reklama
Jak sobie radzić z alergią w ciąży

Jak sobie radzić z alergią w ciąży

Kichasz, swędzi cię nos, pieką oczy. Masz alergię. Gdybyś nie była w ciąży, sprawa byłaby prosta – poszłabyś po pomoc do apteki. A teraz? Wziąć tabletkę, użyć kropli do nosa czy lepiej zacisnąć zęby i się przemęczyć? Jak to jest z alergią w ciąży?

O alergii

Alergia to choroba o podłożu genetycznym, a reakcję alergiczną może wywołać wiele czynników. Kichanie, łzawienie oczu, wodnista wydzielina z nosa, duszności lub zmiany skórne to uczuleniowa klasyka. Jeśli jesteś alergiczką, znasz je doskonale.

Dolegliwości alergiczne w czasie ciąży mają to do siebie, że wskutek zmian hormonalnych albo się zaostrzają, albo ustępują. Może też zdarzyć się tak, że będąc w ciąży objawy uczuleniowe dostrzeżesz u siebie po raz pierwszy.

Czy alergia w ciąży jest niebezpieczna?

Łagodny przebieg alergii nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Zagrożenie pojawia się w przypadku ostrej alergii, której towarzyszą duszności albo przy niekontrolowanym przebiegu astmy. Wówczas zwiększa się ryzyko niedotlenienia dziecka, co może mieć poważne następstwa.

Co robić, aby zapobiegać alergii?

Najlepszym sposobem na walkę z uczuleniem jest unikanie alergenów, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co masz alergię. Alergenami są zazwyczaj pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, produkty mleczne, miód i orzechy, sierść i wydzieliny zwierząt domowych, leki. Obserwuj swoje reakcje, a znając alergen, podejmij stosowne środki.

  • Jeśli uczulają cię zwierzęta, unikaj kontaktu z nimi.
  • Jeśli jesteś uczulona na roztocza - często zmieniaj pościel, pozbądź się firan, nakryć i dywanów.
  • Jeśli uczulają cię pyłki, ogranicz czas przebywania na dworze, unikaj spacerów w okresach największego stężenia pyłków w powietrzu (najlepiej spaceruj rano i wieczorem). Śledź komunikaty o pyleniu roślin. Po przyjściu do domu przebierz się, weź prysznic. Oczy i nos możesz przepłucz przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
  • Jeśli jesteś alergiczką „pokarmową” - przyjrzyj się swojej diecie. Wyeliminuj te składniki, które wywołują u ciebie reakcje uczuleniowe. Jeśli masz skłonność do alergii, profilaktycznie unikaj mleka, cytrusów, kakao, orzechów, miodu.
  • Jeśli masz skłonność do alergii skórnych, unikaj nowinek kosmetycznych. Stosuj znane i sprawdzone preparaty, nie eksperymentuj.
  • Unikaj stresu i zmęczenia, gdyż nie tylko źle wpływają na ciebie i dziecko, ale i nasilają alergie.

Leczenie alergii w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, nie lecz się na własną rękę, nie bierz przypadkowych farmaceutyków – nawet jeśli są bez recepty. To po prostu niebezpieczne. W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos, maści z inhibitorami kalcyneuryny, przypadkowe krople do nosa.

Jeśli spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążę, a wiesz, że jesteś alergiczką, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – być może zmiany będzie wymagał lek bądź przyjmowana dotychczas dawka. Nie odstawiaj leków na własną rękę, kontynuuj leczenie alergii. Idź do specjalisty także wówczas, jeśli w roli alergiczki debiutujesz dopiero w ciąży.

Aby złagodzić dolegliwości alergiczne warto płukać nos solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej, w przypadku zmian skórnych stosować kremy i maści do skóry atopowej, a także pić wapno (nie więcej niż 1000 mg na dobę).

Czasami zalecana jest immunoterapia (podawanie ściśle określonych dawek alergenów w celu uodpornienia organizmu na substancje uczulające), jednak nie należy jej rozpoczynać w ciąży. 

Pamiętaj, że w czasie ciąży, wskutek zmian hormonalnych, często dochodzi do obrzęku śluzówek nosa, co często niesłusznie jest zrzucane na karb alergii. 

mzb

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama