Nietypowe dolegliwości ciąży

Nietypowe dolegliwości ciąży

O objawach i dolegliwościach ciąży wiesz niemal wszystko , bo niejeden wieczór spędziłaś z poradnikiem dla przyszłych mam.

Mdłości, senność, zachcianki ciążowe – to klasyka, na to byłaś przygotowana. Niemniej czujesz się skołowana - dzieją się z tobą dziwne rzeczy, zdecydowanie wybiegające poza schemat. Spokojnie, prawdopodobnie dopadły cię nietypowe dolegliwości ciąży.

Ach, te widowiskowe sensacje pokarmowe!

Ich wachlarz jest doprawdy imponujący: widowiskowe odbijanie, gazy, ale i... balon w żołądku. Owe sensacje, choć naturalnie mogą być konsekwencją nieodpowiedniej diety (produkty wzdymające czy napoje gazowane), najczęściej spowodowane są – co nie jest wcale zaskakujące - burzą ciążowych hormonów.

Dodatkową atrakcją może być wzmożony apetyt na cokolwiek osobliwe kombinacje smakowe – ogórki kiszone z miodem? Frytki z mlekiem? To jeszcze nic! Niektóre kobiety nie mogą oprzeć się… tynkowi, mydłu czy innym szokującym produktom (to łaknienie spaczone, które wymaga porady lekarza).

reklama

Problemy z pamięcią w ciąży

Hormony wariują, a ty masz mętlik w głowie (niektóre ciężarówki twierdzą, że mają w głowach żelki;). Zapominasz o podstawowych rzeczach – A co to ja miałam zrobić?, wkładasz chleb do lodówki, a twoja gracja… cóż, choć bardzo się starasz, poruszasz się jak słoń w składzie porcelany. Musisz uzbroić się w cierpliwość - nie przejmuj się, to minie.

Ból nadgarstków w ciąży

Szalejące hormony ciążowe są także odpowiedzialne za takie nietypowe niedyspozycje, jak ból czy ciężkość nadgarstka (niekiedy przechodzące także w drętwienie dłoni). W ciąży łatwo o przeciążenie, stany zapalne – dlaczego? Otóż hormony przyczyniają się do zatrzymania wody w organizmie ciężarnej. To powoduje obrzęki torebki stawowej nadgarstka i tkanek, miejscowy wzrost ciśnienia i ucisk na nerwy. Bywa, że dolegliwość ma miano choroby – to tzw. zespół cieśni nadgarstka. Dobra wiadomość jest taka, że objawy te najczęściej mijają po porodzie.

reklama

Nadpotliwość w ciąży

Nie dość, że więcej ważysz, a twój metabolizm jest przeciążony, to masz w sobie wiele dodatkowej krwi, którą pompuje serce, powodując wzrost ciepłoty ciała. Schładzasz się, pocąc. Pamiętaj, by ubierać się adekwatnie do pogody, koniecznie w wygodne ubrania, wykonane z naturalnych surowców. Pij dużo wody, pamiętaj o higienie i dezodorancie antyperspiracyjnym.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Doszło do tego, że boisz się energicznie zaśmiać, kaszlnąć czy kichnąć, bo okazuje się, że nie trzymasz moczu! To niekomfortowe i krępujące, ale – z medycznego punktu widzenia – wcale nie zaskakujące. Powodem tej niedyspozycji jest powiększająca się macica, która naciska na twój pęcherz. Pamiętaj, że ograniczanie picia nie jest dobrym pomysłem. Staraj się często chodzić do toalety, używaj wkładek, a nawet podpasek. Podczas oddawania moczu ćwicz mięśnie Kegla (rób tak, by "zaskoczyć" technikę ćwiczeń. Później lepiej zejść z muszli klozetowej i ćwiczyć w mniej zobowiązujących, bardziej komfortowych warunkach, np. leżąc:) To uchroni cię przed nie opróżnianiem pęcherza do końca i w rezultacie przed infekcjami dróg moczowych).

reklama

Kłopoty  z oddychaniem w ciąży

Duszności, zapchany nos – niby nic, a czujesz się, jakbyś była wiecznie podziębiona. Tymczasem powodem twoich dolegliwości nie są wirusy, a zwiększony poziom hormonów ciążowych, powodujący obrzęk wnętrza nosa. Nawilżaj powietrze w domu, pomagaj sobie, stosując do nosa wodę morską. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej.

Bezsenność w ciąży

Kłopoty ze snem to temat rzeka. Różne są ich przyczyny, a i każda ciężarna inaczej odczuwa skutki niewyspania. Sama bezsenność także niejedno ma imię. Kręcisz się w łóżku i wiercisz, bo nie możesz zasnąć. A może wstajesz bladym świtem lub budzisz się w nocy i już do rana nie możesz zmrużyć oka? Być może przeszkadza ci powiększający się brzuch bądź ciążowe dolegliwości.

Powodem mogą być także lęki, ciążowe refleksje i wyobrażenia. Może boisz się porodu? Nie jesteś pewna, czy spiszesz się w roli mamy? Ekscytujesz się, wyobrażając sobie maluszka? Niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza, druga czy trzecia ciąża – zawsze znajdzie się taki temat, który będzie do ciebie powracał. Na dodatek temat snu zaczął być dla ciebie krępujący - zaczęłaś chrapać, a do tego ślinisz się jak dziecko… Może to być sprawka zapchanego nosa - wskutek czego oddychasz ustami i nadprodukcji ślin (powody nie do końca jasne). Cóż, musisz to przetrwać.  

Śpij na boku, pamiętaj o nawilżeniu i nosa, i pomieszczenia, w którym śpisz. Nie stroń od umiarkowanej – skierowanej do kobiet w ciąży – formy ruchu. I koniecznie zadbaj o higienę snu.

mzb

Porozmawiaj o ciąży na forum

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: