reklama
Krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20% ciężarnych cierpi na lekkie krwawienie lub plamienie w pierwszym trymestrze ciąży. Kiedy jednak zauważasz plamy krwi na bieliźnie koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Oczywiście krwawienie w ciąży nie musi oznaczać najgorszego, ale zawsze trzeba znaleźć przyczynę.

Krwawienie we wczesnej ciąży - możliwe przyczyny

Implantacja zarodka

W początkowych miesiącach ciąży przyczyną krwawienia może być prawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej w ściance macicy. W tym czasie może się pojawić niewielkie i skąpe krwawienie, które nie ma wpływu na ciążę.  Mogą się też pojawić się lekkie bóle podbrzusza. Wiele kobiet myli te objawy z menstruacją, tymczasem są to objawy implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Dzieje się to pomiędzy 6 -12 dniem rozwoju zarodka.

Zmiany hormonalne a krwawienie we wczesnej fazie ciąży
Często krwawienie towarzyszy zmianom hormonalnym. W pierwszym trymestrze ciąży pojawiać się może w okresie, kiedy powinnaś mieć kolejną miesiączkę. Może nawet mieć podobny charakter do krwawienia miesiączkowego. Jednocześnie produkcja hormonów podczas ciąży może powodować zmiany w szyjce macicy, sprawiając, że jest ona bardziej wrażliwa i podatna na krwawienie.

Stosunek płciowy
Ponieważ pod wpływem hormonów szyjka macicy staje się rozpulchniona i podatna na drobne uszkodzenia to również stosunek płciowy może powodować ból podbrzusza i plamienie.

Choroby szyjki macicy, np. nadżerka, również mogą powodować krwawienie. Po badaniu ginekologicznym lekarz zaproponuje ci odpowiednie leczenie.

Jeśli prowadzisz zbyt intensywny tryb życia, twój organizm może w ten sposób poprosić cie o "zwolnienie tempa". Wypoczynek i dbanie o siebie powinny zapobiec  dalszym kłopotom.

Krwawienia we wczesnej ciąży - groźne dla życia płodu i ciężarnej

Należą do nich:

krwawienie wynikające z niedoboru progesteronu. Hormon ten umożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej , a następnie jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Zbyt mała ilość progesteronu może doprowadzić do poronienia.

Polipy szyjkowe
Małe, nieprawidłowe narośla na powierzchni szyjki występują ze względu na zwiększony poziom estrogenów.

Polipy szyjkowe mogą powodować ból brzucha, dyskomfort i krwawienie. Podczas ciąży, jeżeli polip okaże się duży, lekarz może zalecić usunięcie go oraz założenie szwu szyjkowego. Natomiast mniejsze polipy zwykle się obserwuje – zdarza się, że usuną się samoczynnie podczas porodu.

Ciąża pozamaciczna, która występuje, kiedy jajo zagnieżdża się poza obszarem macicy, np.: w jajniku , czy jajowodzie. Co cie może niepokoić? Lekkie, brunatne krwawienie z pochwy , czasem nudności, bóle w okolicach barku, uczucie parcia na stolec. Pękniecie jajowodu może skończyć się krwotokiem. Tylko około 1% ciąż ma charakter ektopowy.

Wczesne poronienie. Tylko 10% zdiagnozowanych ciąż kończy się poronieniem. Jeśli twojemu krwawieniu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy natychmiast jedź do szpitala. Czasem poronienie można powstrzymać za pomocą leków rozkurczowych i leżenia ciężarnej. Przyczynami wczesnych poronień są często nieprawidłowości genetyczne.

Zaśniad groniasty powoduje patologiczny rozwój tkanek łożyska. Komórka jajowa nie może się w takich warunkach prawidłowo rozwijać. Jednym z objawów są brązowe krwawienie z fragmentami tkanki i nadmierne powiększenie macicy. W tej sytuacji, kobieta musi trafić do szpitala, na łyżeczkowanie macicy. Kolejna ciążę należy odłożyć na okres 1-2 lat.

Odklejenie kosmówki  
Kosmówka jest zewnętrzną błoną płodową, a jej naczynia krwionośne łączą się z macicą. To ona na początku ciąży wytwarza hormon HCG, a pomiędzy 12 a 16 tygodniem zmienia się w łożysko. Jeśli dojdzie do jej odklejenia kosmówki, może nastąpić poronienie.  Najczęstszą przyczyną odklejenia się kosmówki jest krwiak podkosmówkowy. Objawem odklejenia się kosmówki jest nagły, ostry ból oraz krwawienie z dróg rodnych. Krwawienie nie musi być wielkie, dlatego każde plamienie bądź krwawieniu musisz skonsultować z lekarzem.

Krwawienie i plamienie we wczesnej ciąży - Co możesz zrobić:

  • Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem, pojedź do szpitala lub przychodni, gdzie obejrzy cię ginekolog i będzie mógł zrobić usg.
  • Jeśli pojawi się plamienie to ograniczyć swoją aktywność fizyczną do minimum.
  • Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów lub czegokolwiek, co waży powyżej dziesięciu kilogramów. Jeśli we wczesnej ciąży podnosisz ciężkie rzeczy możesz sprowokować plamienie lub krwawienie.
  • Należy zachować szczególną dbałość jeśli chodzi o higienę intymną. Używaj tylko kosmetyków hypoalergicznych, najlepiej po prostu czystej wody i dokładnie osuszaj genitalia po wymyciu.   
  • Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze. Możesz pracować siedząc na łóżku lub układając nogi na innym krześle, a najlepiej na poduszkach. Taka pozycja ułatwia krążeniu krwi, a także redukuje plamienie.
reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama