reklama
Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Czy to możliwe żeby dziecko było w stanie wydostać się przez pochwę na zewnątrz? Codziennie miliony ciężarnych z lekkim przerażeniem myślą o porodzie, a chwilę później zadają sobie pytanie: “Czy moja pochwa po porodzie będzie taka sama?” Odpowiadamy.

Całe szczęście twoje ciało przygotowuje się do porodu od samego poczęcia. Dwa hormony: estrogen (zwiększa przepływ krwi i ułatwia rozciąganie pochwy w czasie porodu) oraz relaksyna, która działa rozluźniająco na więzadła i stawy w miednicy i zmniejsza napięcie mięśnia szyjki macicy; działają tak, aby ułatwić rozciągnięcie pochwy podczas przychodzenia dziecka na świat

Od czego zależy rozciągnięcie pochwy podczas porodu?

Chciałoby się powiedzieć, że od szczęścia rodzącej i coś w tym jest. Przede wszystkim wpływ mają:

  • twoje wrodzone predyspozycje
  • wielkość dziecka
  • przebieg porodu, np: czy używano kleszczy lub próżnociągu
  • liczba porodów,
  • wytrzymałości mięśni dna miednicy czyli opłaca się wykonywać ćwiczenia dna miednicy

Pochwa po porodzie naturalnym

Jeżeli podczas porodu nie trzeba było nacinać krocza, ani nie zostało rozerwane będziesz odczuwać przez kilka dni ból lub dyskomfort związany z rozciągnięciem i posiniaczeniem pochwy. Ból może się w zmagać  podczas kichania lub kasłania, ale minie w czasie 6 tygodni połogu.

Pochwa po pęknięciu lub nacinaniu krocza w trakcie porodu  

Pęknięcie lub nacięcie bywa bolesne, późniejsze zszywanie również. Rana będzie się goiła od siedmiu dni do 2 tygodni, ale do pełnego komfortu potrzebujesz trochę czasu. W miejscu szwów możesz odczuwać ból, ciągnięcie, drętwienie i swędzenie. Dyskomfort powinien minąć wraz z zakończeniem połogu.   

Pochwa po cesarskim cięciu

Właściwie nie powinna się rozciągnąć, ale jeżeli cesarskie cięcie było wykonane w nagłym trybie, a wcześniej dziecko mocno uciskało na krocze lub położna starała się pomóc robiąc masaż szyjki macicy to możesz czuć dyskomfort w pochwie po porodzie.

Czy pochwa wróci do stanu sprzed porodu?

Po kilku tygodniach ( od 6 - 8 tygodni) pochwa powinna się obkurczyć do poprzedniego rozmiaru. Jednak oprócz obkurczaniu się tkanek organizm młodej mamy podlega również zmianom hormonalnym. 

Dopóki karmisz piersią, twój organizm wytwarza mniej estrogenów, które są odpowiedzialne za elastyczność i rozciągliwość ścian pochwy. Stąd kobiety, które wybrały cesarskie cięcie, żeby zapobiec “rozszerzeniu się pochwy” często są zawiedzione, że po porodzie tez czują w niej luz. Dopiero, kiedy wróci menstruacja, powodując wzrost estrogenów ścianki staną się bardziej elastyczne. 

I oto nadchodzi dzień, kiedy czujesz się gotowa pójść z partnerem do łóżka. Zapewne pierwsze o czym pomyślisz, to..."Jaka pozycja seksualna będzie bezpieczna po porodzie" i po chwili: "Czy moja pochwa się nie zmieniła po porodzie?" Trochę się zmieniła.

Lekarz  ginekolog z pewnością  zauważy różnicę. Ty i twój partner niekoniecznie. Część mam się cieszy, że po porodzie przestało czuć dyskomfort w czasie stosunku, bo wcześniej miały poczucie , że są “zbyt wąskie”.

Niektóre panie jednak nadal czują, że pochwa stała się zbyt luźna i gorąco je namawiamy do wykonywania ćwiczeń dna miednicy (Kegla), bo wzmacniają i uelastyczniają mięśnie. Należy je wykonywać 3 razy dziennie przez 5 minut lub w każdym możliwym momencie, np: podczas robienia siku staraj się na chwilę zatrzymywać strumień moczu- w ten sposób też ćwiczysz i w dodatku uchroni cię to przed popuszczaniem moczu.

Jak jeszcze może zmienić się pochwa po porodzie?

Brak wrażliwości - drętwienie pochwy

Niektóre kobiety po porodzie obserwują drętwienie lub brak wrażliwości pochwy. Związane jest to z mikrouszkodzeniami ścianek pochwy, które pojawiły się podczas porodu. Ich zakończenia nerwowe potrzebują czasu na rehabilitację. Po jakimś czasie wszystko znów wróci do normy.

Ból pochwy i krocza


Najczęściej jest to związane z nacięciem lub rozerwaniem podczas porodu. Ból występuje w miejscu szwów i potrafi być naprawdę ostry. Liczne zakończenia nerwowe decydują o dużej wrażliwości tej okolicy. Po kilku dniach - tygodniach dolegliwości znikną. Jeśli jednak zauważysz, że się nasilają - koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo może to być objaw stanu zapalnego.

Suchość pochwy

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów w okresie poporodowym jest suchość pochwy, która pojawia się w wyniku obniżenia poziomu estrogenu. Najczęściej ta przypadłość dopada mamy, które karmią piersią. Wraz z pojawieniem się menstruacji problem powinien się zmniejszyć. Jeśli problem cię dotyczy, a zależy ci na powrocie do aktywnego życia seksualnego zaopatrz się w specjalny żel nawilżający.

Swędzenie pochwy

Jeśli pojawia się bezpośrednio po porodzie konieczni powiedz o tym położnej. Może być reakcją alergiczną na szwy lub jakieś środki antyseptyczne używane na sali porodowej. W późniejszym okresie może być też informacją o jakimś stanie zapalnym, np. zakażeniu grzybiczym. Jeśli niedługo po porodzie swędzeniu zaczyna towarzyszyć stęchły nieprzyjemny zapach, to może być oznaką zapalenia macicy, więc koniecznie poinformuj o każdej zmianie lekarza.

Jak pomóc w wygojeniu się pochwy po porodzie?

  •  Powstrzymaj się od życia seksualnego w tym okresie, żeby pozwolić na regenerację uszkodzonej tkanki macicy
  •  Koniecznie wykonuj ćwiczenia Kegla, które nie tylko lepiej ukrwią, ale również wzmocnią mięśnie pochwy.
  •  Używaj lubrykantów, które nie tylko pozwolą ci bezboleśnie cieszyć się seksem, ale również dzięki nim nie będziesz mieć otarć, które mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Co jeżeli pochwa jednak jest zbyt luźna?

Jeżeli wykonujesz ćwiczenia, minęło dużo czasu po porodzie i nie widzisz zmiany możesz się zdecydować na waginoplastykę. Jest to zabieg, który zmniejsza, uelastycznia, jak również poprawia nawilżenie pochwy. W dodatku można go wykonać bez użycia skalpela, a za pomocą lasera. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Największy minus to, że niestety nie jest refundowany przez NFZ  a koszt wynosi od 2,5 tys. zł. do 5 tys.zł.

Chyba najlepsze, co możesz dla siebie zrobić to rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy już w trakcie przygotowań do ciąży. Warto.

 

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama