Objawy ciąży

Objawy ciąży - poranne mdłości i inne pierwsze oznaki

 Ostatnia modyfikacja: 16/09/2018 , artykuł powstał: 26/09/2007

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Zaraz spróbujemy pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie i pokazać, jakich możesz się spodziewać pierwszych objawów ciąży.

Najpierw jednak musimy zrobić drobne zastrzeżenie. U większości kobiet pierwsze oznaki ciąży pojawiają się po jej 4. tygodniu, ale zdarza się, że niektóre objawy dostrzegalne są już kilkanaście dni od zapłodnienia. O ile niektóre kobiety mogą zaobserwować ich pełen wachlarz, o tyle inne mają dość skąpe doświadczenia. Różny jest też poziom intensywności doznań - wiele przyszłych mam objawy ciąży odczuwa silnie, ale inne - cóż, mogłyby je wręcz przegapić.

Jednym słowem - w tej materii nie ma reguły. Jeśli występują u ciebie poniższe objawy, prawdopodobnie jesteś w ciąży, ale żeby mieć pewność, powinnaś zrobić test ciążowy lub umówić się na wizytę u lekarza ginekologa. 

 

reklama

Jakie są najczęściej obserwowane pierwsze objawy ciąży?

Jedne z pierwszych objawów ciąży, które zauważa większość przyszłych mam to:

Objawy ciąży, które obserwowane są rzadziej:

reklama

Śluz - objaw ciąży

Po zapłodnieniu komórki jajowej i jej zagnieżdżeniu się, w organizmie kobiety rozpoczynają się gwałtowne zmiany hormonalne. Przede wszystkim zwiększa się ukrwienie i pojawia rozpulchnienie  szyjki macicy. Zostanie ona zabezpieczona grubą warstwą śluzu.

Ten jeden z pierwszych objawów ciąży, jakim jest zwiększona ilość wydzieliny zauważy jednak tylko część kobiet. Jeżeli znacie swój organizm możecie dosyć szybko zauważyć, kiedy doszło do poczęcia. W przypadku, gdy np. we wcześniejszych cyklach podczas owulacji występowała suchość pochwy, a teraz pojawia się kremowy śluz to może być znak, że jesteście w ciąży.

Brak miesiączki w spodziewanym terminie to często pierwsza oznaka mogąca świadczyć o ciąży.  Prawdopodobnie właśnie w tym momencie większość kobiet sięga po test ciążowy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, może się pojawić lekkie krwawienie, tzw. plamienie implantacyjne i sporo kobiet ma poczucie, że to jest miesiączka. Tymczasem wywołuje je zagnieżdżanie się zapłodnionego zarodka w macicy.

Jednak ten pierwszy zauważalny objaw ciąży nie daje nam  stuprocentowej pewności, że to właśnie ciąża - może bowiem być wynikiem problemów z hormonami, infekcji, przestawienia organizmu po podróży, silnego przemęczenia lub stresu albo nagłej utraty wagi.

Częste oddawanie moczu

Częstsze wizyty w toalecie to kolejne ze zmian i są spowodowane naciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Najczęściej dzieje się tak około szóstego lub ósmego tygodnia po zapłodnieniu. Jednak wiele kobiet ten jeden z pierwszych objawów ciąży często bierze za jakąś infekcję układu moczowego.

Trudno się dziwić, bo rzeczywiście przyczyną częstszego oddawania moczu może być zażywanie środków moczopędnych lub IUD, dlatego ten objaw ciąży jest wielokrotnie ignorowany.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Zapłodnienie skutkować może również, mogą się pojawić dolegliwościami ze  strony układu pokarmowego. I nie chodzi tylko o wymieniane często jako objaw towarzyszący ciąży "smaki". Mogą to być: zaparcia, nudności, wymioty, zgaga i wzdęcia, jadłowstręt, a także wrażliwość na zapachy i zmiana apetytu.

Dokładna przyczyna tych dolegliwości nie jest znana, ale najprawdopodobniej winę za to ponoszą hormony, które w trakcie trwania ciąży zaczynają szaleć. Na przykład wyższy poziom progesteronu spowalnia pracę jelit, co prowadzi do zaparć. Objawy takie pojawiają się około 8 tygodnia ciąży. O ile wymioty i nudności najczęściej mijają w okolicy 14. tygodnia po zapłodnieniu, o tyle pozostałe dolegliwości mogą (ale nie muszą!) towarzyszyć przez całą ciążę.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie muszą jednak być oznaką stanu błogosławionego, mogą bowiem być również wynikiem infekcji, zatrucia pokarmowego lub choroby.

Zmiany nastroju

Wczesnym objawem zajścia w ciążę mogą być także zmiany nastroju, takie jak nadwrażliwość, płaczliwość, znużenie, drażliwość czy też, nadpobudliwość.ć, często wymieniane jako jeden z wczesnych objawów ciąży, są wywołane Za nie również odpowiedzialna jest burza hormonów, natomiast przez burzę hormonalną. I ich intensywność zwykle zmienia się w miarę trwania ciąży. 

Podobne objawy może także wywołać stres, lub zaburzenia hormonalne.

Bolesność piersi

Bolesność piersi jest kolejną oznaką ciąży, występującą najczęściej od około 6 tygodnia po zapłodnieniu, chociaż nie jedna kobieta  odczuwa ją wcześniej. Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, są bolesne, pełniejsze i cięższe. Często uwidacznia się siateczka żyłek, a obszar wokół sutków może nabrać ciemniejszej barwy. Dzieje się tak dlatego, że po zapłodnieniu poziom hormonów ulega szybkim przemianom.

Ciąża, podobnie jak w przypadku innych objawów, nie musi być jednak jedyną przyczyną bolących piersi. Nierzadko  mogą być nią też zaburzenia hormonalne.

Podwyższona temperatura ciała

Podwyższenie temperatury ciała - powyżej 37 °C - utrzymujące się przez około 2-3 tygodnie po owulacji,  również może być jednym z objawów ciąży. Jednak najczęstszą przyczyną stanu podgorączkowego może być zwykła infekcja, dlatego nie zawsze powinno się szukać związku takiej reakcji organizmu z zapłodnieniem. 

Zmiany w narządach płciowych

Oznaki takie jak np. powiększenie macicy, rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy, zasinienie szyjki macicy, może stwierdzić ginekolog w trakcie badań już w 7. - 8. tygodniu ciąży. Od 12. tygodnia powiększenie macicy można rozpoznać przez powłoki brzuszne. Od 16 tygodnia zaczyna rosnąć brzuszek, choć niektóre kobiety ów fakt obserwują znacznie wcześniej.

Przebarwienia skóry

Objawem ciąży mogą być również przebarwienia skórne. Występują one na wargach sromowych, brodawkach, na obszarze od pępka do spojenia łonowego, ale także na twarzy. Pamiętaj, że przebarwienia mogą zostać wywołane przez słońce, zmiany hormonalne bądź leki, dlatego nie bagatelizuj ich dopóki nie będziesz miała pewności, że są wynikiem ciąży.

Zawroty głowy i omdlenia? W ciąży się zdarza.

Zmiany hormonalne wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, by krew była sprawniej dostarczana do dziecka. To powoduje obniżenie ciśnienia krwi u przyszłej mamy - mniej jej dociera do mózgu, a przez to pojawiają się zawroty głowy i omdlenia. Takie dolegliwości mogą być też spowodowane gwałtownym spadkiem poziomu cukru (np. przez nieregularne jedzenie) i obniżeniem ciśnienia krwi. 

Zmęczenie oraz poranne mdłości

Wśród pierwszych objawów ciąży często wymieniane jest uczucie zmęczenia, potrafi się ono bowiem dać we znaki już niedługi czas po zapłodnieniu. Odpowiada za nie wysoki poziom progesteronu, a potęgują: niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi, wzrost produkcji krwi oraz dodatkowe dolegliwości, takie jak np. nudności i wymioty. 

Badania potwierdzające ciążę

 Jeżeli wystąpią u Ciebie powyższe objawy to może znaczyć, że jesteś w ciąży. Żeby mieć pewność - zrób test ciążowy lub udaj do lekarza, który poprzez badanie ginekologiczne potwierdzi bądź rozwieje Twoje wątpliwości. Badania, jakie wykona i zleci specjalista:

  • badania ultrasonograficzne (USG) - pozwala już około 5. tygodnia ciąży uzyskać pełne potwierdzenie ciąży,
  • wysłuchanie tętna płodu - od 24-26 tygodnia ciąży, przykładając stetoskop do brzucha matki można usłyszeć tony serca płodu. Czynność serca płodu można jednak zarejestrować nawet w 12-14 tygodniu, dzięki zastosowaniu kardiodetektorów,
  • wysłuchanie, wyczuwanie i oglądanie ruchom płodu - przy pierwszej ciąży ruchy wyczuwa się od ok. 20 tygodnia, przy następnych wcześniej - już od ok. 17 - 18 tygodnia ciąży,
  • wyczuwalne skurcze macicy (Braxtona Hicksa) - około 9 - 10 tygodnia ciąży pojawiają się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które od 20 tygodnia są wyczuwalne przy badaniu brzucha, a w miarę rozwoju ciąży nasilają swoją częstotliwość.

reklama

Pierwsze objawy ciąży wymieniane na forum:

"Bolesność piersi, spóźniający się okres i mocne przeczucie, potem 2 testy - jeden wieczorem, drugi rano i już!"

"Najpierw spóźniał mi się okres, a po paru dniach spóźnienia dołączył ból piersi. Zrobiłam test i pokazały się 2 kreski. Piersi bolały mnie przez pierwszy trymestr, i bolało mnie podbrzusze w tym czasie. Do tego jeszcze mdłości."

"Ciągle byłam zmęczona, ziewałam, bardzo chciało mi się spać."

"Odrzucał mnie zapach kawy, której przed ciążą piłam ogromne ilości oraz zapach suszonych grzybów."

"Mnie piersi bolały zaraz po owu i bolą do teraz, a jestem blisko porodu!"

"Już w drugi dzień po owu miałam zawroty głowy podczas obiadu, lub jego gotowania... Wszyscy mówili, że pewnie mam anemię, żebym zrobiła badania itp, bo zawroty głowy to nie mają raczej nic wspólnego z ciążą! No ale po paru dniach zaczęły mnie boleć jajniki, piersi przy dotyku, a potem całe podbrzusze od czasu do czasu. No i pieroński ból brzucha... podczas kichania. W 27dc zrobiłam test i II kreski!"

"Cóż - moje objawy ciąży nie były specjalnie wymyślne: ot, koszmarne bóle piersi, podbrzusze jak przed okresem, lekkie kłucie w boku. Ponadto zaczął odrzucać mnie zapach mango - mojego ukochanego masła do ciała - to z ciekawostek. Zabroniłam mojemu TŻ używać go do odwołania."

"Mnie odrzuciło na samym początku ciąży (jak jeszcze nie wiedziałam, że jestem) od piwa i innych alkoholi (widocznie reakcja obronna organizmu ). Mdliło mnie też na sama myśl o kebabach i fastfoodach. Poza tym zaczęły szczypać mnie sutki i bolał mnie brzuch jakbym miała jakąś niestrawność - byłam nawet na tygodniowym L4, bo lekarz rodzinny stwierdził grypę żołądkową! Moja "grypa" ma teraz 5 miesięcy..."

"U mnie było tak samo, tez niby miałam grypę i wrzody na żołądku i podobnie jak u ciebie moje dolegliwości maja już prawie 6 miesięcy."

"Mnie bolały piersi, ale się nie sugerowałam, bo przed okresem często mnie bolały. Brzuch mnie tez bolał, ale i to mi się przed okresem zdarzało. Jedyne, co mnie zdziwiło (zauważyłam to, ale nie skojarzyłam, że to mogą być objawy ciąży, dopiero później na to wpadłam), to to, że po skoku temperatury cały czas miałam odczucie mokrości, aż do końca. A to mi się nie zdarzało nigdy. Zawsze jak się śluz płodny kończył, to było sucho do okresu. I to było jedyne, co mogło świadczyć o ciąży."

Pierwsze tygodnie ciąży mogą okazać się także bezobjawowe ;-)

"Przez 2 pierwsze tygodnie żadnych objawów ciąży! Po 7 dniach od owulacji zrobiłam test - druga kreska była słabiusieńka i pojawiła się dopiero po 6-7 minutach, a powinna po 3 - myślałam więc, że nic z tego. II test robiłam jakieś 2 dni po spodziewanej @ - druga kreska też słaba, ale jednak była! :)"

"Nic mnie nie boli, niedobrze też mi nie jest i płaczliwa ani zmierzła nie jestem. Podejrzewam że już niedługo się to zmieni."

"A ja nie miałam żadnych oznak ciąży. Rozchorowałam się po powrocie znad morza, ale sądziłam, ze to kwestia zmiany klimatu.. Cykle zawsze miałam długie, więc 40 dzień mnie nie szokował. W dniu, kiedy wracał mąż z 10-dniowego pobytu za granicą zrobiłam test, by wiedzieć co mu powiedzieć. No i były 2 kreseczki. Następnego dnia powtórzyłam, by nie było wątpliwości.. Piersi nie bolały mnie wcale, do samego końca."

Testy ciążowe a ich czułość

"Quick View test-moim zdaniem najdokładniejszy, wykrywa nawet na dwa dni przed spodziewanym terminem miesiączki."

"Ja pierwszy test robiłam sobie jakiś tydzień po zbliżeniu i wyszedł mi negatywny - po 2 tygodniach, kiedy miałam dostać miesiączkę (spóźniała mi się) okazało się, że będę jednak mamą."

"Dziewczyny - testy są różne - ja jednego dnia zrobiłam cztery - różnych firm. To było 2-3 dni po tym jak miałam dostać okres. Na dwóch z nich owe dwie kreski były super wyraźne, na dwóch pozostałych bardzo słabe, ledwo widoczne (te dwa były jednej firmy ale nie pamiętam jakiej). Zróbcie kilka różnych testów. A najlepiej jak się wam okres opóźni, zróbcie test w laboratorium - nie będzie wątpliwości."

"Testy bywają zawodne, nawet często, wiem o tym od pacjentek (jestem położną).

"Zresztą jak ktoś jest bardzo ciekawy, to można zrobić test beta hcg ilościowo z krwi - daje wyniki pozytywne już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Ale z drugiej strony takie najmniejsze fasolki często nie dożywają do terminu spodziewanej @ i niby wynik pozytywny, a @ się pojawia i ciąży brak..."

Krwawienia po zapłodnieniu- czy to – czy to jednak okres?

"Jeśli chodzi o plamienia to szczerze przyznaję, że w mojej drugiej donoszonej ciąży też tak miałam (kilka dni po spodziewanym terminie okresu). Jak się jednak okazało, okres to to nie był - bo dziś Niunia ma 14 m-cy."

"Odnośnie krwawienia/plamienia w ciąży - jest to możliwe i wbrew pozorom często spotykane, nawet do 16 tygodnia ciąży, dopóki dzidziuś z dodatkami (łożysko, worek owodniowy) nie wypełnią jamy macicy."

Ciąża czy nie?

Aby mieć pewność, że jesteś w ciąży, nie wystarczy przeczucie, obserwacja ciała czy nawet zrobienie testu ciążowego. Najlepiej udać się do lekarza, który poprzez badanie ginekologiczne potwierdzi bądź rozwieje wątpliwości.

Pewnymi i obiektywnymi objawami ciąży są:

  • obraz z badania ultrasonograficznego (USG) - pozwala już około 5 tygodnia ciąży uzyskać pełne potwierdzenie ciąży,
  • wysłuchanie tętna płodu - od 24-26 tygodnia ciąży, przykładając stetoskop do brzucha matki można usłyszeć tony serca płodu. Czynność serca płodu można jednak zarejestrować nawet w 12-14 tygodniu, dzięki zastosowaniu kardiodetektorów,
  • wysłuchanie, wyczuwanie i oglądanie ruchów płodu - przy pierwszej ciąży ruchy wyczuwa się od ok. 20 tygodnia, przy następnych wcześniej - już od ok. 17 - 18 tygodnia ciąży,
  • wyczuwalne skurcze macicy (Braxtona Hicksa.) - około 9 - 10 tygodnia ciąży pojawiają się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które od 20 tygodnia są wyczuwalne przy badaniu brzucha, a w miarę rozwoju ciąży nasilają swoją częstotliwość.
Ładuję...

Ocena: 4.22 z 5. Ocen: 241

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Badania w ciąży

Badania w ciąży

Jakie badania powinnaś zrobić w ciąży? Poniżej krótka tabelka. Jeżeli masz problem z odczytaniem danych,...   Więcej

Ciążowe dolegliwości

Ciążowe dolegliwości

Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ciążowych, to jesteś szczęsciarą i pewnie nie czytasz nawet tego...   Więcej

Rodzaje testów ciążowych

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe stosowano już w starożytności. Kobiety, które spodziewały się, że mogą być w ciąży,...   Więcej

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża