reklama
40. tydzień

40. tydzień ciąży

Gratulacje ! Ukończyłaś 40. tydzień ciąży i dokonałaś prawdziwego cudu - w Twoim ciele powstała nowa ludzka istota! Ostatni tydzień ciąży kończy data zaznaczona w kalendarzu na czerwono. Magiczny dzień nadchodzi i...
w połowie przypadków dalej chodzisz w ciąży. Pamiętaj, że tylko 5% kobiet rodzi dokładnie "w terminie". Około 50% będzie mieć swoje dzieci między 39 a 41 tygodniem, a nawet do 88% z nas, między 38 do 42 tygodniem. 6 do 7% dzieci urodzi się przedwcześnie (przed 37 tygodniem).

Twoje dziecko w 40-tym tygodniu ciąży

jest gotowe do narodzin. Powoli przygotowuje się, aby przedostać się przez kanał rodny na zewnątrz. Jeśli umiejscowione jest główką do dołu, jego nóżki są podciągnięte do klatki piersiowej a kolanka znajdują się przed jego noskiem. Kości głowy dziecka są miękkie i elastyczne, aby ułatwić proces wydostawania się przez kanał rodny. Twoje dziecko będzie nadal kopać i się kręcić choć będziesz to odczuwać w niższej partii brzucha. Szybki przepływ krwi przez pępowinę utrzymuje ją napiętą, co zapobiega jej zaplątaniu.

Podczas tych kilku ostatnich miesięcy Twój maluch miał okazję przyzwyczaić się do pojawiających się od czasu do czasu skurczy macicy (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), które podczas porodu staną się dużo silniejsze i pozwolą mu wydostać się na świat.  Przeciętny noworodek ma ok. 50 cm długości i waży ok. 3,5 kg. Jego główka ma około 10 cm. średnicy.

40 tydzień ciąży  - co się dzieje z Tobą przed porodem?

Mija dzień za dniem, a ty wciąż czekasz... Pamiętaj, że bardzo ważne jest Twoje samopoczucie także w tych ostatnich chwilach przed porodem. Nie denerwuj się kolejnym dniem oczekiwania. Jeżeli nie zauważasz niepokojących objawów, to z pewnością narodziny Twojego dziecka odbędą się w najbardziej odpowiednim dla niego momencie. Jeżeli bierne czekanie źle na Ciebie wpływa, zrób coś, na co masz szczególną ochotę. Może dobrym rozwiązaniem będzie wyjście do kina?

Pewnie już od jakiegoś czasu czujesz zmiany w aktywności płodu. Więcej rozpychania się i kręcenia, a mniej kopania. Coraz częściej masz prawo odczuwać dyskomfort i ból w okolicy miednicy, bóle pleców i trudności z zasypianiem. Nie tylko dziecko czuje coraz intensywnej skurcze Braxtona-Hicksa. Dla ciebie mogą jednak być bolesne, więc staraj się ćwiczyć techniki oddechowe. Po obniżeniu brzucha poczujesz, że łatwiej ci oddychać, jednak twój pęcherz będzie częściej dopominał się wizyt w toalecie.

W 40 tygodniu ciąży masz prawo czuć się już bardzo zmęczona, rozdrażniona i zniecierpliwiona. Te wszystkie emocje są zupełnie naturalne. Jeżeli w jakimkolwiek momencie coś cię zaniepokoi koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń do szpitala. Zresztą w 40. tygodniu ciąży lekarz zapewne poprosi cię, abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG, żeby kontrolować stan twój i dziecka.  Podczas wizyt postaraj się zadać mu nurtujące cię pytania. 

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznasz?

Niektóre z objawów mogą wcale nie wystąpić, albo bardzo delikatnie, jednak podamy je wszystkie żebyś była przygotowana.

Odejście czopu śluzowego

W pewnym momencie może się pojawić więcej upławów, jest to związane z gotowością szyjki macicy do otwarcia podczas zbliżającego się porodu. Czop śluzowy może zostać wydalony zarówno kilka dni przed rozpoczęciem porodu, a czasem dopiero w momencie odejścia wód płodowych. Jeżeli wydzielina jest lekko różowa lub pojawiają się w niej pasemka krwi poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu doby.

Odejście wód płodowych

Może nastąpić gwałtownie (chluśnięcie) lub powolnie (wyciekanie). Jeżeli masz wrażenie, że wody zaczynają odchodzić koniecznie zgłoś się do szpitala, nawet jeśli nie towarzyszą temu inne objawy zbliżającego się porodu. Lekarz sprawdzi, czy rzeczywiście odchodzą ci wody płodowe, czy jest to wyciek moczu, który może się zdarzać pod koniec ciąży.  Dla pewności zanim ruszysz do szpitala możesz założyć podpaskę i obserwować kolor płynu.  Oczywiście wody płodowe nie muszą odejść przed porodem.

Przeczytaj też, co zrobić, kiedy odeszły Ci wody płodowe, a nie masz skurczów.

Często pęcherz płodowy przebija położna w trakcie porodu.

Biegunka, rozstrój żołądka, mdłości

Przed wystąpieniem akcji porodowej organizm w naturalny sposób dąży do oczyszczenia się. Sensacje te mają na celu uwolnienie ciała od napięcia oraz usunięcia wszelkich przeszkód, które mogłyby utrudniać główce dziecka w przechodzeniu przez kanał rodny. Często biegunce towarzyszą bóle, które są podobne do menstruacyjnych.

Zmiany nastroju

Możesz być pobudzona i pełna energii, bądź wręcz przeciwnie – oszołomiona i zirytowana. Mogą pojawić się o dreszcze, bóle głowy, kołatanie serca.

Skurcze macicy, ból brzucha i okolicy krzyża

W miarę upływu czasu stają się coraz częstsze, regularne i mocniejsze. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból w plecach, udach, pachwinach. To główka dziecka, która wstawiła się w kanał rodny uciska na nerwy.

Ciąża po 40. tygodniu – kiedy stanie się przenoszoną, czy przeterminowaną?

Jeśli dziecko nie rodzi się w wyznaczonym terminie to stan ten mamy nazywają często "ciążą przeterminowaną" lub "ciążą przenoszoną". Jednak te nazwy mają zupełnie inne znaczenie. Ciąża przeterminowana określa jedynie sytuację, kiedy dziecko nie urodziło się w wyznaczonym terminie. Druga nazwa jest związana z sytuację patologiczną, w której życie dziecka jest zagrożone.

O ile ciąża przeterminowana jest częstym zjawiskiem, bo poród w terminie (jak już pisaliśmy powyżej) odbywa się jedynie w 5% ciąż, o tyle ciąża przenoszona musi być monitorowana, a poród często wywoływany. Jeśli miną 42 tygodnie ciąży i nie rozpoczynają się skurcze każda przyszła mama musi bezwzględnie pojawić się w szpitalu.

Podczas wizyty  lekarz zmierzy obwód brzucha i zważy ciężarną. Na podstawie wyników będzie mógł w przybliżeniu sprawdzić ubytek płynu owodnionego. Wykona także amnioskopię. Za pomocą wziernika wprowadzanego przez pochwę do szyjki macicy będzie mógł określić kolor i ilość wód płodowych oraz ocenić stan błon płodowych. Oczywiście przyszła mama będzie również poddana badaniu KTG, które rejestruje akcję serca dziecka i reakcję na skurcze macicy.

Jeśli wyniki wyjdą prawidłowe lekarz może zalecić dalsze oczekiwanie na  samoistny poród. W innym przypadku, np: zazielenienia wód, czy spadkach tętna zaleci wywołanie porodu za pomocą kroplówki naskurczowej, przebicia pęcherza a w przypadku nie wystąpienia akcji porodowej wykona cesarskie cięcie.

40. tydzień ciąży – co możesz zrobić?

Ciąża po terminie? Zachowaj spokój
Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Skup się na rzeczach, które pomogą ci podczas porodu. Przećwicz techniki oddechowe. Sprawdź, czy w torbie do szpitala znalazły się wszystkie potrzebne rzeczy.  Jeśli nie możesz się doczekać istnieje kilka sposobów, które być może pomogą Ci wywoływać skurcze porodowe. Pikantne jedzenie, seks, czy chodzenie po schodach.

Postaraj się, jak najdłużej spać
Jasne, że nie wyśpisz się na zapas, ale w najbliższych tygodniach i miesiącach właśnie tego będzie ci brakować najbardziej. Sen może cię odprężyć, zregenerować i przygotować do wyzwania  zwanego porodem.

Zrób dla siebie, na co tylko masz ochotę
Skorzystaj z tego czasu, aby odpocząć i robić rzeczy, które zawsze chciałaś zrobić. Wyjdź do kina, umów się z przyjaciółkami na plotki, pójdź do fryzjera, czy manikiurzystki. Przeczytaj jakąś książkę, kup kolorowe magazyny i spędź trochę czasu z partnerem. To już ostatnie chwile, które spędzicie tylko we dwoje. Bo  za moment wasze życie kompletnie się zmieni i rozpoczniecie wspólnie zupełnie nową podróż.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Czy to już poród?

reklama