reklama
Ból pępka w ciąży

Ból pępka w ciąży

Ból pępka w ciąży jest dosyć powszechną przypadłością trapiąca przyszłe mamusie i chociaż w  większości przypadków nie jest powodem do niepokoju, czasem jednak wymaga pomocy lekarskiej. Czy i kiedy się martwić?

Ból pępka w ciąży – przyczyny

W ciąży twój brzuch się powiększa, mięśnie się rozciągają, tymczasem skóra wokół pępka jest dosyć cienka i mocno się napręża. Odczuwalne jest to zwłaszcza podczas pierwszej ciąży. Codzienne rozciągające ćwiczenia dla ciężarnych oraz noszenie pasa ciążowego może nie tylko zmniejszyć ból lecz także przeciwdziałać rozstępom.

Inną możliwą przyczyną bólu pępka w ciąży jest ucisk powodowany przez rosnącą macicę. Może on też powodować, że pępek stanie się wypukły i nawet dotyk koszulki będzie ci sprawiać dyskomfort. Ten problem pojawia się najczęściej w drugiej połowie ciąży.

Zwróć uwagę na to, jak spędzasz czas. Czy często zdarza się, że siedząc lub stojąc bezwiednie opierasz się pępkiem o blat biurka, czy stół? To również może podrażniać pępek.

Ból pępka w ciąży – kiedy do lekarza?

Przepuklina  pępkowa jest częstą przypadłością w ciąży, jednak  warto pokazać ją lekarzowi. W czasie ciąży czasem dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych, ich osłabienie, rozdarcie lub rozsunięcie tkanek, co powoduje tworzenia się uwypuklenia  w pępku lub okolicy pępka.  Najczęściej przepuklina pępkowa nie wymaga leczenia i ustępuje po zakończeniu ciąży.

Jeśli masz przepuklinę pępkową unikaj dźwigania i jedzenia potraw, które powodują zaparcia. Nie przemęczaj się. Jeśli jednak pojawi się silny ból brzucha, nudności, wymioty, podwyższenie tętna wezwij pogotowie, ponieważ może to świadczyć , że doszło do uwięźnięcia przepukliny i może być potrzebna natychmiastowa operacja. Ważne taka sytuacja w ciąży zdarza się niezwykle rzadko.

Wirusówka jelitowa. Bolesne skurcze w okolicy pępka , którym towarzyszy biegunka, wymioty, temperatura może być objawem choroby wirusowej jelit. Silne skurcze mogą grozić przedwczesnym porodem. W ciężkiej postaci może ci grozić odwodnienie. Dlatego, jeżeli symptomy choroby nie mijają i źle się czujesz , koniecznie pojedź na IP, być może będzie trzeba dożylnie uzupełnić płyny i sole mineralne.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje niezwykle rzadko w ciąży.  Objawia się silnym bólem w okolicach pępka i promieniuje po prawej stronie, np. w podżebrzu. Towarzyszą mu często  gorączka, nudności i wymioty.  Konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama