Objawy ciąży

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Jakie są objawy ciąży? Może zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz mdłości, albo przesunął Ci się okres? Pamiętaj, że u większości kobiet pierwsze oznaki ciąży pojawiają się dopiero po jej 4. tygodniu, choć czasem zdarza się, że niektóre dostrzegalne są kilkanaście dni od zapłodnienia.

Rzadziej obserwowane

  • zmiany w narządach płciowych,
  • zmiany samopoczucia,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • przebarwienia skórne,
  • powiększenie brzucha.

dr. Tomasz Zając o objawach ciąży [film]

dr n. med. Tomasz Zając, ginekolog-położnik, opowiada o pierwszych objawach ciąży

reklama

Mdłości, nudności i wymioty

Mdłości, nudności i wymioty częściej dotykają kobiet w pierwszej ciąży i zwykle pojawiają się w kilkugodzinnych fazach. Najczęściej występują rano lub wieczorem, ale zdarza się też, że mogą występować przez całą dobę. U większości kobiet dotkniętych tymi dolegliwościami, ustępują one wraz z końcem I trymestru ciąży, czyli po 13 tygodniu.

Nie są one związane z dietą, ale są spowodowane wzrostem stężenia hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), produkowanego w trakcie ciąży przez kosmówkę. Z badań wynika również, że na mdłości i nudności wyraźny wpływ ma stan i nastawienie psychiczne (objawy częściej pojawiają się i gorzej przebiegają u kobiet żyjących w lęku i stresie).

Przeczytaj jak sobie radzić z mdłościami w ciąży.

Opóźnienie lub brak miesiączki

Brak miesiączki w spodziewanym terminie to często pierwsza zauważalna oznaka ciąży i pierwszy sygnał, by sięgnąć po test ciążowy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, może się pojawić lekkie krwawienie, tzw. plamienie implantacyjne. Niektóre kobiety mają poczucie, że to miesiączka,  tymczasem wywołuje je zagnieżdżanie się zapłodnionego zarodka w macicy.

Sam brak okresu nie jest jednak stuprocentowym objawem ciąży - może bowiem być wynikiem problemów z hormonami, infekcji, przestawienia organizmu po podróży, silnego przemęczenia lub stresu albo nagłej utraty wagi.

Wyraźne krwawienie, które pojawia się na początku ciąży może być oznaką wczesnego poronienia.

Bolesność piersi

Bolesność piersi jest kolejną oznaką ciąży, występującą najczęściej od około 6 tygodnia po zapłodnieniu, chociaż nie jedna kobieta  odczuwa ją wcześniej. Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, są bolesne, pełniejsze i cięższe. Często uwidacznia się siateczka żyłek, a obszar wokół sutków może nabrać ciemniejszej barwy. Dzieje się tak dlatego, że po zapłodnieniu poziom hormonów ulega szybkim przemianom.

Ciąża, podobnie jak w przypadku innych objawów, nie musi być jednak jedyną przyczyną bolących piersi. Nierzadko  mogą być nią też zaburzenia hormonalne.

Zmęczenie i senność

Uczucie zmęczenia i senność są często wymieniane wśród pierwszych objawów ciąży. Potrafią się ono bowiem dać we znaki już niedługi czas po zapłodnieniu. Odpowiada za nie wysoki poziom progesteronu, a potęgują: niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi, wzrost produkcji krwi oraz dodatkowe dolegliwości, takie jak np. nudności i wymioty.

Ciążowe smaki i zmiana apetytu

Zapłodnienie skutkować może również dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. I nie chodzi tylko o "smaki" i "zachciewajki" wymieniane często jako objaw towarzyszący ciąży. Dolegliwościami mogą być: zaparcia, nudności, wymioty, zgaga i wzdęcia, jadłowstręt, a także nadwrażliwość na zapachy i zmiana apetytu.

Dokładna przyczyna tych dolegliwości nie jest znana, ale najprawdopodobniej winę za to ponoszą hormony, które zaczynają szaleć już niedługo po zagnieżdżeniu zarodka. Na przykład wyższy poziom progesteronu spowalnia pracę jelit, co prowadzi do zaparć. Objawy takie pojawiają się około 8 tygodnia ciąży. O ile wymioty i nudności najczęściej mijają w okolicy 14. tygodnia po zapłodnieniu, o tyle pozostałe dolegliwości mogą (ale nie muszą!) towarzyszyć przez całą ciążę.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie muszą jednak być oznaką stanu błogosławionego, mogą bowiem być również wynikiem infekcji, zatrucia pokarmowego lub choroby.

Bóle brzucha lub podbrzusza

Bóle brzucha lub podbrzusza przypominające pierwsze dni miesiączki, są również często wymienianym objawem początku ciąży. Czasem są związane z problemami gastrycznymi, zmiany hormonalne powodują bowiem u niektórych kobiet spowolnienie pracy jelit, zaparcia i wzdęcia.  

reklama

Zmiana wrażliwości na zapachy

Jeden z bardziej zaskakujących objawów ciąży. Kobiety, które go zgłaszają mówią zwykle o zwiększeniu wrażliwości na niektóre zapachy (rzadko o obniżeniu), przy czym niektóre zapachy stają się przyjemne, a inne powodują silny dyskomfort. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, zadbaj o to, by unikać dyskomfortu, być może będziesz musiała zmienić środki zapachowe, albo użyć środka do usuwania zapachów z lodówki. 

Zawroty głowy i omdlenia

Zmiany hormonalne wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, by krew była sprawniej dostarczana do dziecka. To powoduje obniżenie ciśnienia krwi u przyszłej mamy - mniej jej dociera do mózgu, a przez to pojawiają się zawroty głowy i omdlenia. Takie dolegliwości mogą być też spowodowane gwałtownym spadkiem poziomu cukru (np. przez nieregularne jedzenie) i obniżeniem ciśnienia krwi.

Częste oddawanie moczu

Częstsze wizyty w toalecie to kolejne ze zmian i są spowodowane naciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Najczęściej dzieje się tak około szóstego lub ósmego tygodnia po zapłodnieniu. Jednak wiele kobiet ten jeden z pierwszych objawów ciąży często bierze za jakąś infekcję układu moczowego.

Trudno się dziwić, bo rzeczywiście przyczyną częstszego oddawania moczu może być zażywanie środków moczopędnych lub IUD, dlatego ten objaw ciąży jest wielokrotnie ignorowany.

Zmiana śluzu

Po zapłodnieniu komórki jajowej i jej zagnieżdżeniu się, w organizmie kobiety rozpoczynają się gwałtowne zmiany hormonalne. Przede wszystkim zwiększa się ukrwienie i pojawia rozpulchnienie  szyjki macicy. Zostanie ona zabezpieczona grubą warstwą śluzu. 

Ten jeden z pierwszych objawów ciąży, jakim jest zwiększona ilość wydzieliny zauważy jednak tylko część kobiet. Jeżeli znacie swój organizm możecie dosyć szybko zauważyć, kiedy doszło do poczęcia. W przypadku, gdy np. we wcześniejszych cyklach podczas owulacji występowała suchość pochwy, a teraz pojawia się kremowy śluz to może być znak, że jesteście w ciąży.

Zmiany nastroju

Wczesnym objawem zajścia w ciążę mogą być także zmiany nastroju, takie jak nadwrażliwość, płaczliwość, znużenie, drażliwość czy też, nadpobudliwość.ć, często wymieniane jako jeden z wczesnych objawów ciąży, są wywołane Za nie również odpowiedzialna jest burza hormonów, natomiast przez burzę hormonalną. I ich intensywność zwykle zmienia się w miarę trwania ciąży. 

Podobne objawy może także wywołać stres, lub zaburzenia hormonalne.

Inne rzadziej występujące objawy

Podwyższona temperatura ciała

Podwyższenie temperatury ciała - powyżej 37°C - utrzymujące się przez około 2-3 tygodnie po owulacji,  również może być jednym z objawów ciąży. Jednak najczęstszą przyczyną stanu podgorączkowego może być zwykła infekcja, dlatego nie zawsze powinno się szukać związku takiej reakcji organizmu z zapłodnieniem. 

Zmiany w narządach płciowych

Oznaki takie jak np. powiększenie macicy, rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy, zasinienie szyjki macicy, może stwierdzić ginekolog w trakcie badań już w 7. - 8. tygodniu ciąży. Od 12. tygodnia powiększenie macicy można rozpoznać przez powłoki brzuszne. Od 16 tygodnia zaczyna rosnąć brzuszek, choć niektóre kobiety ów fakt obserwują znacznie wcześniej.

Przebarwienia skóry

Objawem ciąży mogą być również przebarwienia skórne. Występują one na wargach sromowych, brodawkach, na obszarze od pępka do spojenia łonowego, ale także na twarzy. Pamiętaj, że przebarwienia mogą zostać wywołane przez słońce, zmiany hormonalne bądź leki, dlatego nie bagatelizuj ich dopóki nie będziesz miała pewności, że są wynikiem ciąży.

reklama

Badania potwierdzające ciążę

Żeby mieć pewność czy jesteś w ciąży, zrób test ciążowy lub udaj do lekarza, który poprzez badanie ginekologiczne potwierdzi bądź rozwieje Twoje wątpliwości. Badania, jakie wykona i zleci specjalista:

  • badania ultrasonograficzne (USG) - pozwala już około 5. tygodnia ciąży uzyskać potwierdzenie,
  • wysłuchanie tętna płodu - od 24-26 tygodnia ciąży, przykładając stetoskop do brzucha matki można usłyszeć tony serca płodu. Czynność serca płodu można jednak zarejestrować nawet w 12-14 tygodniu, dzięki zastosowaniu kardiodetektorów,
  • wysłuchanie, wyczuwanie i oglądanie ruchom płodu - przy pierwszej ciąży ruchy wyczuwa się od ok. 20 tygodnia, przy następnych wcześniej - już od ok. 17 - 18 tygodnia ciąży,
  • wyczuwalne skurcze macicy (Braxtona Hicksa) - około 9 - 10 tygodnia ciąży pojawiają się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które od 20 tygodnia są wyczuwalne przy badaniu brzucha, a w miarę rozwoju ciąży nasilają swoją częstotliwość.

Pierwsze objawy ciąży wymieniane na forum

"Bolesność piersi, spóźniający się okres i mocne przeczucie, potem 2 testy - jeden wieczorem, drugi rano i już!"

"Najpierw spóźniał mi się okres, a po paru dniach spóźnienia dołączył ból piersi. Zrobiłam test i pokazały się 2 kreski. Piersi bolały mnie przez pierwszy trymestr, i bolało mnie podbrzusze w tym czasie. Do tego jeszcze mdłości."

"Ciągle byłam zmęczona, ziewałam, bardzo chciało mi się spać."

"Odrzucał mnie zapach kawy, której przed ciążą piłam ogromne ilości oraz zapach suszonych grzybów."

"Mnie piersi bolały zaraz po owu i bolą do teraz, a jestem blisko porodu!"

"Już w drugi dzień po owu miałam zawroty głowy podczas obiadu, lub jego gotowania... Wszyscy mówili, że pewnie mam anemię, żebym zrobiła badania itp, bo zawroty głowy to nie mają raczej nic wspólnego z ciążą! No ale po paru dniach zaczęły mnie boleć jajniki, piersi przy dotyku, a potem całe podbrzusze od czasu do czasu. No i pieroński ból brzucha... podczas kichania. W 27dc zrobiłam test i II kreski!"

"Cóż - moje objawy ciąży nie były specjalnie wymyślne: ot, koszmarne bóle piersi, podbrzusze jak przed okresem, lekkie kłucie w boku. Ponadto zaczął odrzucać mnie zapach mango - mojego ukochanego masła do ciała - to z ciekawostek. Zabroniłam mojemu TŻ używać go do odwołania."

"Mnie odrzuciło na samym początku ciąży (jak jeszcze nie wiedziałam, że jestem) od piwa i innych alkoholi (widocznie reakcja obronna organizmu ). Mdliło mnie też na sama myśl o kebabach i fastfoodach. Poza tym zaczęły szczypać mnie sutki i bolał mnie brzuch jakbym miała jakąś niestrawność - byłam nawet na tygodniowym L4, bo lekarz rodzinny stwierdził grypę żołądkową! Moja "grypa" ma teraz 5 miesięcy..."

"U mnie było tak samo, tez niby miałam grypę i wrzody na żołądku i podobnie jak u ciebie moje dolegliwości maja już prawie 6 miesięcy."

"Mnie bolały piersi, ale się nie sugerowałam, bo przed okresem często mnie bolały. Brzuch mnie tez bolał, ale i to mi się przed okresem zdarzało. Jedyne, co mnie zdziwiło (zauważyłam to, ale nie skojarzyłam, że to mogą być objawy ciąży, dopiero później na to wpadłam), to to, że po skoku temperatury cały czas miałam odczucie mokrości, aż do końca. A to mi się nie zdarzało nigdy. Zawsze jak się śluz płodny kończył, to było sucho do okresu. I to było jedyne, co mogło świadczyć o ciąży."

Ładuję...

Ocena: 4.21 z 5. Ocen: 257

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Ciążowe dolegliwości

Ciążowe dolegliwości

Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ciążowych, to jesteś szczęsciarą i pewnie nie czytasz nawet tego...   Więcej

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronieniem kończy się około 20 procent ciąż. Najczęściej w pierwszych tygodniach. Wiele kobiet nawet nie...   Więcej

Rodzaje testów ciążowych

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe stosowano już w starożytności. Kobiety, które spodziewały się, że mogą być w ciąży,...   Więcej

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Ile trwa ciąża? Który to miesiąc, tydzień, trymestr?

Ile trwa ciąża? Który to miesiąc, tydzień, trymestr?

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością nie rozstajesz się z kalendarzem. Wciąż przeliczasz, w którym miesiącu...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża