tworzona głównie przez jedną z błon płodowych, a także niewydolność ciałka żółtego, które w okresie ciąży produkuje duże ilości progesteronu odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój ciąży.

Za poronienie odpowiadać może również nieprawidłowo rozwijająca się kosmówka i błony płodowe, brak pępowiny lub brak w niej naczyń krwionośnych oraz zaburzenia związane z organogenezą (tworzeniem się narządów).

Objawy poronienia

Do typowych objawów poronienia zalicza się silne krwawienie, skurcze i odpływanie płynu owodniowego, bóle brzucha związane z kurczącą się macicą czy obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Wówczas trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala lub umówić do ginekologa. Konieczny może być zabieg łyżeczkowania lub podanie leków.

Plamienie a polip na szyjce macicy

Polip w szyjce macicy tworzy się wskutek rozrostu nabłonka oraz tkanek wyścielających jamę i kanał szyjki macicy. Zmiana może nie dawać żadnych objawów, z czasem jednak mogą pojawić się bóle w okolicach podbrzusza, dłuższe i obfite miesiączki, ale także plamienia i krwawienia pomiędzy nimi.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: