reklama
USG w ciąży

USG w ciąży

Jesteś w ciąży. Twój lekarz proponuje Ci badanie USG. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jak często należy wykonywać badanie usg w ciąży ?

Dla badań przesiewowych wykonuje się najczęściej 2-3 badania. Zaleca się wykonanie badań w 12-14 tygodniu ciąży, 22-26 i 32-34. Częstsze badanie usg wykonywane jest według indywidualnych wskazań.

Czy badanie usg jest bezpieczne ?

Jak do tej pory nie wykazano w sposób przekonywujący, aby wykonywanie rutynowego badania usg niosło ze sobą ujemne skutki zdrowotne dla dziecka lub matki. Zastrzeżenia mogą dotyczyć jedynie usg pdopochowego, ze względu na wysoką częstotliwość stosowanej wiązki ultradźwiękowej, co przy długim czasie wykonywania badania może podnieść temperaturę w tkankach.

Kiedy najwcześniej można stwierdzić ciążę w usg ?

Przy zastosowaniu głowicy dopochwowej ciążę można stwierdzić po 4 tyg licząc od daty ostatniej miesiączki.

Kiedy widać akcję serca płodu ?

W badaniu dopochwowym po 5 tygodniu ciąży. W badaniu głowicą przezbrzuszną w 7   tyg.

Co oznaczają skróty na na opisie usg ?

W czasie badanie wykonuje się szereg pomiarów, które pomagają w określeniu przybliżonego terminu porodu i sprawdzeniu czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Najczęściej mierzy się:

GSD - średnica pęcherzyka ciążowego
CRL - odległość ciemieniowo-siedzeniowa (od szczytu główki do pupy)
BPD - wymiar dwuciemieniowy główki
HC - obwód główki
AC - obwód brzuszka
FL - długość kości udowej
TBD - wymiar poprzeczny klatki piersiowej
APBD - wymiar przednio-tylny klatki piersiowej

Jak dokładnie można określić termin porodu za pomocą usg?

Jeżeli badanie wykonywane jest w pierwszym trymestrze ciąży to błąd pomiaru wynosi ± tydzień. Im bardziej zaawansowana ciąża tym większy jest rozrzut wyników. Określanie terminu porodu pod koniec ciąży przy pomocy wymiaru dwuciemieniowego to błąd ± 3 tygodnie.

Na rozrzut statystyczny nakłada się też błąd aparatu i błąd wykonującego pomiar. Jeżeli więc pod koniec ciąży termin porodu według usg przesuwa się nawet o 14 dni to nie ma się czym przejmować. 

Badanie USG 2D, 3D, czy 4D?

USG 2D

To  USG z obrazem dwuwymiarowego 2D. Widać na nim wnętrze macicy i zarysy ciała płodu oraz  jego  narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz dokonuje oceny różnych części ciała j i narządów płodu oraz może sprawdzić łożysko i ilość wód płodowych.

USG 3D

USG 3 D  pokazują trójwymiarowy obraz obrazu płodu i wnętrza macicy dzięki czemu  lekarz otrzymuje dokładny obraz dziecka i może przeprowadzić dokładne analizy i pomiary.

USG 4D

USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe dziejące się w czasie rzeczywistym. Dzięki, czemu można obserwować ruch płodu, pracy serca i pozostałych organów. Jest najbardziej precyzyjnym sposobem wykrywania wad wrodzonych.

dr n. med. Władysław Gaweł

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,11 z 5. Głosów: 38
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama