reklama
12. tydzień

12. tydzień ciąży

Gratulacje - wkraczasz w czwarty księżycowy miesiąc ciąży, co oznacza wejście w drugi trymestr ciąży. Większość kobiet oddycha z ulgą, ponieważ spada ryzyko poronienia, ustępują także poranne mdłości. Nie czekaj dłużej - to najwyższy czas, żeby podzielić się ze światem swoją radością!

Twoje dziecko

Od czwartego miesiąca ciąży Twoje dziecko dla lekarzy jest już płodem. Osiąga już 6 centymetrów długości i waży 7 gramów. Dobiega końca kształtowanie się płuc, trzustki i tarczycy. Zarasta podniebienie dziecka, a jego twarz ma proporcje dziecięce. Najważniejsze części mózgu są ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe. Twarz dziecka wykazuje większą wrażliwość na dotyk - dotknięte czoło powoduje odwrócenie całej główki. Można zauważyć zewnętrzne narządy płciowe dziecka. Zaczyna funkcjonować system odpornościowy maluszka, dzięki temu ewentualne Twoje przeziębienie nie będzie dla niego takie straszne.

Co się dzieje z Tobą?

Zapewne przytyłaś już kilka kilogramów. Dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową W przypadku niektórych kobiet ciąża staje się widoczna, inne będą musiały jeszcze trochę poczekać na dumne paradowanie z brzuszkiem.

Zmieniająca się sylwetka, może Cię napawać szczęściem z powodu coraz wyraźniejszych krągłości (zwłaszcza, gdy zadowolenie podziela również mąż). Czasami jednak może Cię niepokoić Twój powrót do formy po narodzeniu dziecka. Idealnie by było, gdybyś przez całą ciążę przytyła nie więcej niż 20% swojej wagi sprzed ciąży. Sprawdź: Prawidłowa waga w ciążyMożesz czuć się lepiej w porównaniu do poprzednich tygodni ciąży. Jednak około 15% kobiet odczuwa nadal mdłości często, aż 20 tygodni ciąży, a nawet dłużej.  Jeśli czujesz się dobrze i twój lekarz wyrazi zgodę warto zostać fitmamą i wykonywać ćwiczenia dla ciężarnych.

Wielu kobietom w tym okresie wraca apetyt. Zadbaj o to żeby jeść zdrowe posiłki. Skorzystaj z porad na temat zdrowego odżywiania w ciąży. Sprawdź, co możesz jeść w ciąży, a czego unikać. Niestety zgaga i niestrawność to częste ciążowe dolegliwości. Jeśli masz do nich skłonności, jedz częste, ale niewielkie posiłki, unikaj tłustych potraw, słodyczy i śpij z wysoko uniesioną głową i skorzystaj z rad babyboomowych ekspertów na temat zgagi.

A co z seksem? Zapewne dręczy Was pytanie o najlepszą pozycję seksualną w czasie ciąży. No cóż, to trochę jak jazda na wielbłądzie - nie ma najlepszej pozycji...

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Nie bój się seksu w ciąży

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,50 z 5. Głosów: 38
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama