Krew w stolcu podczas ciąży

Krew w stolcu podczas ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety i czas, kiedy przyszłe mamy wnikliwie przyglądają się zmianom, jakie zachodzą zarówno w ich ciałach, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Niektóre cieszą czy zaskakują, ale inne mogą wydać się niepokojące - jedną z nich jest krew zaobserwowana w stolcu. Czy trzeba się tym martwić? Dowiedz się więcej - co robić i dlaczego tak się dzieje.

Kiedy jesteś w ciąży, w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian zarówno anatomicznych, jak i fizjologicznych – dotyczą one także przewodu pokarmowego. Niektóre z nich mogą zaskakiwać, a inne niepokoić, a i bywa, że lęk z nimi związany rozrasta się do niewyobrażalnych rozmiarów. To naturalne, że możesz panikować. Niepokoi Cię przecież nie tylko stan Twojego zdrowia, ale i dobrostan maluszka. Często jednak okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Tak ma się na przykład sprawa z krwią, jaką obserwujesz podczas wypróżniania się.

Przyczyny obecności krwi w stolcu podczas ciąży

Krew, którą dostrzeżesz podczas wypróżniania się – czy to na papierze toaletowym, czy w kale, najczęściej nie jest objawem niepokojącym, choć nie należy go lekceważyć (dlatego powiedz o tym podczas najbliższej wizyty lekarskiej).

Przyczyny obecności krwi w stolcu w czasie ciąży może być kilka. Najczęściej obecność świeżej krwi bądź jej skrzepów oznacza krwawienie z dolnego docinka przewodu pokarmowego lub z okolic odbytu. Za taki stan rzeczy odpowiadają zazwyczaj zaparcia, hemoroidy, pęknięcia analne i infekcje.

Zaparcia

Większość ciężarnych cierpi na zaparcia - to uboczny skutek działania hormonów ciążowych, które rozszerzają jelita, rozleniwiają je, w efekcie spowalniając pracę. Nie bez znaczenia jest też dieta, ale i uciskająca na jelita macica.

Dolegliwości te mogą mieć charakter łagodny i sporadyczny, ale i potrafią dostarczyć wielu bolesnych przeżyć – wówczas przemieszczanie się mas kałowych wywołuje dyskomfort i ból, a wypróżnianiu towarzyszy obecność krwi w kale.

Co robić, by uniknąć zaparć? Pij dużo wody (8 do 10 szklanek dziennie) i zadbaj o błonnik w diecie. Jedz dużo świeżych (suszonych również) owoców i warzyw, ciemne pieczywo, produkty bogate w błonnik. Jedz często i w małych ilościach, unikaj tłustych potraw, białego pieczywa. Zadbaj o porcję ruchu - codzienne spacery czy pływanie.  Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj środków przeczyszczających czy rozluźniających.

Hemoroidy

Do najczęstszych przyczyn krwawienia należą żylaki odbytu, czyli hemoroidy lub jeszcze inaczej guzki krwawnicze. Wówczas nie tylko podczas wypróżniania, choć wtedy najczęściej, pojawia się żywoczerwona krew, widoczna albo na stolcu, albo jedynie na papierze.

Hemoroidy to przerost splotów żylnych w okolicy odbytu i dolnej części odbytnicy. Ich przyczyną są między innymi zmiany hormonalne i rosnąca macica, która uciska żyły w jamie brzusznej i utrudnia odpływ krwi. Hemoroidom sprzyjają częste zaparcia i siedzący tryb życia.

Owe obrzęknięte naczynia krwionośne to częsta dolegliwość występująca wśród ciężarnych. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży hemoroidy nie tylko swędzą, bolą przy wypróżnianiu, ale mogą być obrzęknięte i prowadzić do bólu i dyskomfortu podczas codziennego funkcjonowania. Hemoroidy mogą krwawić podczas wypróżniania (stolec wygląda jak nakropiony świeżą, żywoczerwoną krwią), ale i podcierania się.

Jak sobie pomóc? Profilaktyka jest podobna do działań przeciw zaparciom. Dodatkowo unikaj długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej, śpij na boku, a i nie napinaj się mocno w czasie wypróżniania. Ulgę przy hemoroidach mogą przynieść ciepłe nasiadówki z rumianku, kasztanowca lub kory dębu. Jeśli hemoroidy dokuczają: swędzą czy bolą, po konsultacji z lekarzem sięgnij po leki przeciw hemoroidom (najczęściej czopki i maści).

Inne schorzenia odbytu

Przyczyną krwawienia mogą być schorzenia odbytu, takie jak: pęknięcia analne, szczelina odbytu, polipy, ale i rak jelita grubego, zmiany zapalne, krwawienie z uchyłków. To dlatego o swoich obserwacjach i niepokojach trzeba powiedzieć lekarzowi.

Krwawienia z przewodu pokarmowego należą do objawów alarmujących, które wymagają poszukiwania przyczyny i wykluczenia bądź potwierdzenia poważniejszych chorób.

Infekcja bakteryjna

Jeśli masz biegunkę, a w wodnistych stolcach pojawia się świeża krew, najprawdopodobniej odpowiedzialna jest za to infekcja bakteryjna (najczęściej gronkowce, pałeczki okrężnicy (E. coli), dur brzusznego czy salmonella). Konieczna jest wizyta u lekarza.

Kiedy powinnaś iść do lekarza?

Krew pojawiająca się w stolcu w czasie ciąży jest częstym problemem, ale nie można tego faktu bagatelizować. Ważna jest obserwacja – czy krew jest świeża (żywoczerwona), czy ciemna; czy znajduje się wyłącznie na powierzchni stolca/na papierze toaletowym, czy też stolec zawiera krew w swej masie.

Obecność świeżej krwi w stolcu może sugerować hemoroidy, zaparcia, pęknięcia, zaś ciemnej – krwawienia z górnego odcinka układu pokarmowego. Jeśli stolec jest smolisty (czarny), może to oznaczać, że doszło do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i początkowej części dwunastnicy). Kał jest zabarwiony krwią, która uległa „ścięciu” w żołądku. Dlatego warto poświęcić chwilę na obserwacje i podzielić się nimi z lekarzem, który wykluczy ewentualne stany chorobowe.

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest dość częstą przypadłością, której mimo wszystko nie należy lekceważyć.

Do lekarza musisz zgłosić się, jeśli w stolcu pojawia się krew permanentnie lub w dużych ilościach albo gdy nie jesteś pewna, skąd pochodziła krew w stolcu i obawiasz się, że może to być krew z pochwy.

Jeśli nie masz zaparć ani hemoroidów, nie doświadczasz dyskomfortu ani bólu podczas przemieszczania stolców, a mimo to krew na stolcu się pojawia.

Jeśli oprócz krwi, którą dostrzegasz w stolcu, pojawia się ból w okolicy brzucha lub pleców, czujesz się mdłości lub wymiotujesz.

Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli pojawieniu się krwi w kale towarzyszy: gorączka, ból i ucisk w żołądku lub gdy obserwujesz utratę wagi bez wyraźnego powodu.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy zaobserwujesz krew w stolcu jest poinformowanie o tym fakcie lekarza. Sama zaś możesz zrobić kilka rzeczy, które w zaistniałej sytuacji pomogą Ci poczuć się komfortowo – możesz się i leczyć, i zapobiegać takim epizodom. 

Gdy zauważysz krew w kale, po wypróżnieniu oczyść okolice odbytu i podmyj się, używając delikatnych środków do higieny. Ciało osusz delikatnie ręcznikiem. Aby uniknąć pieczenia, bólu czy uszkodzeń skóry, nie trzyj jej.

Zapytaj lekarza o kremy, środki kojące ból lub maści, które pomogą wyleczyć skórę wokół obszaru odbytu.

Noś ubrania, które są luźne i bieliznę, która nie obciska.

Krwawienie, będące konsekwencją zaparć bądź hemoroidów, najczęściej ustępuje samoistnie, zwłaszcza jeśli zadbasz o zmianę w diecie i trybie życia. Dlatego zwiększ ilość wody, którą pijesz przez cały dzień. Możesz również sięgać po inne płyny, takie jak świeże soki czy zupy. Pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, Twoje ciało traci dużo wody, dlatego ważne jest, byś ją uzupełniała.

Zwiększ ilość błonnika w codziennych posiłkach, ponieważ ma on dobroczynny wpływ zarówno na funkcjonowanie jelit, jak i na konsystencję stolca.

Zadbaj o aktywność fizyczną. Unikaj forsownych ćwiczeń, ale codziennie się ruszaj – spaceruj, pływaj, uprawiaj fitness prenatalny.

Sięgaj po jogurty i probiotyki, które zmieniają florę obecną w okrężnicy i regulują pracę jelit.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży