Wielowodzie

Wielowodzie

Wielowodzie to krótko mówiąc nadmiar ilości płynu owodniowego, którym otoczone jest dziecko w czasie ciąży. Nie jest to przypadłość częsta – dotyczy mniej więcej 1,5 % ciąż. Wielowodzie, tak jak i małowodzie,  może świadczyć o nieprawidłowościach lub powikłaniach w ciąży i zwiększa ryzyko wielu powikłań okołoporodowych.

Kiedy mówimy o wielowodziu?

Wielowodzie rozpoznaje się, gdy ilość płynu w III trymestrze ciąży wynosi ponad 2000 ml.

reklama

Objawy wielowodzia

Wielowodzie można stwierdzić podczas badania USG (ocena indeksu AFI). Inne objawy to: słabo wyczuwalne ruchy i tętno płodu, nadmierna ruchliwość płodu, a także powiększanie obwodu brzucha (zbyt duży obwód brzucha w porównaniu z zaawansowaniem ciąży) i szybki wzrost masy ciała, twarda i napięta macica.

Wody płodowe amortyzują i chronią dziecko przed urazami, utrzymują stałą temperaturę w macicy i pozwalają na poruszanie się. Nie jest dobry ani ich niedobór, ani nadmiar. Nadmiar wód płodowych źle na kondycję ciężarnej, powoduje komplikacje okołoporodowe, a w połogu opóźnia obkurczanie się macicy po porodzie.

Przyczyny wielowodzia

Co może być przyczyną wielowodzia? W mniej więcej połowie przypadków nie udaje się tego stwierdzić (wielowodzie idiopatyczne). W pozostałych przypadkach winą za wielowodzie obarcza się albo chorobę matki (np. cukrzyca, choroby nerek), wady wrodzone płodu (ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego, toksoplazmoza wrodzona), konflikt serologiczny. Wielowodzie często towarzyszy ciążom bliźniaczym.

reklama

Powikłania

Wielowodzie może być nie tylko wyznacznikiem nieprawidłowości w ciąży, ale także prowadzić do powikłań w czasie porodu. Powikłaniami wielowodzia są między innymi: przedwczesny poród, przedłużenie pierwszej fazy porodu (rozciągnięte mięśnie macicy osłabiają skurcze), wypadniecie pępowiny, przedwczesne oddzielenie łożyska, osłabienie czynności porodowej, niedotlenienie wewnątrzmaciczne, ostre wielowodzie.

Wielowodzie to także częste zmiany ułożenia dziecka w macicy, dlatego często ciążę kończą się cesarskim cięciem (dziecko w dniu porodu może być ułożone miednicowo lub poprzecznie).

Leczenie wielowodzia

Leczenie zależy od ilości wód płodowych, tempa wzrostu ich objętości, a także wieku ciąży. Bardzo ważna jest kontrola ilości wód płodowych podczas badania USG. Leczenie zachowawcze jest możliwe gdy wielowodzie jest co najwyżej umiarkowane, a objętość wód szybko nie wzrasta. Będzie polegało na częstych kontrolach lekarskich i oszczędnym trybie życia. Jeśli ciąża jest bardzo zaawansowana, a wielowodzie jest duże i postępujące, możliwe jest ukończenie ciąży, a w skrajnych przypadkach przez powłoki brzuszne nakłuwa się macicę, by powoli puścić płyn owodniowy (amnioredukcja).

Ocena: 4.25 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Objawy ciąży

Objawy ciąży

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Zaraz spróbujemy pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie i pokazać,...   Więcej

Krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w...   Więcej

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża