reklama
4. tydzień

4. tydzień ciąży

Zagnieżdżenie

W czwartym tygodniu ciąży (ok. 5 dni po poczęciu) następuje zagnieżdżenie. W tym okresie niektóre kobiety - szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - mają złe samopoczucie, mogą także obserwować niewielkie krwawienie.

Twoje dziecko

W 4 tygodniu ciąży witamy... zarodek (embrion). W czasie dwóch tygodni od zapłodnienia Twoje dziecko zyskuje oficjalnie miano zarodka. Zaczyna się już tworzyć łożysko, dzięki któremu dziecko będzie się odżywiać. Już 21 dni po poczęciu rozpocznie pracę malutkie serduszko, które będzie rytmicznie pompować krew.

Co się dzieje z Tobą?

4 tydzień ciąży to czas, kiedy Twój organizm zaczyna produkować hormon ciążowy HCG, co może powodować  mało przyjemne objawy: niepokój, wymioty, mdłości, zawroty głowy, omdlenia, zmęczenie i wahania nastroju. 

Twoje piersi staną się bardziej obrzmiałe i bolesne, a czasami można poczuć mrowienie. Niektóre kobiety również zauważają, że ich zmysł węchu staje się wyostrzony i na określone zapachy mogą reagować falą mdłości.

Część z was może właśnie w czwartym tygodniu ciąży odczuwać szczególnie silne objawy napięcia przedmiesiączkowego: powiększone piersi, wzrost wagi, napięcie podbrzusza, częste oddawanie moczu, zmiany nastroju i zmęczenie. Miesiączka wydaje się tuż tuż... ale nie nadchodzi.

Czy jesteś w ciąży? Na stronie objawy ciąży opublikowaliśmy prosty quiz, który pozwoli Ci sprawdzić, czy jesteś w ciąży.  

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Dołącz do forum dla przyszłych mam

Pierwsze objawy ciąży - film

reklama
reklama