reklama
Toksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza (choroba odzwierzęca, zakaźna, pasożytnicza, wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii). Jest to jedno z poważnych niebezpieczeństw czyhających na zdrowie twojego nienarodzonego dziecka.

Częstość występowania toksoplazmozy wrodzonej (czyli zachorowanie dzieci matek, które w czasie ciąży przebyły zakażenie pierwotniakiem) w Polsce to ok. 200-400 przypadków rocznie.

Toksoplazmoza w ciąży

Jeśli zaraziłaś się toksoplazmozą zanim zaszłaś w ciążę- twój organizm zdążył już wytworzyć ochronne przeciwciała. Sytuacja zaczyna się robić poważna wtedy, gdy toksoplazmozą zarazisz się w ciąży.

W pierwszym trymestrze choroba ta może wywołać nawet poronienie. Jeśli zarazisz się po 12. tygodniu, twoje dziecko może przyjść na świat za wcześnie, z niedowagą, uszkodzeniem wzroku lub trwałymi zaburzeniami neurologicznymi (od momentu zarażenia się matki do zakażenia płodu upływa kilka tygodni).

W im późniejszym tygodniu ciąży zarazi się matka, tym krótszego czasu trzeba do zakażenia dziecka; im młodsza ciąża, tym choroba cięższa.

Toksoplazmoza; jak można się zarazić?

<s<>•    bezpośrednio od chorego kota (wyłącznie od kota, nigdy od innych zwierząt),</s<>

•    drogą pokarmową (zjedzenie zakażonego surowego albo niedogotowanego mięsa, w którym znajdują się cysty (80% przypadków toksoplazmozy u człowieka). Cysty mogą się również znajdować w wodzie, ziemi, jarzynach zanieczyszczonych odchodami kota. Wydzieliny i wydaliny zarażonych zwierząt (np. mleko, ślina itp.) także stanowią potencjalne źródło zakażenia;). Sprawdź, czego nie jeść w ciąży

•    przez uszkodzoną skórę (weterynarze, pracownicy laboratorium) lub błonę śluzową odbytu.

•    przez transfuzję krwi, przeszczep zakażonych narządów.

•    drogą łożyskową - płód zostaje zakażony, gdy w czasie ciąży u matki wystąpi czynna infekcja;

Toksoplazmoza - leczenie w ciąży

Gdy dojdzie do zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wytwarzane są przeciwciała klas IgG, IgM, IgA, IgE. Na podstawie wyznaczania ich miana stwierdza się, czy dana osoba przeszła toksoplazmozę, czy właśnie choruje itp.

Lekiem z wyboru toksoplazmozy w ciąży jest Spiramycyna - Rowamycyna doustnie, a przez rok po porodzie u dziecka należy seryjnie określać poziom przeciwciał IgG i IgM.

Toksoplazmoza- jak uniknąć?

Przed zajściem w ciążę lub na jej początku można zrobić badanie krwi, które wykaże, czy przebyło się toksoplazmozę, czy też nie. Jeżeli tak - płód nie jest zagrożony, jeśli nie- Kobiety ciężarne powinny zwrócić uwagę na to, by:

1. spożywać mięso wyłącznie dobrze ugotowane- unikać posiłków z mięsa marynowanego, grillowanego lub wędzonego oraz surowego mleka

2. dokładnie myć przed jedzeniem owoce i warzywa

3. dokładnie myć ręce i sztućce, które miały kontakt z „surowizną”

4. do prac ogrodowych zawsze stosować rękawice gumowe

5. unikać kontaktu z kotami oraz ich odchodami. Koty domowe karmić wyłącznie suchą karmą oraz uniemożliwić im opuszczanie pomieszczeń domowych.

Monika Z-B

Na forum - mamy rozmawiają o toksoplazmozie

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama