reklama
6. tydzień

6. tydzień ciąży

Gratulacje! Twoja ciąża została potwierdzona! Na pewno zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób powiadomić o tym swoich najbliższych Wiele kobiet w obawie przed poronieniem zwleka do czasu gdy minie pierwszy trymestr ciąży, ale nie jest to łatwe! Przeczytaj nasz poradnik - jak powiedzieć bliskim o ciąży.

Nadszedł czas, aby otoczyć swoje ciało szczególną troską. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, odstaw papierosy, alkohol oraz inne używki i staraj się unikać wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Kolejne kilka tygodnia to najważniejszy okres dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Twoje dziecko
W tym tygodniu dziecko osiąga 4 milimetry "wzrostu" Coraz wyraźniej wyodrębnić można jego głowę i tułów. Pojawiają się zawiązki rąk, nóg a także oczu, uszu, nosa, oraz organów wewnętrznych. Pojawia się również otwór ustny, oraz zawiązki mózgu i rdzenia kręgowego. Jego serduszko bije 80 razy na minutę (i coraz szybciej każdego dnia).

Co się dzieje z Tobą?
Twoja macica jest obecnie wielkości dużej śliwki, możesz także odczuwać szczególne napięcie piersi. Niestety, niektóre kobiety zaczynają zmagać się z mniej przyjemnymi aspektami "odmiennego stanu" dopadają je poranne mdłości (które u wyjątkowo pechowych przeciągają się na cały dzień).Te mało przyjemne "atrakcje" nie zawsze pozwalają trwać w stanie radości.

Czasami zdarza się, że mimo braku dolegliwości czujesz się zagubiona. Stereotyp radosnej mamusi, pełnej akceptacji dla poczętego dziecka dosyć mocno zakorzenił się w naszym społeczeństwie. Jeżeli nie czujesz zachwytu, z powodu ciąży, nie martw się. Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą. I pamiętaj, że u wielu kobiet, które nawet miesiącami planują poczęcie dziecka - kryzys na początku ciąży nie należy do rzadkości!

Za chwilę zacznie się 7 tydzień ciąży i może już czas dołączyć do forum dla przyszłych mam?

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,02 z 5. Głosów: 220
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama