Co oznacza krwawienie lub plamienie w ciąży?

Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać najgorszego, ale zawsze trzeba znaleźć przyczynę.

Co oznacza krwawienie lub plamienie w ciąży?

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Zarówno lekkie krwawienia, jak i plemienia obserwuje się aż u 20% ciężarnych. Choć nie musi to oznaczać najgorszego, zawsze trzeba ustalić przyczynę i trzymać rękę na pulsie. Zdarza się bowiem, że zwiastuje to coś niepokojącego, a i zagrażającego utrzymaniu ciąży.

Czym jest krwawienie i plamienie w ciąży?

Krwawienie w ciąży należy odróżnić od plamienia. Krwawienie jest bardziej obfite, przypomina miesiączkę. Ponieważ krwi jest dużo, ta brudzi bieliznę i wymaga stosowania podpasek. Możliwe, że są w niej widoczne skrzepy i fragmenty tkankowe.

Z kolei plamienie jest o wiele bardziej subtelne. Często krew widoczna jest jedynie na papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Zarówno podczas plamienia, jak i krwawienia krew może mieć kolor od jasnoczerwonego po ciemnobrunatny.

Niegroźne przyczyny krwawienia i plamienia we wczesnej ciąży

Krwawienie w ciąży może się pojawić z różnych przyczyn. Nie wszystkie stanowią powód do niepokoju. Co odpowiada za nie najczęściej?

Krwawienie na początku ciąży a implantacja zarodka


Za krwawienie na początku ciąży odpowiada zagnieżdżenie się komórki jajowej w ściance macicy. W tym czasie może się pojawić niewielkie i skąpe krwawienie, które nie ma wpływu na ciążę. Mogą się też pojawić się lekkie bóle podbrzusza.

Wiele kobiet myli te objawy z menstruacją, tymczasem są to objawy implantacji zapłodnionej komórki jajowej (co zbiega się z terminem spodziewanej miesiączki). Dzieje się to pomiędzy 6 -12 dniem rozwoju zarodka.

Zmiany hormonalne a krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Często krwawienie towarzyszy zmianom hormonalnym. W pierwszym trymestrze ciąży pojawiać się może w okresie, kiedy powinnaś mieć kolejną miesiączkę. Może nawet mieć podobny charakter do krwawienia miesiączkowego.

Jednocześnie produkcja hormonów podczas ciąży może powodować zmiany w szyjce macicy, sprawiając, że jest ona bardziej wrażliwa i podatna na krwawienie.

Krwawienie po stosunku płciowym

Pod wpływem hormonów szyjka macicy staje się rozpulchniona i podatna na drobne uszkodzenia, a okolice intymne są bardziej wrażliwe i przekrwione. Ponadto ściany pochwy mogą być wysuszone. To dlatego plamienie w ciąży i ból podbrzusza może wywołać także stosunek płciowy. Może się tak dziać na każdym etapie ciąży.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, uprawianie seksu w ciąży jest dozwolone, jednak z uwagi na możliwość podrażnienia bądź zranienia ścian pochwy zbliżenie może wymagać zastosowania odpowiednich lubrykantów i właściwej pozycji.

Krwawienie na początku ciąży po badaniu ginekologicznym

Krwawienie w ciąży zdarza czasem po badaniu ginekologicznym, zwłaszcza wtedy, gdy na szyjce macicy jest nadżerka, pobierana była cytologia lub w pochwie jest po prostu sucho. Dolegliwości powinny ustąpić w ciągu 1-2 dni. Jeśli krwawienie bądź plamienie nie są obfite, nie trzeba się nimi przejmować.

reklama

Krwawienie i plamienie a choroby szyjki macicy

Przyczyną krwawienia na początku ciąży może być także choroba szyjki macicy, na przykład nadżerka lub infekcja pochwy.

Plamienie w ciąży a tryb życia

Jeśli prowadzisz zbyt intensywny tryb życia, twój organizm może w ten sposób poprosić cię o "zwolnienie tempa". Wypoczynek i dbanie o siebie powinny zapobiec dalszym kłopotom.

Groźne przyczyny krwawienia we wczesnej ciąży

Czasem krwawienie w ciąży może zwiastować poważne problemy zagrażające utrzymaniu ciąży. To dlatego należy uważnie obserwować swój organizm i kontaktować się z lekarzem zawsze wtedy, kiedy wydaje się to uzasadnione.

Krwawienie wskutek niedoboru progesteronu

Zdarza się, że krwawienie z pochwy wynika z niedoboru progesteronu. Hormon ten umożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej, a następnie jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

Ponieważ zbyt mała ilość progesteronu może doprowadzić do poronienia, w przypadku krwawienia lekarz powinien przepisać ciężarnej odpowiedni lek (hormonalny). Może on być w formie doustnej i/lub dopochwowej. Dawkę oraz drogę podania ustala lekarz ginekolog.

Plamienie a polipy szyjkowe

Małe, nieprawidłowe narośla na powierzchni szyjki występują ze względu na zwiększony poziom estrogenów. Polipy szyjkowe, o których mowa, mogą powodować ból brzucha, dyskomfort i krwawienie.

Podczas ciąży, jeżeli polip okaże się duży, lekarz może zalecić usunięcie go oraz założenie szwu szyjkowego. Natomiast mniejsze polipy zwykle się obserwuje. Zdarza się, że usuną się samoczynnie podczas porodu.

Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna to ciąża, która występuje, gdy jajo zagnieżdża się poza obszarem macicy, na przykład w jajniku czy jajowodzie. Jej objawy to lekkie, brunatne krwawienie z pochwy, czasem nudności, bóle w okolicach barku, uczucie parcia na stolec. Pękniecie jajowodu może skończyć się krwotokiem. Tylko około 1% ciąż ma charakter ektopowy.

Krwawienie a poronienie

Tylko 10% zdiagnozowanych ciąż kończy się poronieniem. Jeśli w pierwszym trymestrze krwawieniu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy, a poza płynną krwią w wydzielinie z pochwy znajdują się skrzepy i fragmenty tkankowe, natychmiast jedź do szpitala. Czasem objawy poronienia można powstrzymać za pomocą leków rozkurczowych. Nie mniej ważne jest leżenie w ciąży.

Przyczynami wczesnych poronień są często nieprawidłowości genetyczne. Krwawienie we wczesnym etapie ciąży często jest spowodowane krwiakami podkosmówkowymi, które czasem potrafią się samoograniczać. W wielu przypadkach przyczyny poronienia są nieznane.

reklama

Brązowe krwawienie a zaśniad groniasty

Zaśniad groniasty powoduje patologiczny rozwój tkanek łożyska. Komórka jajowa nie może się w takich warunkach prawidłowo rozwijać. Jednym z objawów są brązowe krwawienie z fragmentami tkanki i nadmierne powiększenie macicy. W tej sytuacji kobieta musi trafić do szpitala na łyżeczkowanie macicy. Kolejna ciążę należy odłożyć na okres 1-2 lat.

Krwawienie z dróg rodnych a odklejenie kosmówki

Kosmówka jest zewnętrzną błoną płodową, a jej naczynia krwionośne łączą się z macicą. To ona na początku ciąży wytwarza hormon HCG, a pomiędzy 12 a 16 tygodniem zmienia się w łożysko. Jeśli dojdzie do jej odklejenia kosmówki, może nastąpić poronienie.

Najczęstszą przyczyną odklejenia się kosmówki jest krwiak podkosmówkowy.

Objawem odklejenia się kosmówki jest nagły, ostry ból oraz krwawienie z dróg rodnych. Krwawienie nie musi być wielkie, dlatego każde plamienie bądź krwawieniu musisz skonsultować z lekarzem.

Krwawienia i plamienia w ciąży. Co robić?

Zarówno krwawienie w ciąży, jak i plamienie, należy obserwować. Co jeszcze robić, gdy się pojawią? W przypadku krwawienia należy zgłosić się do ginekologa. Gdy pojawi się plamienie, trzeba o nim poinformować swojego lekarza podczas planowanej wizyty kontrolnej, nie ma jednak potrzeby pilnego kontaktu. Jeśli krwi jest dużo, obecne są skrzepy lub fragmenty tkankowe, należy pilnie udać się do szpitala.

Gdy obserwujesz krwawienie, skontaktuj się z lekarzem, pojedź do szpitala lub przychodni, gdzie obejrzy cię ginekolog i będzie mógł zrobić USG.

Ponadto w przypadku plamienia bądź krwawienia w czasie ciąży:

Jeśli pojawi się plamienie, ogranicz swoją aktywność fizyczną do minimum.

Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów lub czegokolwiek, co waży więcej niż dziesięć kilogramów. Jeśli we wczesnej ciąży podnosisz ciężkie rzeczy, możesz sprowokować plamienie lub krwawienie.

Zachowaj szczególną dbałość o higienę intymną. Używaj tylko kosmetyków hypoalergicznych, najlepiej czystej wody. Dokładnie osuszaj genitalia po wymyciu.

Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze. Możesz pracować siedząc na łóżku lub układając nogi na innym krześle, a najlepiej na poduszkach. Taka pozycja ułatwia krążeniu krwi, a także redukuje plamienie.

Dlaczego krwawisz w 2. lub 3. trymestrze?

W II i III trymestrze ciąży może zdarzyć ci się plamienie bądź krwawienie. Nie lekceważ tych objawów. Idź do lekarza. On zadba o ciebie i dziecko, a przede wszystkim znajdzie przyczynę twoich dolegliwości.

Jeśli zdarzyło ci się to po wizycie u ginekologa, prawdopodobnie podczas badania nastąpiło podrażnienie szyjki macicy i stąd plamienie bądź lekkie krwawienie. Podobnie może się zdarzyć po stosunku płciowym. Niestety krwawienie mieć poważniejsze podłoże.

Łożysko przodujące a krwawienie z pochwy

Łożysko przodujące to łożysko, które jest umiejscowione w dolnej części macicy. Ze względu na swoją lokalizację zasłania częściowo lub całkowicie ujście kanału szyjki macicy. Lekarz oceni stan łożyska w czasie badania USG i będzie uważnie monitorował twoja ciążę.

Po 20 tygodniu ciąży zalecany jest spokojny tryb życia, a w razie pojawienia się krwawienia (jest bezbolesne) ciężarna zostaje przyjęta do szpitala na obserwację. Jeśli uda się zahamować krwawienia, będzie leżeć i dostawać leki podtrzymujące ciążę. Może się zdarzyć, że stan dziecka lub matki będą wskazaniem do natychmiastowej operacji, ale to na szczęście skrajne przypadki.

Tak więc jeśli usłyszysz, że masz łożysko przodujące, nie wpadaj w panikę. Dbaj o siebie i bądź w stałym kontakcie z lekarzem. Masz olbrzymią szansę na szczęśliwe zakończenie ciąży.

Odklejenie łożyska

O odklejeniu łożyska mówi się, gdy to całkowicie lub częściowo oddziela się od ścianki macicy. Jeśli nastąpiło oddzielenie ponad połowy łożyska, sytuacja zaczyna być groźna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W tym momencie potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarska i wykonanie cięcia cesarskiego.

Jeśli odkleiła się niewielka część łożyska, wówczas ciężarna musi leżeć. Konieczne jest stałe monitorowanie przez lekarzy. Oznacza to często robione USG i KTG, które pozwolą na obserwacje stanu dziecka, a w razie niepokojących objawów na szybką interwencję.

Przedwczesne skurcze macicy

Skurcze przygotowują macicę do porodu. Po 20 tygodniu możesz odczuwać nieprzyjemne, bezbolesne twardnienie brzucha. Najprawdopodobniej będą to skurcze Braxtona- Hicksa. Zdarza się jednak, że skurcze, które odczuwasz mogą być wstępem do porodu przedwczesnego, więc powiadom o nich lekarza.

Jeśli w czasie skurczy pojawią się upławy, ból podbrzusza, bolesność, ciążenie miednicy i nieprzyjemne odczucia ze strony układu pokarmowego to może być objaw przedwczesnego porodu. Ciężarna powinna natychmiast trafić do szpitala.

Szybka interwencja lekarzy i podanie leków może zahamować akcję porodową. Przyszła mama będzie musiała bezwzględnie leżeć, aż do rozwiązania i prawdopodobnie dostanie leki hamujące czynność skurczowa macicy.

reklama

Pęknięcie macicy

Pękniecie macicy może nastąpić w czasie ciąży lub samego porodu. Zdarza się rzadko, najczęściej u wieloródek. Czasem przyczyną może być nieprawidłowe położenie łożyska. Kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka powinny być pod stałą obserwacją lekarską. Objawami pęknięcia często jest gwałtowny krwotok i ból brzucha.

W takiej sytuacji potrzebna jest natychmiastowa operacja, podczas której zszywa się pęknięta ściankę. Zdarzają się przypadki, kiedy macicę trzeba usunąć. Po operacji każda kobieta zostaje objęta opieką lekarską. Obserwacja ma wykluczyć ewentualne powikłania.

Znajdź lekarza, do którego masz zaufanie. Dziel się z nim wszystkimi wątpliwościami i niepokojami. Twoje obserwacje i jego wiedza z pewnością pomogą Ci doczekać szczęśliwego rozwiązania.

Diagnostyka krwawień w ciąży

Krwawienia w czasie ciąży zawsze wymagają wnikliwej obserwacji i odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Przyczyny najczęściej są złożone i zależą od funkcjonowania gospodarki hormonalnej, warunków anatomicznych, czynników immunologicznych i infekcyjnych. W drugiej połowie ciąży krwawienia najczęściej związane są z nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska lub jego przedwczesnym oddzieleniem.

Pojawienie się krwawienia w ciążypowinno skłonić do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Podczas takiej wizyty powinno być przeprowadzone badanie ginekologiczne. W ten sposób ocenia się czy do krwawienia dochodzi w jamie macicy, czy pochodzi ono z nadżerki na szyjce macicy bądź z polipu doczesnowego. Nieodzownym badaniem kobiet w ciąży jest ultrasonografia, która pozwala ocenić umiejscowienie łożyska.

W przypadku krwawień we wczesnej ciąży zaleca się oszczędzający tryb życia, częstsze wizyty kontrolne i odpowiednią farmakoterapię. W niektórych przypadkach kobiety ciężarne muszą być hospitalizowane. Należy pamiętać, że nawet niewielkie krwawienia mogą być sygnałem poważnego problemu, a zlekceważone mogą doprowadzić nawet do utraty ciąży.

Bibliografia

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu,Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 2
  2. Stany zagrożenia życia w położnictwie
  3. Częściowe przedwczesne oddzielenie się łożyska
  4. Poronienie
  5. Progestageny w ciąży

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: