Wszystko co musisz wiedzieć o USG w ciąży

USG w trakcie ciąży - pytania i odpowiedzi

Wszystko co musisz wiedzieć o USG w ciąży

USG w ciąży to ważne badanie, dzięki któremu lekarz może kontrolować rozwój dziecka oraz budowę jego ciała. Badanie umożliwia również wczesne wykrycie wad płodu. Jest bardzo istotne, a przy tym bezpieczne i nieinwazyjne. Jak wygląda badanie USG w trakcie ciąży? Dlaczego jest ważne? Czy jest obowiązkowe? Zobacz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Co to jest USG?

USG (badanie ultrasonograficzne, ultrasonografia) to proste, szeroko dostępne badanie obrazowe, które dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących dziecka oraz jego dobrostanu. Pozwala monitorować rozwój płodu i nadzorować przebieg ciąży na jej każdym etapie.

Badanie wykorzystuje ultradźwięki, które są wysyłane przez głowicę w kierunku badanych narządów. Fale akustyczne o wysokiej częstotliwości w zakresie od 1 do 10 MHz, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, wnikają do ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Odbijają się od organów i z czujnika są przesyłane dalej.

Ważną częścią aparatu jest głowica, w której znajduje się przetwornik ultradźwięków. Lekarz, przesuwając ją, uzyskuje obraz płodu, który w postaci czarno-białego obrazu powstaje na monitorze. To możliwe dzięki temu, że impuls akustyczny zostaje zamieniony na elektryczny.

Czy do USG trzeba się specjalnie przygotowywać?

Do badania USG ciąży nie trzeba się specjalnie przygotowywać (jedynie we wczesnej ciąży pacjentka powinna zadbać o opróżnienie pęcherza moczowego przed badaniem dopochwowym). Na wizytę warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną (zwłaszcza wyniki poprzednich ultrasonografii).

USG jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne dla mamy i dziecka. Trwa około 20 minut. Można je wykonać w wielu placówkach, tak w ramach NFZ, jak i prywatnie.

Czy USG w ciąży jest obowiązkowe?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w trakcie ciąży każda kobieta powinna mieć wykonane obowiązkowo 4 badania ultrasonograficzne.

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne kalendarz badań w ciąży, uwzględnia wykonanie USG w następujących terminach:

 

  • do 10. tygodnia ciąży (nieobowiązkowe). To badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową potwierdzające ciążę,

  • między 11. a 13. tygodniem ciąży (obowiązkowe), tzw. USG genetyczne wykonywane w celu wstępnej oceny anatomii płodu. To jedno z przesiewowych, nieinwazyjnych badań prenatalnych,

  • w 18.- 22. tygodniu ciąży (obowiązkowe), tzw. USG połówkowe (celem jest ocena narządów dziecka pod kątem wad rozwojowych),

  • między 28. - 32. tygodniem ciąży wykonywane jest kolejne obowiązkowe badanie (3. trymestru),

  • niezwłocznie po 40. tygodniu ciąży, ponieważ po 280 dniach ciąży wzrasta ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Rekomendacje dotyczą ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo oraz kobiet bez powikłań podczas poprzednich ciąż i porodów, bez przewlekłych chorób, z prawidłowym przebiegiem obecnej ciąży. Jeśli ciąża przebiega nieprawidłowo, jest zagrożona lub mnoga, USG wykonuje się częściej.

Przesiewowe badanie ultrasonograficzne powinno być oferowane wszystkim ciężarnym. Odmowa przez pacjentkę wykonania badania powinna być udokumentowana w formie pisemnej, najlepiej wraz z podpisem ciężarnej.

Kiedy badanie USG ciąży dopochwowe, a kiedy przez brzuch?

USG wykonuje się dopochwowo lub zewnętrznie, przez powłoki brzuszne. W początkach ciąży lekarz korzysta z metody dopochwowej. Do 11.- 12. tygodnia ciąży USG wykonuje się sondą dopochwową, a później przez brzuszną.

Jak często wykonywać USG ciąży?

Pierwsze badania USG w ciąży najczęściej przeprowadza się między 7. a 8. tygodniem ciąży. Jego celem jest jej potwierdzenie. Kobiety po otrzymaniu dodatniego wyniku testu ciążowego powinny zgłosić się do ginekologa zazwyczaj po skończonych 6 tygodniach ciąży. Wcześniej lekarz może nie być w stanie uwidocznić jaja płodowego w USG.

Drugie badanie USG powinno być przeprowadzone pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży. Wtedy pokazuje czynność serca płodu, rozwój mózgu płodu i przezierność karkową. Lekarz w badaniu USG I. trymestru ocenia anatomię płodu czyli między innymi czaszkę, serce, pęcherz moczowy oraz położenie żołądka.

W 18.-22. tygodniu ciąży przeprowadza się tzw. USG połówkowe. Celem badania jest ocena narządów dziecka pod kątem wad rozwojowych). Wówczas lekarz sprawdza budowę czaszki, szkieletu, serca i nerek, żeby wykryć ewentualne wady płodu. Wtedy również można spróbować określić płeć malucha.

Ostatnie badanie USG czeka ciężarną w 36. tygodniu ciąży. Potwierdzi ułożenie dziecka do porodu, sprawdzi ilość płynu owodniowego, również wielkość płodu i stan łożyska.

Częstsze badanie USG wykonywane jest według indywidualnych wskazań, kiedy pojawiają się jakieś nieprawidłowości. 


Do specjalistycznych badań należy USG dopplerowskie, które pozwala ocenić przepływy w krążeniu maciczno-łożyskowym oraz echo serca płodu, które pokazuje budowę serca i układu krążenia dziecka. Wskazaniem do niego jest wykrycie nieprawidłowości w trakcie standardowego badania USG.

Po co USG w ciąży?

Na każdym etapie rozwoju płodu badanie ultrasonograficzne ma inną specyfikę. Inny jest cel badania w I trymetrze ciąży, w odróżnieniu od II i III trymestru. Każde służy wykryciu ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Celem badania jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dodatkowo w czasie badania można zdiagnozować:

  • ewentualną ciążę mnogą,
  • określić długość ciemieniowo-siedzeniową płodu (od czubka głowy do pośladków),
  • stwierdzić tzw. wiek ciążowy,
  • lokalizację jaja płodowego czy obecność pęcherzyka ciążowego (pierwsze USG ciąży).

reklama

Badanie USG 2D, 3D czy 4D?


USG może być wykonane w kilku opcjach. Jak wyglądają oraz czym się różnią badania USG 2D, 3D oraz 4D?

USG 2D

USG 2D to badanie z obrazem dwuwymiarowego 2D. Widać na nim wnętrze macicy i zarysy ciała płodu oraz jego narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz dokonuje oceny różnych części ciała, może sprawdzić łożysko i ilość wód płodowych. 


USG 3D

USG 3 D  pokazują trójwymiarowy obraz obrazu płodu i wnętrza macicy, dzięki czemu lekarz otrzymuje dokładny obraz dziecka. Może przeprowadzić dokładne analizy i pomiary.


USG 4D

USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe dziejące się w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu można obserwować ruch płodu, pracy serca i pozostałych organów. Jest najbardziej precyzyjnym sposobem wykrywania wad wrodzonych.

Dlaczego warto wykonać badanie prenatalne?

Badania prenatalne w ciąży, w tym USG, należy i warto wykonać. W większości przypadków zapewniają przyszłym rodzicom spokój i dają poczucie bezpieczeństwa. Gdy wieści nie będą pomyślne, opiekunowie będą mogli przygotować się na narodziny dziecka wymagającego specjalnej opieki i leczenia.

Ponieważ badania prenatalne pozwalają wykryć wady genetyczne, choroby i zaburzenia na wczesnym etapie ciąży, możliwe jest nie tylko ułożenie sobie wszystkiego w głowie, ale i zaplanowanie terapii tak w życiu płodowym, jak i po narodzinach. Możliwe jest także przygotowanie personelu medycznego na narodziny chorego dziecka, a ciężarna może zostać skierowana na porodówkę w ośrodku o wyższym stopniu referencyjności.

Wczesne wykrycie wad płodu przede wszystkim zwiększa szanse na ocalenie jego życia i zdrowia.

Kiedy wykonuje się USG połówkowe w ciąży?

USG połówkowe jest bardzo ważnym badaniem, które najlepiej wykonać pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży. Umożliwia ono szczegółową ocenę anatomii płodu, także pod kątem występowania wad wrodzonych.

Teoretycznie przedział czasowy, w jakim powinno się wykonać USG połówkowe to 18. - 22. tydzień ciąży, jednak o ile 22. tydzień ciąży stanowi górną granicę (ze względów prawnych), o tyle ginekolodzy namawiają, by z badaniem poczekać i wykonać je dopiero po 20. Dlaczego? Ponieważ wtedy dziecko jest większe i na tyle duże, że lepiej widać jego organy.

Czy USG w ciąży jest bezpieczne?

Badanie USG jest bezpieczne. Do tej pory nie wykazano w sposób przekonywujący, aby wykonywanie rutynowego badania niosło ze sobą ujemne skutki zdrowotne dla dziecka lub matki. Obecnie nie istnieją badania, których wyniki sugerowałyby, że badanie ultrasonograficzne wpływa niekorzystnie na rozwój płodu.

Ewentualne zastrzeżenia mogą dotyczyć jedynie USG dopochwoego, ze względu na wysoką częstotliwość stosowanej wiązki ultradźwiękowej, co przy długim czasie wykonywania badania może podnieść temperaturę w tkankach.

reklama

Kiedy najwcześniej można stwierdzić ciążę w USG?

Pierwsze USG w ciąży wykonuje się około 11. tygodnia, ale przy zastosowaniu głowicy dopochwowej ciążę można stwierdzić po 4 tygodniach licząc od daty ostatniej miesiączki. Nie musisz się do niego przygotowywać. 

Podczas tego USG lekarz potwierdzi ciążę i sprawdzi, czy jest prawidłowo zlokalizowana. Powie także, czy jest pojedyncza, czy możesz spodziewać się bliźniąt lub wieloraczków. Ginekolog ustali przybliżony termin porodu za pomocą oceny długości płodu.

Kiedy widać i słychać bicie serca płodu?

Serce dziecka zaczyna bić około 6 tygodnia ciąży (liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - przeczytaj więcej o tym jak liczy się dzień, tydzień i miesiąc ciąży). Ponieważ niektóre kobiety mają różną długości cyklu, więc w tej sytuacji można tylko oszacować wiek ciąży w przybliżeniu.

Przez dopochwowe badanie ultrasonograficzne (USG wewnętrzne) można wykryć bicie serca właśnie już około 6 tygodnia. Pamiętaj jednak, że w tym czasie nie musi być jeszcze słyszalne. Mają na to wpływ różne czynniki, np. jakość ultrasonografu, budowa matki i położenie jej macicy itp. Niektóre mamusie zobaczą bicie serduszka dopiero w 8 tygodniu. Jeśli do tego czasu nadal nie widać akcji serca zazwyczaj niestety oznacza to poronienie.

Kiedy można poznać płeć dziecka w badaniu USG ciąży?

Płeć dziecka można poznać zwykle po 20. tygodniu ciąży. Choć zdarzają się pomyłki, dzieje się tak rzadko. Wiele zależy od doświadczenia lekarza i jakości sprzętu.

Jak ustalić termin porodu za pomocą USG?

Jeżeli badanie wykonywane jest w 1. trymestrze ciąży to błąd pomiaru wynosi ± tydzień. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większy jest rozrzut wyników. Określanie terminu porodu pod koniec ciąży przy pomocy wymiaru dwuciemieniowego to błąd ± 3 tygodnie.

Na rozrzut statystyczny nakłada się też błąd aparatu i błąd wykonującego pomiar. Jeżeli więc pod koniec ciąży termin porodu według USG przesuwa się nawet o 14 dni, to nie ma się czym przejmować.  


reklama

Czy podczas badania USG ciąży można wykluczyć wady genetyczne płodu?

Jednym z głównych celów badania wykonywanego pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży jest ocena ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych, tj. zespołu Downa (trisomii 21), zespołu Edwardsa (trisomii 18) i zespołu Pataua (trisomii 13).

W tym celu pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży ocenia się tzw. przezierność karkową, czyli zbiorniczek płynu na karku płodu oraz obecność lub brak kości nosowej.

Co oznaczają skróty na na opisie USG?

W czasie badanie wykonuje się szereg pomiarów, które pomagają w określeniu przybliżonego terminu porodu i sprawdzeniu czy dziecko rozwija się prawidłowo. 
Najczęściej badanie USG uwzględnia takie parametry jak:

skrót rozwinięcie
EDD przybliżona data porodu
OM ostatnia miesiączka
TP termin porodu
DX elkość pęcherzyka ciążowego
GS średnica pęcherzyka ciążowego
HC obwód główki
AC obwód brzuszka dziecka
FL długość kości udowej
AFI wskaźnik płynu owodniowego
EFW przybliżona waga dziecka
ASP akcja serca płodu
CRL odległość ciemieniowo-siedzeniowa (od szczytu główki do pupy)
BPD wymiar dwuciemieniowy główki, czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia
NB kość nosowa
AUA średni wiek ciąży wg USG
CER wymiar poprzeczny móżdżku
LV szerokość komory bocznej mózgu
FHR bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę
FL długość kości udowej
GA wiek ciążowy według ostatniej miesiączki
HL długość kości ramiennej
LMP data ostatniej miesiączki
NF fałd karkowy
NT przezierność karkowa
OFD wymiar potyliczno-czołowy
TCD poprzeczny wymiar móżdżku
TBD wymiar poprzeczny klatki piersiowej
APBD wymiar przednio-tylny klatki piersiowej

Bibliografia

  1. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
  2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie diagnostyki i postępowanie w ciążach powikłanych ograniczeniem wzrastania płodu, dr S. Kwiatkowski, prof. A. Torbe, Ginekologia Polska, Warszawa, 2020
  3. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
  4. Czy badanie USG może szkodzić? Przemyślenia własne

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: